Mart 2016 Raporu

1 MART
TGC ve TGS'DEN İMC TV’ye ziyaret
 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş,   Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç,  İMC TV’ye destek ziyaretinde bulundu.  Ziyarette,  İMC TV Koordinatörü Faruk Eren,  Genel Yayın Koordinatörü Eyüp Burç,  Genel Yayın Yönetmeni Defne Asal hazır, Genel Yayın Danışmanı Kemal Can bulundu. İMC TV Yöneticileri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne gazetecilerin her zaman yanında olduğu,  kanalın TURKSAT’tan çıkarılmasına karşı çıkarak yaptığı açıklamalar dolayısıyla teşekkür etti.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, şunları dile dile getirdi:
 “Türkiye’de basın sektörü yine ilginç olaylar yaşıyor. Birbiri peşi sıra gelişen bu olaylardan biri, kayyuma devredilen ve devredilmesinden kısa süre sonra 81 gazetecinin işsiz kaldığı İpek Grubu’nun medyası.  Yerlerine alınan gazetecilerle de bu iş yürütülemeyince halen kayyum yönetiminde olan Kanaltürk, Bugün TV, Bugün Gazetesi ve Millet Gazetesi’nin yayın hayatına son verildi. İşsiz sayısı bir kat daha arttı. Bir başka ilginç olay da Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın talebiyle TÜRKSAT’tan çıkarılan İMC Televizyonu’nun uydudan çıkartılarak ekranını kararması oldu. Bir canlı yayın sırasında karartma; elbette halkın haber alma, bilgilenme hakkına da indirilen yeni bir darbedir. TGC olarak, bu tür olaylarda tepkimizi gösterirken bir yandan da mağdur durumda olan İMC TV’yi ziyaret ettik.  Çalışanlarına ve yöneticilerine geçmiş olsun dileklerimizi ilettik.”
 GÜNEŞ:  KAMUSAL BİR ZARAR SÖZ KONUSU
Toplantıda konuşan TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, şunları dile getirdi:
"İMC TV'nin 155'e yapılan isimsiz bir ihbarla Türksat uydusundan çıkarılması basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne müdahaledir. Türksat uydusu kamuya aittir. Bu açıdan da kamusal bir zarar söz konusudur. İMC TV'nin Türksat uydusundan yayının sağlanması gereklidir. Bu uygulama ile halkın haber alma hakkı engellenmiştir. Gazetecilik iktidarı memnun etmek için değil halkın gerçekleri öğrenmesi için yapılan bir meslektir."
 
1 MART
İpek Medya Grubu kapatıldı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kayyım atanan Koza İpek Holding’e bağlı medya organları kapatıldı. Kayyım tarafından kapatılma sebebi olarak ise 'zarar durumu' gösterildi. Kayyım atanan, Kanaltürk, Bugün TV, Bugün Gazetesi, Millet Gazetesi ve Kanaltürk Radyo'yu barındıran İpek Medya Grubunun faaliyetlerine son verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği, Koza İpek Holding’e kayyım atamıştı. Kayyım tarafından çalışanlara gönderilen yazıda, işletmenin ve iş yerinin içinde bulunduğu zarar durumu nedeniyle faaliyetlerine son verildiği bildirildi. Yazıda ayrıca tüm personelin iş akdinin feshedildiği belirtildi.
 
1 MART
Bengütürk TV Türksat'tan çıkarıldı
Türksat AŞ ile Bengütürk TV arasındaki sözleşmenin 29 Şubat'ta sona erdiği, sözleşmenin yenilenmesine yönelik bildirim yapılmadığı için yayınların iletiminin sonlandırıldığı bildirildi.  Türksat AŞ'den yapılan açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında Bengütürk kanalının Türksat uydularından atıldığı yönünde haberler çıktığı anımsatılarak, "Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır" ifadesi kullanıldı.  Türksat AŞ ile Bengütürk TV arasındaki "Uydu Üzerinden TV-Radyo Kapasite ve Uplink Servisi Sözleşmesi"nin 29 Şubat'ta sona erdiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Tarafımıza sözleşmenin yenilenmesine yönelik bildirim gelmediği için sözleşmesi yenilenememiş ve yayınların iletimi sonlandırılmıştır. Söz konusu yayıncı kuruluş tarafından sözleşme yapılmasına yönelik yazılı talep alınması ve sözleşme şartlarının ve mali yükümlülüklerin yerine getirilmesi halinde kendilerine tekrar Türksat uydularından kapasite tahsisi yapılabilecektir.”
 
2 MART
TGC: “İpek Medya Çalışanlarının hakları ödenmeli”
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu İpek Medya Grubu'nun kapatılmasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı:
"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine yönetimine el koyularak kayyum atanan Kanaltürk, Bugün TV, Bugün Gazetesi, Millet Gazetesi ve Kanaltürk Radyo’yu barındıran  İpek Medya Grubu kapatılmış ve yüzlerce gazeteci işsiz kalmıştır. Kayyum yönetimindeki medya grubunun kapatılma nedeni Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamada “Sermaye Piyasası Kanunu’ndan doğan yükümlülükler dikkate alınarak, sürekli zarar ettiği ve öz sermayesini tükettiği” için diye açıklanmıştır.
Hatırlatmakta yarar görüyoruz. İpek Medya Grubu’na yönetimine kayyum tarafından el konur konmaz,  81 meslektaşımızın işine son verilmiştir. Kayyum yönetimi  çıkarılan gazeteciler yerine kendi seçtiği gazetecileri almıştır. Buna rağmen İpek Medya Grubu zarara girmiştir. Bunda kayyumların da sorumluluğu vardır. Grubun kapatılmasıyla işsiz gazetecilerin sayısı çoğalmıştır. Kayyumların görevi şirketleri ekonomik açıdan düze çıkarmaktır. Asla yayıncılık yapmak değildir. İpek Medya Grubu’nun kapatılmasıyla bu gerçek bir kez daha gözler önüne serilmişti. Bu süreçte meslektaşlarımızın tüm yasal hakları ve alacaklarının ödenmesi gereklidir. Basın sektöründeki işsizlik Türkiye ortalamasının tam üç katıdır. TÜİK istatistiklerine göre 7 bin gazeteci şu anda işsizdir. Son 10 yıldır iktidarın basına müdahalesi ile  halkın bilgi edinme hakkı adına görev yapan gazeteciler sistematik olarak işsiz kalmaktadır. Halkın bilgi edinme ve gerçekleri öğrenme hakkı adına TBMM’de gazetecilerin işsizlik sorununun araştırılacağı bir komisyon kurulması için iktidar ve muhalefet partilerini göreve çağırıyoruz.”
 
2 MART
30'dan fazla gazeteci ülkenin en büyük açlık grevini başlattı
 Sudanlı gazeteciler, "Arap Baharı tahriki" suçlamasıyla baş editörünün ölüm cezasıyla karşı karşıya olduğu El Tayar gazetesinin hükümet tarafından zorla kapatılmasını protesto etmek amacıyla açlık grevi başlattı.  Ülkenin örgütlü olarak düzenlenen en büyük açlık grevinde, geçtiğimiz salı gazetecilere El Tayar'ın Hartum'daki ofisi önünde yüzlerce kişi destek oldu. Ellerini zincirle bağlayıp, ağızlarını maskeyle kapatan 30'dan fazla Sudanlı gazeteci, seslerini duyurmak için gazete binası önünde oturma eylemi başlattı.
Gazetenin yöneticilerinden Khalid Fathi, "Gazeteciler olarak, ülkede basın özgürlüğü üzerindeki kısıtlamalara ve gazetecilerin genel olarak karşılaştığı zorluklara dikkat çekmek istiyoruz" dedi.
 
3  MART
TGC Başkanı Olcayto: Ahmet Oktay, şiirimizin doruklarındaki şairlerimizden biriydi
Türk şiirinin önemli isimlerinden, aynı zamanda gazeteci, yazar Ahmet Oktay, 83 yaşında hayata veda etti.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Sürekli Basın Kartı Sahibi gazeteci Ahmet Oktay Börtecene, son yolculuğuna uğurlandı.  Börtecene, Erenköy Galip Paşa Camisi’nde kılınan öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedildi.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, üzüntüsünü şu sözlerle dile getirdi: “Ahmet Oktay, şiirimizin doruklarındaki şairlerimizden biriydi.  İyi bir yazar, denemeci ve gazeteciydi. TRT’de uzun yıllar birlikteliğimiz oldu. Bir dönemde Ahmet TRT Haber Müdürü’ydü. Onun yardımcılığını yaptım. Çok keyifle çalışılan, güzel sohbetleriyle bilinen değerli bir dosttu. Ölümü yazınımız için de büyük kayıptı. Şu sıralar zaten çok da fazla olmayan önemli değerlerimizi hem edebiyat hem de sanat alanında yitirmeye başladık. Umarım yerleri doldurulur. Ahmet Oktay’ın eşi ressam Tülay Börtecene  ve oğlu Deniz’in acılarını yürekten paylaşıyorum. Işıklar içinde olsun.” Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu yayınladığı başsağlığı mesajında, “Şiirimizin ustalarından şair, yazar gazeteci Ahmet Oktay Börtecene’yi kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ahmet Oktay Börtece’neyi sevgi ve saygıyla anıyoruz.  Değerli üyemiz Ahmet Oktay Börtecene’nin ailesine, sevenlerine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” dedi.
 
4 MART
Zaman Gazetesi'ne Kayyum
İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman gazetesine kayyum atanmasına karar verdi. İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman gazetesine kayyum atanmasına karar verdi. Kararın kamuoyunda duyulmasının ardından gazetenin yazarları ve okuyucuları gazetede toplanmaya başladı.  Gazete sabah saatlerinde kayyum atanma ihtimaline karşı basın açıklaması yayınlaşmıştı.
Açıklamada el koyma ve kayyum tehdidi ile karşı karşıya olunduğu belirtilmişti.
“Türkiye'nin en yüksek tirajlı gazetesi Zaman, iki yılı aşkın süredir akreditasyon, vergi incelemesi, reklam verene müdahale ve okurları tehdit gibi ağır baskılar yaşıyor. Şimdi ise el koyma ve kayyım atama tehdidi ile karşı karşıyayız. "Türkiye'yi demokrasi liginde küme düşüren bütün bu gelişmelerden dolayı Kaygılıyız. İçinde bulunduğumuz bu kabus ortamından tek çıkış yolunun, yeniden demokrasi ve hukukun üstünlüğüne dönmekle mümkün olacağına inanıyoruz. Bu kaygımızı halkımızla, demokrasiye inanan aydınlarımızla ve uygar dünya ile paylaşıyoruz.”
 
4 MART
TGC: Kayyum atama sistemi medyayı susturmanın yeni aracı oldu
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Zaman Gazetesi’ne de kayyum atanmasını medyaya yeni bir sansür yöntemi olarak değerlendirdi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
“İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman Gazetesi’ne kayyum atanmasına karar verdi. 
Gözaltılar, tutuklamalar, internet erişiminin engellenmesi ve ağır para cezalarıyla basını susturan  zihniyet, şimdi de kayyumlar eliyle gazete ve televizyonların  içini boşaltıp yok ediyor. Basın sektöründe işsiz gazetecilerin sayısı da her gün biraz daha artıyor. Halkın haber almadaki çeşitlilik kanalları hızla tüketiliyor.
Hatırlanacağı üzere İpek Medya Grubu’na atanan kayyumlar kısa sürede basın şirketlerinin tümünün kapısına kilit vurdu. Aynı akıbetin Zaman Gazetesi için de söz konusu olmayacağını umuyoruz.
İktidara, görüşlerini benimsemediği medya kuruluşlarına müdahale ederken, binlerce basın emekçisinin işsiz kalmasına neden olduğunu da bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.”
 
7 MART
TGC: “Çetin Emeç’i sevgi ve saygıyla anıyoruz”
7 Mart 1990'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç, ölüm yıldönümünde anıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Emeç’in ölümünün 26. yıldönümünde bir anma mesajı yayınladı.
 TGC Başkanı Turgay Olcayto, şunları söyledi:
 “Çetin Emeç, gazeteciliğimizin gelişmesinde rol oynayan önemli aktörlerden biriydi. Gazeteciliğe dönemin şartları nedeniyle erken bir yaşta patron olarak başladı. 60’lı yıllarda babası gazeteci, milletvekili Selim Ragıp Emeç’in rahatsızlığı nedeniyle gazete yönetimini kardeşi Aydın Emeç ile beraber üstlendi. Gazetecilikte adeta bir okul görevi yapan Son Posta Gazetesi’nde dönemin zor koşullarında gazeteyi ayakta tutmaya çalıştı. Benim gazeteciliğe ayak attığım o yıllarda Son Posta’da Tarık Dursun K., Cengiz Tuncer, Orhan Erinç, Necip Fazıl gibi önemli gazeteciler yer almaktaydı. Çetin Emeç daha sonra Hayat Dergisi ve Hürriyet’te görev yaptı. Hürriyet’teki Genel Yayın Yönetmenliği sırasında titiz çalışmasıyla ve çalışkanlığı ile gazetecilere örnek oldu. Gazeteye kendi damgasını vurdu diyebiliriz. Usta bir gazeteci ve yönetmen idi. Türkiye’de basını hedef alan, şiddetin kurbanı oldu. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.”
 
8 MART
Yerel Medya Ödülleri’ni kazananlar belli oldu
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung’un (KAS) 18 yıldır birlikte düzenlediği Yerel Medya Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. Ödüller, 4 Mart 2016 tarihinde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde saat 11.00’de toplanan Seçici Kurul tarafından belirlendi. Seçici Kurul; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, Konrad Adenauer Stiftung Proje Yöneticisi Bekir Öncel, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Bolu Temsilcisi Hüseyin Aykan, DHA İstihbarat Şefi Hasan Erşan, Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Ercan Arslan ve Hürriyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Sebati Karakurt’un katılımıyla toplandı, Bahçeşehir Üniversitesi Yeni Medya Bölüm Başkanı Mehmet Sağnak ve Zaman Gazetesi Grafik Tasarım Şefi Şemsi Açıkgöz oylarını elektronik posta ile gönderdiler. Seçici Kurul’da Başkanlığa Turgay Olcayto, Yazmanlığa Sibel Güneş oybirliği ile seçildi.
 
9 MART
TGC Tan Gazetesi’nin Kadın Yazarlarını andı
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Tan Evi Kültür Avlusu’nda TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir’in konuşmacı olduğu “Tan Gazetesi’nin Kadın Yazarları” başlıklı bir toplantı düzenledi. Toplantıya; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Sekreteri Engin Köklüçınar’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Toplantının moderatörlüğünü üstlenen TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, konuşmasına 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladı, Tan Evi toplantılarında bugüne kadar yapılan etkinlikler hakkında bilgi verdi. Başkan Olcayto, “Basın güç günlerden geçiyor. Meslektaşlarımız büyük baskı altında çalışıyor. Halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkı dediğimiz basın özgürlüğü, gazetecinin değil halkın haber alma özgürlüğüdür” dedi. Açılış konuşmasından sonra söz alan TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, Tan Gazetesi’nde 10’un üzerinde kadın gazetecinin yazdığını belirtti. Özdemir toplantıda Tan Gazetesi yazarlarından Suat Derviş, Kerime Nadir, Muazzez Tahsin Berkand hakkında bilgi verdi.
 
9 MART
“Habere özgürlük istiyoruz”
 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK Basın İş, Haber Sen ve Basın Enstitüsü Derneği tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması ve habere özgürlük için uluslararası bir kampanya başlattı. Kampanyaya Avrupa Gazetecilik Federasyonu (EFJ) Uluslararası Gazetecilik Federasyonu (IFJ), IPI, Medya Etik Ağı (EJN) ve Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) destek veriyor. Kampanyaya https://www.change.org/p/cezaevindeki-gazeteciler-serbest-kals%C4%B1n-gazeteciler-tutuksuz-yarg%C4%B1lans%C4%B1n-habere-%C3%B6zg%C3%BCrl%C3%BCk-tgc-tgs-%C3%A7gd-disk-bas%C4%B1n-i%C5%9F-haber-sen-bas%C4%B1n-enstit%C3%BCs%C3%BC adresinden destek verilebilir.
 
9 MART
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  Gazeteci Merdan Yanardağ’ın duruşmasını izledi
ABC Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, dün hakim karşısındaydı. Yanardağ’ın 'Erdoğan'ın kanlı planı' ve 'CHP kanlı planın farkında değil'  başlıklı yazıları nedeniyle açılan ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davasının ilk duruşması,  İstanbul Adalet Sarayı Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz Yerleşkesinde görüldü.  Duruşmayı;  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş ve Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci izledi.
Duruşmayı değerlendiren TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, şunları söyledi:
“Gazetecilik mesleği, siyasetçilerin açtığı hakaret davaları nedeniyle yapılamaz hale geldi. Halkın haber alma hakkı, gerçekleri öğrenme hakkı için görev yapan gazeteciler, köşe yazıları, hazırladıkları haberler nedeniyle  siyasetçiler tarafından ‘hakaret’ kapsamına alınıyor. Gazeteciler açılan davalar nedeniyle hemen hemen her gün mahkeme salonlarına gidiyor.  AİHM kararları, evrensel hukuk normları;  toplumu sarsan şok edici haberlerde bile gazetecilik faaliyetlerinin engellenmemesi için birçok karar vermiştir.  Türkiye’deki siyasetçilere, gazeteciliğin siyasetçileri memnun etme olmadığını, halkı bilgilendirme, gerçekleri anlatma olduğunu hatırlatmak isteriz.”
 
9 MART
TGC, Bakırköy Estetik Dent ile indirim anlaşması yaptı
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), üye ve birinci derece yakınlarına dönük hastanelerle indirim anlaşmaları kapsamında Bakırköy Estetik Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ile indirim anlaşması yaptı. Anlaşmaya göre Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ve birinci derece yakınları; Bakırköy Estetik Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nden indirimli sağlık hizmeti alabilecek. Bakırköy Estetik Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği; dolgu, diş taşı temizliği, diş çekimi, kanal tedavisi, kaplama- metal üstü porselen, damak yarım çelik protez, zirkonyum kaplama - lamina kaplama, damak tam protez, diş beyazlatma, temizlik paket, ortodonti, periodontoloji tedavisi alanlarında hizmet veriyor. TGC üyeleri ve yakınlarına, hizmet aldıkları merkezin ücret tarifesi üzerinden yüzde 20 indirim uygulanacak. TGC üyeleri, hizmetten TGC üye kimlik kartını veya sarı basın kartını göstererek yararlanabilecek.
 
11 MART
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu hazırladı
Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Kadın Komisyonu medyadaki cinsiyetçi dilin önüne geçilmesi için "Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu” hazırladı.  Gazeteciler Restoranı’nda düzenlenen toplantıya; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, Yönetim Kurulu Üyesi-Kadın Komisyonu Koordinatörü Göksel Göksu ile Kadın Komisyonu üyelerinden Pınar Aktaş, Nezahat Alkan Gülmüş, Seda Kaya Güler, Sultan Uçar, Semiha Öztürk ve TGC Kadın Danışma Grubu’ndan Mesude Erşan’ın aralarında bulunduğu gazeteciler katıldı.
 GENEL SEKRETER GÜNEŞ: CİNSİYETÇİ DİL KAMUOYUNA ZARAR VERİYOR
 Toplantının sunuculuğunu üstlenen TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, geçtiğimiz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak sözlerine başladı.
 Genel Sekreter Güneş, şunları söyledi:
 “Bugün kadınlar aktif olarak çalışıyor olmalarına rağmen kadın olmaya bağlı birçok sorun yaşıyorlar. Medyada kadına yönelik ayrımcı cinsiyetçi dilin hakimiyeti toplumsal barışa da zarar veriyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Komisyonu, önemli bir çalışmayı gerçekleştirdi. Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu’nu, medya kuruluşlarının yöneticileriyle, Türkiye’nin dört bir yanında yaptığımız Yerel Medya Seminerlerinde meslektaşlarımızla buluşturacağız. Online olarak da internet sitemizden de ulaşım imkanı sunacağız.”
 BAŞKAN OLCAYTO: KADIN TÜRKİYE’NİN BAŞAT SORUNLARINDAN BİRİ
 Toplantının açılış konuşmasını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto yaptı. Başkan Olcayto şunları dile getirdi:
 “Ülke zorlu bir dönemden geçiyor. Yalnız gazeteciler için değil akademisyenler, aydınlar, emek insanları, kadınlar için de böyle. Kadın sorunu, Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesi. Çünkü din sömürüsünün en fazla ezdiği grup kadınlar. Kadınları ikinci sınıf gören anlayış var. Kadın ucuz emeğin malzemesi yapılıyor. Bugün diğer iş kollarında çalışan pek çok kadının aldıkları ücret erkeklerden daha düşük. Basın sektöründe de durum aşağı yukarı böyle. Kadın, seks malzemesi olarak nefret söyleminin ortasında gösteriliyor. Kadına şiddet hiç bitmiyor. Kadınlar, hem üniversitede hem de gazetecilikte iyi çalışmalar yapıp öne çıkarken onları ezmek için her türlü çareye başvuruluyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Kadın Komisyonu bu kitapla en kalıcı etkinliklerden birini gerçekleştirdi.”
 GÖKSEL GÖKSU: MESLEKTAŞLARIMIZIN VE OKURUN BAŞUCU KİTABI OLACAK
 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi-Kadın Komisyonu Koordinatörü Göksel Göksu, kılavuzun hazırlanma süreciyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
 “Kadın ve Medya Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu, medya sektörüne uzun emek vermiş, halen sektörde çalışmakta olan kadınların ortak kaygılarından yola çıkarak hazırlandı. Sektörde çalışan kadınların da aynı kaygıları taşıdığını işittik. Sektörün hitap ettiği, okurlar, izleyiciler de bu kitabın yönlendirmesine muhtaç diye düşündük. Uzun bir süreçte hazırlandı. Kimimiz fikriyle, kimimiz redaksiyonuyla katkıda bulunduk. İmece usulü kitap çıkardık. Sektörde toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı pek çok meslektaşımız olduğunu da biliyoruz. Genç meslektaşlarımız, bu konuda oldukça sıkıntılı. Bizim rehberimiz ustalarımız vardı. Şimdi genç meslektaşlarımızın rehber sıkıntısı da var. Gençlerin rehber ihtiyacını gidereceğiz. Kitap; eleştiriye açık, katkılara da açık. Güncellemelerle kitabı hep dinamik tutacağız.”
 
11 MART
Turgay Olcayto:  “Vasfiye Özkoçak’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz”
12 Mart 2014 yılında vefat eden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Başkan Yardımcısı, TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi ve Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanlarından Vasfiye Özkoçak, ölümün 2. yıl dönümünde anıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Vasfiye Özkoçak, basınımızın renkli simalarından, usta gazetecilerden biriydi.  Gazetecilik yaşamı boyunca ‘muhabirliği’ tüm ünvanların üzerinde tuttu. Muhabir olmakla hep övündü. Adliye muhabirliğinin usta kalemlerinden biri oldu. Pek çok gazetecinin yetişmesinde rol oynadı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nda yer aldığı süreçte mesleki örgütlenme konusunda unutulmaz çalışmalar yaptı. Genç muhabirlerin ‘ablası’, mesleğimizin adı unutulmayan kadın gazetecilerinden biriydi. Onu çok özleyeceğiz. Işıklar içinde yatsın” dedi.
 
12 MART
Gazeteci Hayri Tunç tahliye edildi
Mahpus gazeteci Hayri Tunç, sosyal medya paylaşımları nedeniyle "örgüt propagandası"ndan yargılandığı ilk duruşmasında tahliye edildi.3 Şubat’ta sosyal medyada yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapma” iddiasıyla tutuklanan Jiyan.org muhabiri Hayri Tunç,  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına çıktı. Duruşmada, paylaşımlarının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu ve gazeteci olduğunu belirten Tunç’un savunmasının ardından, avukatları Bülent Çoban ve Ramazan Demir de, AİHM ve AYM kararları gereği gazetecilik mesleğinin duruşma salonlarında tartışılamayacağını belirterek, tutukluluk halinin devamını gerektirecek bir durum olmadığını ifade etti. Mahkeme de Tunç’un tutuklu bulunduğu süre göz önünde bulundurarak tahliye kararı verdi. Bir sonraki duruşma 24 Mayıs’ta.
 
13 MART
Ankara patlamaya yayın yasağı
RADYO ve Televizyon Üst Kurulu’nca  (RTÜK) Başkent Ankara'da teröristlerin ilk belirlemelere göre bombalı araçla gerçekleştirdiği ve 27 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan saldırıyla ilgili geçici yayın yasağı getirildi. RTÜK'ten konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama şöyle: "6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 7’nci maddesinde 'Milli Güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda' geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörülmektedir. 13 Mart 2016 tarihinde Ankara’da meydana gelen patlamanın da anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden, söz konusu olayla ilgili olarak Başbakanlığın 13.03.2016 tarih ve 00915 sayılı yazısı ile geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür.”
 
14 MART
TGC: “Önceki başkanlarımızdan Cevat Fehmi Başkut’u saygıyla anıyoruz”
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, TGC üçüncü başkanı gazeteci-yazar Cevat Fehmi Başkut’un 45. ölüm yılında bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklamasında, “Gazetecilik mesleğinin hemen her dalında emek veren Cumhuriyet Gazetesi’nin yazı işleri müdürlüğünü ve yayın yönetmenliğini yürüten Cevat Fehmi Başkut aynı zamanda ülke edebiyatının önde gelen yazarlarından biriydi. Özellikle tiyatro alanında verdiği yapıtları günümüzde de değerinden hiçbir şey kaybetmeden sahnelenmektedir. Paydos, Buzlar Çözülmeden, Harput’ta Bir Amerikalı gibi toplumun kimi sorunlarına yer verdiği tiyatro oyunları toplumun severek izlediği ve dersler çıkardığı eserler olmuştur. 1952 yılında Cemiyet Başkanlığına seçilen Cevat Fehmi Başkut bu görevi yedi yıl sürdürmüş özgürlükçü tutumu meslek ilkelerine bağlılığıyla kendisinden sonraki başkanlara örnek olmuştur. Çağdaş gazeteciliğin temellerini atan ve gazeteciliğin gelişmesi yolunda önemli katkılarda bulunan Cevat Fehmi Başkut’u kültür yaşamına yaptığı hizmetler dolayısıyla da minnetle anıyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak 15 Mart 1971 yılında kaybettiğimiz Cevat Fehmi Başkut’un çizdiği yolda gazetecilerin sorunlarına eğilmeyi ve bağımsız, bağlantısız gazetecilik için çalışmayı sürdürmeyi görev biliyoruz” görüşleri yer aldı.
 
14 MART
“Ankara'daki terör saldırısını lanetliyoruz”
 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:  "Ankara'da masum yurttaşlara yönelik terör saldırısını lanetliyor, ölen yurttaşlarımızın ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Saldırıda yaşamını kaybeden yurttaşlarımızın acısını ulusumuzla birlikte yürekten paylaşıyoruz. Yaralananlara acil şifalar diliyoruz.  Terör saldırısının en kısa sürede aydınlatılmasını ve sorumlularının cezalandırılmasını bekliyoruz. Savaşın değil, barışın egemen olduğu günlere kavuşmayı umut ediyoruz.”
 
15 MART
TGC ve TGS: “Özgür Gündem çalışanlarının basın kartı iptali hak gasbıdır”
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Özgür Gündem Gazetesi’nde görev yapan gazetecilerin Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından basın kartlarının iptalinin keyfi bir karar olduğuna dikkat çekti. Komisyonun bağımsızlığını yitirdiğini vurgulayan ve gazetecilerin kart haklarının iadesini isteyen TGC ve TGS’nin açıklamasında şu görüşler yer aldı: “Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün, Özgür Gündem Gazetesi çalışanlarının sarı basın kartlarını iptal etmesi kazanılmış bir hakkın gaspı anlamına gelmektedir. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün bu kararı keyfi bir karardır.  Sarı basın kartı almak için aylarca bekleyen gazetecilerin bu kartı aldıktan sonra çalıştıkları gazetelerin yayın çizgisi beğenilmediği için kartların geri istenmesi bundan sonra bu uygulamanın daha yaygın olacağının da habercisi gibidir. Bu hukuk dışı uygulamayı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Bir an once bu hukuksuzluğa son verilmeli, Özgür Gündem gazetesi çalışanlarının sarı basın kartı hakları iade edilmelidir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak bütün gazetecileri bu gasp girişimine karşı tepki göstermeye çağırıyoruz.”
 
15 MART
Avrupa Konseyi'nden önemli çağrı: 'Cumhurbaşkanına hakaret’ cezası kaldırılmalı
Avrupa Konseyi, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Cumhurbaşkanına Hakaret” konusunu içeren 299’uncu maddesinin tamamen kaldırılması çağrısında bulundu. Avrupa Konseyi'nin anayasal konulardaki uzman organı olan Venedik Komisyonu, TCK’nın 216'ncı (Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama), 301'inci (Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama) ve 314’üncü (Silahlı Örgüt) maddelerinin de Avrupa hukuk normlarına uygun biçimde yeniden yazılmasını istedi.
 
15 MART
Nişantaşı Üniversitesi’nden TGC’ye ziyaret
Nişantaşı Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden 30 öğrenci ve branş öğretmenleri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ni ziyaret etti. Ziyarette; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir hazır bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Gazetecilik zor dönemden geçiyor. Bunun en önemli sebebi, gazetecilerin mesleğine sahip çıkmamasıdır. Mesleği, para kazanılacak, ün kazanılacak gibi görmelerinden kaynaklanıyor.  Gazeteciler arasında bir dayanışma yok. Gazetecilerin sendikalaşma oranı yüzde 3,5 ve sendika sayısı 5” dedi.
 
15 MART
135 Alman milletvekilinden Erdoğan’a mektup: 'Can Dündar ve Erdem Gül davasına son verin!'
Alman vekiller, Erdoğan’a bir mektup yazarak, Türkiye’deki ifade ve basın özgürlüğüne ilişkin kaygılarını dile getirdi. Alman milletvekilleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak, Türkiye’deki ifade ve basın özgürlüğüne ilişkin kaygılarını dile getirdi. 135 milletvekilinin imzaladığı mektupta Can Dündarve Erdem Gül hakkındaki davaya son verilmesi istendi. Mektupta, ülkedeki ifade ve basın özgürlüğünün durumu nedeniyle derin kaygı duyulduğu vurgulandı.
T24'te yer alan habere göre, Alman milletvekilleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak Türkiye’deki ifade ve basın özgürlüğüne ilişkin kaygılarını dile getirdi. Mektupta Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara temsilcisi Erdem Gül hakkındaki davaya son verilmesi istendi.
İktidar partileri Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) yanı sıra muhalefetteki Yeşiller ve Sol Parti’den milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yazdıkları mektubu Alman Federal Meclisi’nde grubu olan partilerden 135 milletvekili imzaladı. Mektupta, MİT TIR’ları haberi nedeniyle Dündar ve Gül hakkında açılan soruşturmayı “suç duyurusunda bulunarak desteklediniz” ifadesi yer aldı. “İslamcılara silah sevkıyatına ilişkin eleştirel haberlere yönelik bu tutum ve ağır ceza tehdidi bize göre orantısızdır” denilen mektupta, gazeteciler ve medyaya yönelik bu tavrın, Türk devletinin kabul ettiği ifade ve basın özgürlüğü ile bağdaşmayacağı vurgulandı. Milletvekilleri, Dündar ve Gül hakkındaki davaya son verilerek, beraat kararı verilmesini talep etti. Mektupta, Türkiye’de Kürtlerle yürütülen barış sürecine son verilmesi ile ülkedeki ifade ve basın özgürlüğünün durumu nedeniyle “derin kaygı duyulduğu” kaydedildi.
 
15 MART
Evrensel ve Hayat TV muhabirleri adliyede alıkonuldu
Evrensel Gazetesi’nin haberine göre; Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda haber takip eden Evrensel ve Hayat TV muhabirleri polisler tarafından adliye içindeki polis merkezine götürüldü.Adliye önünde bir grup sivil polis, Kaldıraç Dergisi okurlarını adliye önündeki abasın açıklamasını izleyen gazetecilerin elindeki basın metnini almak istedi. Evrensel muhabiri Eylem Nazlıer, Hayat TV muhabiri Zülal Koçar ve bianet muhabiri Beyza Kural itiraz edince basın metni zorla alındı. İtiraz eden ve gazeteci olduklarını söyleyen Nazlıer'e, polisler "Basın mısınız, terör sevici mi belli değil" cevabı verdi.  Önce Nazlıer adliye içindeki polis merkezine götürüldü. Nazlıer’in ardından Koçar da polis merkezinde GBT’ye alındı. Polisler, Koçer’in telefonundaki bazı fotoğrafların silinmesini istedi ancak avukatın devreye girmesiyle fotoğraflar silinmedi.
 
16 MART
Haber ve köşe yazıları da artık terör kapsamına alınabilecek
Star Gazetesi’nin haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara saldırısı sonrası "Terör ve terörist tanımını yeniden yaparak Ceza Kanunu'na almalıyız" sözlerinin ardından, AKP hukukçularının, güvenlik güçlerinin çatışmalarla verdiği mücadelenin, tüm boyutlarıyla ele alınması için terör suçunun TCK’da tanımının yapılarak, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK) yer alan “katalog” suçları kapsamına alınmasını tartıştığını öne sürdü. Bu konuda önümüzdeki günlerde bir çalışmanın başlatılabileceği öne sürüldü. Star'ın haberinde, "TCK’da tanımı yapılan “terör” suçu böylece CMK’nın 100. Maddesi’nde yer alan ve tutuklama sebeplerini düzenleyen “katalog suçlar” kapsamına alınacak. Lojistik sağlayan, sosyal medya, köşe yazısı, haber ya da başka yollarla propaganda yapana verilecek cezalar için kademelendirme gerçekleştirilecek.
 
17 MART
TGC Başkanı Turgay Olcayto Hakkari Valiliğine başvuruda bulundu
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto Hakkari Valisi Yakup Canbolat’ a gönderdiği yazıda Hakkari ve Yüksekova’da görev yapan gazetecilerin bölgedeki çatışma ortamından etkilenmemeleri ve halkı aydınlatma görevini yerine getirirken can ve çalışma güvenliklerinin sağlanmasını ve çalışma olanaklarının kolaylaştırılmasını istedi.
 
17 MART
Beyaz Saray basın özgürlüğü çağrısı yaptı
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest'e, günlük basın brifingi sırasında Zaman gazetesine kayyum atanmasından sonra Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan hakkında iddianame hazırlandığına dair iddialar soruldu.  CNN Türk'te yer alan habere göre, Earnest, "Medya şirketlerinin mali kaynakları ve faaliyetlerinin mahkeme kararıyla denetim altına alınmasının haber masası ya da haber kurumlarının editöryal politikaları üzerinde değişiklik yaratmaması gerekir. Türk hükümetini, adil yargılama ve yasalar altında eşit muamele ilkelerine tam saygı gösterilmesini güvenceye almaya çağırıyoruz" dedi.  Earnest, demokratik toplumlarda eleştirel görüşlerin susturulmaması, teşvik edilmesi gerektiğini dile getirirken, "Türk hükümeti yetkililerini attıkları adımların, ifade, toplanma ve basın özgürlüğü dahil olmak üzere Türk anayasasında yüceltilen evrensel demokratik değerleri desteklemesini garanti etmeye çağırıyoruz" diye konuştu
 
18 MART
Nuh Köklü davası 5. kez ertelendi
Kadıköy'de arkadaşlarıyla kartopu oynarken esnaf tarafından bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü'nün davası 5. kez ertelendi.  Kadıköy'de arkadaşlarıyla kartopu oynarken esnaf tarafından bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü'nün 4. davası bugün görülecekti.  Nuh Köklü davasında sanığın akıl sağlığı raporunun mahkemeye intikal etmemesi gerekçesiyle dava 13 Mayıs'a ertelendi.  Ertelenen davada katil Serkan Azizoğlu hakkında, "kasten adam öldürmek" suçundan müebbet hapis cezası, Köklü'nün arkadaşı olan 13 kişiye karşı "kasten yaralamaya teşebbüs", "tehdit" ve "hakaret" suçlarını işlediği gerekçesiyle de toplamda 3 yıl 9 aydan 11,5 yıla kadar hapsi isteniyor.
 
18- 19 MART
TGC-KAS 80. Yerel Gazetecilik Semineri Antalya’da gerçekleştirildi
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Stiftung Temsilciliği’nin (KAS) ortaklaşa düzenlediği 80. Yerel Gazetecilik ve Meslek İçi Eğitim Semineri; Antalya’da tamamlandı. 4 oturumda gerçekleştirilen seminere; Antalya başta olmak üzere Burdur, Isparta, Karaman, Konya ve Muğla’dan çok sayıda gazeteci katıldı. Antalya Ela Quality Resort Belek’te düzenlenen seminere; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Başkan Vekili ve Hürriyet Gazetesi Yazarı Vahap Munyar, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcıları Ahmet Özdemir ve Niyazi Dalyancı, Yönetim Kurulu Üyeleri İhsan Yılmaz ve Göksel Göksu, Ankara Temsilcisi Taylan Erten, Antalya Temsilcisi Arif Kaplan, Balıkesir Temsilcisi Önder Balıkçı, Hatay Temsilcisi Mithat Kalaycıoğlu, Muş Temsilcisi Emrullah Özbey ve TGC Hukuk Danışmanı avukat Gökhan Küçük’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci seminere katkıda bulundu.  Seminer sertifika töreni ve toplu tören ile bitti.  Seminerin kapanış değerlendirmesini yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, şunları söyledi:
“Gazetecilik, irdeleyen, sorgulayan insanların mesleğidir. Gazeteciler olarak mesleğimizi en iyi şekilde yapmamız gerekiyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bağımsız, bağlantısız bir meslek örgütüdür. Türkiye zor koşullardan geçiyor. Türkiye’de de büyük bir baskı var. Türkiye’de demokratik bir anlayışla düşünürsek bu zor koşullarda gazeteci olarak birbirimize tahammül etmemiz gerekiyor. Gazetecilerin hangi yayın organında çalışırsa çalışsın, hangi gruptan olursa olsun birbirine saygılı olması gerekiyor. Demokrasiler, tahammül rejimleridir. Birbirimizi ihbar etmemeliyiz. Hedef göstermemeliyiz. Birbirimizin aleyhine haber yapmamalıyız.”
 
22  MART
IPI'den Türkiye'ye 'basın özgürlüğü' çağrısı
Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) üyeleri, 21 Mart 2016 tarihinde Katar'ın Doha kentinde düzenlenen IPI Dünya Kongresi sırasında yapılan 65'inci yıllık Genel Kurul toplantısında, Türk makamlarını, basın ifade özgürlüklerine saygı duymaya ve bağımsız medya ile muhalif sesler üzerinde giderek artan engellemelere son vermeye çağıran kararı oybirliğiyle kabul etti. Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) tarafından yapılan yazılı açıklamada, “"Türkiye Anayasası, basın özgürlüğüne ve ifade özgürlüklerine dair hakları açık bir şekilde tanımaktadır. Türkiye aynı zamanda, benzer bir şekilde bu hakları tanıyan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne imzalayan ülkelerden biridir. Ancak uygulamada, AK Parti liderlerinin, medya üzerinde baskı kurmak ve kendilerini eleştirenleri susturmak için devletin gücünü sistematik bir biçimde kullanmaları sebebiyle geçtiğimiz 12 yıl boyunca her iki hakka da duyulan saygı, sürekli olarak azalmıştır” denildi.
 
24 MART
“Gazetecilik suç değil, çözümdür”
Basın Özgürlüğü Zirvesi İstanbul’da toplandı.  Gazetecilerin tutuksuz yargılanması ve habere özgürlük sağlanması için bir imza kampanyası başlatan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, DİSK Basın İş, Haber Sen ve Basın Enstitüsü Derneği bir basın toplantısı düzenledi. Yabancı basın meslek örgütleri temsilcilerinin de tam destek verdiği toplantıda “habere özgürlük çağrısı” tekrar edildi.  Toplantıya Avrupa Gazeteciler Federasyonu, Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, Uluslararası Basın Enstitüsü Derneği, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Gazetecileri Koruma Komitesi, Uluslararası Pen, Etik Gazeteciler Ağı, Avrupa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi temsilcileri katıldı. TGC Konferans Salonu’nda yapılan basın toplantısında konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Gazetecinin ilk görevi barıştan yana olmaktır. Meslek örgütleri olarak omuz omuza verdik. Tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için birlikteliğimizi sürdüreceğiz” dedi.
 
24 MART
TGC Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri açıklandı
Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 1959 yılından bu yana sürdürdüğü Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. Can Uğur Birgün Gazetesi’nde 31 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan “Yeşil Kartlı Canlı Bomba” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Fevzi Kızılkoyun Hürriyet Gazetesi’nde 16 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan “İhmalin Son 3 Günü” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü.
Gülistan Alagöz Hürriyet Gazetesi’nde 6 Mart 2015 tarihinde yayınlanan “Muhteşem Dönüşüm” başlıklı haberiyle ekonomi dalında ödüle değer bulundu. Arda Akın Hürriyet Gazetesi’nde 11 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan “Dürüstlük Tutunağı” başlıklı haberiyle ekonomi dalında övgüye değer görüldü. Güngör Karakuş, Habertürk Gazetesi’nde  3-5 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan “Çevre Cennet Koylar Yok Oluyor” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Ömer Erbil Hürriyet Gazetesi’nde 2 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan “Ataköy’e Yarımada” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. Sümeyra Tansel Taraf Gazetesi’nde 14 Ocak 2015 tarihinde yayınlanan “Milli Eğitim 872 Çocuğun Geleceğini Hiçe Saydı”başlıklı haberiyle eğitim dalında ödüle değer bulundu. Recai Uygur Pusula Gazetesi (Erzurum) 24 Kasım 2015 tarihinde yayınlanan “Eğitime Hayat Verdi” başlıklı haberiyle eğitim dalında övgüye değer görüldü. Gizem Coşkunarda Milliyet Gazetesi’nde 14 Haziran 2015 tarihinde yayınlanan “Kürtaj Olmak İsteyen Kadınların Devlet Hastaneleri ile İmtihanı” başlıklı haberiyle sağlık dalında ödüle değer bulundu. Celal Kaya ve Zehra Evcil Zaman Gazetesi’nde 24 Aralık 2015 tarihinde yayınlanan “Tıp Eğitimi” başlıklı haberiyle sağlık dalında övgüye değer görüldü. Gökhan İlker Akgüngör Vatan Gazetesi’nde 13 Şubat 2015 tarihinde yayınlanan “Ayıp Oldu! Jose Marti’ye Kalas Desteği!” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Ceren Çıplak Cumhuriyet Gazetesinde 23 Mart 2015 tarihinde yayınlanan “AKM’deki İşgal Belgesi” başlıklı övgüye değer görüldü. Barış Arslan Batman Çağdaş Gazetesi’nde 27 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanan “Güvercinler Disipline” başlıklı haberiyle spor dalında ödüle değer bulundu. Murat Ağca Habertürk Gazetesi’nde 11 Kasım 2015 tarihinde yayınlanan “Rüşvetçi İstanbul’da” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü.  Selahattin Sevi Zaman Gazetesi’nde 21 Ekim- 24 Kasım 2015 tarihlerinde yayınlanan “Can Pazarında Son Durak- Bodrum’dan Budapeşte’ye Mültecilerle 10 Gün” başlıklı araştırmasıyla araştırma ödüle değer bulundu. Hilal Köse Cumhuriyet Gazetesi’nde 27 Şubat- 10 Ekim 2015 tarihleri arasında yayınlanan “Böyle Vahşet Görülmedi” başlıklı araştırmasıyla övgüye değer görüldü. Ali Açar Cumhuriyet Gazetesi’nde 17-18 Temmuz 2015 tarihlerinde yayınlanan “Altın İtiraflar” başlıklı röportajıyla ödüle değer bulundu. İpek Yezdani Hürriyet Gazetesi’nde 29 Nisan 2015 tarihinde yayınlanan “IŞİD Köleleri” başlıklı röportajıyla övgüye değer görüldü Atilla Türker Habertürk Gazetesi’nde 12 Mart 2015 tarihinde yayınlanan “İşte 2,5 Milyon Dolarlık Vurgunun Belgeleri” başlıklı spor dalında köşe yazısıyla ödüle değer bulundu. Erkan Akdoğan Cumhuriyet Gazetesi’nin 27 Kasım 2015 tarihli birinci sayfasıyla ödüle değer bulundu.  Gülsen Uludağ Milliyet Gazetesi’nin 8 Mart 2015 tarihli Pazar Eki 4. sayfasıyla ödüle değer bulundu. Burak Çan Zaman Gazetesi’nde 29 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan “Anayasa’yı Askıya Aldılar” konulu fotoğrafıyla ödüle değer bulundu. Metin Akyürek İhlas Haber Ajansı (İHA)’dan 28 Mart 2015 tarihinde servis edilen “Zozo” konulu fotoğrafıyla övgüye değer görüldü. Ela Sezen ve Osman Girgin Habertürk’te 19 Ağustos 2015 tarihinde yayınlanan “Kurbağalıdere’nin Zehri Marmara’ya” başlıklı haberiyle ödüle değer bulundu. Öznur Aslan FOX TV’de 28 Ocak 2015 tarihinde yayınlanan “Nihat Kazanhan” başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. TV Haber Program Dalında: Zehra Sümeyye Yılmaz TRT HABER’de 21 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan “Kaos Hattı” haber programıyla ödüle değer bulundu. Kenan Taş CNN Türk’te 26 Kasım 2015 tarihinde yayınlanan “Türkiye-Irak-Suriye Üçgeninde Neler Yaşanıyor” konulu haber programıyla övgüye değer görüldü.  Ayrıca Mete Çubukçu 19 Ocak 2015 tarihinde Pasaport “Almanya’da Irkçı Bir Hareketin Anotomisi: Pegida” konulu haber programıyla övgüye değer görüldü.  Cengiz Özkarabekir 28 Şubat 2015 tarihinde Bugün TV’de yayınlanan “Çıldır” belgeseli ile ödüle değer bulundu. Nazım Alpman 1 Ekim 2015 tarihinde İz TV’de yayınlanan “Yakın Tarih Kuşağı-1915 Tehcir Yolu” belgeseli ile övgüye değer görüldü.  Ayrıca Sevilay Tüccar 4 Ocak 2015 tarihinde TRT Türk’te yayınlanan“Sınırları Aşmak” belgeseliyle övgüye değer görüldü.  Hasan Dönmez 24 Kasım 2015 tarihinde Haber Türk’te yayınlanan “Düşürülen Rus Uçağı” görüntüleri ile ödüle değer bulundu. Ercan Topaç 4 Ekim 2015 tarihinde İHA adına çekilen “Polis Karakolu’na Saldırı Düzenleyen 2 Terörist Böyle Etkisiz Hale Getirildi.” görüntüleri ile övgüye değer görüldü.  Radyo Program Dalında: Filiz Yentürk- Pınar Kundakçı Temel 30 Aralık 2015 tarihinde TRT Radyo 1’de yayınlanan “Çerçeve” programı“Alzheimer” konulu bölümü ile ödüle değer bulundu. Nacide Berber 10 Kasım 2015 tarihinde NTV Radyo’da yayınlanan “Yol Açan Kadınlar” programı ile övgüye değer görüldü.  Ayrıca Yavuz Oğhan 7 Eylül 2015 tarihinde RS Radyo’da yayınlanan “Yavuz Oğhan’dan Bir de Bunu Dinle” programıyla övgüye değer görüldü. “cumhuriyet.com.tr” haber sitesi ödüle değer bulundu.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 2015 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Yönetmeliği kapsamında Nezih Demirkent ÖzelÖdülü'nün Anadolu Ekonomisine dönük yazı ve çalışmaları dolayısıyla Dünya Gazetesi Genel Yayın Müdürü ve Yazarı Hakan Güldağ’a verilmesini oy birliği ile kararlaştırdı.
 
24 MART
Obama: Gazeteciler politikacılara daha sıkı sorular sormalı
Syracuse Üniversitesinin Politik Habercilikte Toner Mükemmelik Ödülü töreninde konuşan ABD Başkanı Barack Obama, gazetecilerin, ülkenin başkanı olmak isteyen politikacılara daha sıkı sorular sorması gerektiğini söyledi. Haber manşetlerini süsleyen kaba retorikler, mitinglerdeki şiddet olayları ve seçim kürsülerinde yerine getirilmesi imkansız vaatlerden duyulan endişeleri dile getiren Obama, şöyle konuştu:
’Bu aralar dünyanın neresine gitsem ve hangi dünya lideri ile konuşsam karşılaştığım ilk soru, ‘Amerikan politikasında ne oluyor böyle?’ sorusu. Dünyanın başka yerlerinde hiç çılgın politikalar savunulmadığı için değil, ABD’nin çılgın politikaları taşıyabilecek bir yer olmamasından dolayı bu endişe…’’
 
24 MART
Cihan Medya Dağıtım AŞ'ye atanan kayyım gazetelerin abone dağıtımını durdurdu
İstanbul 9. Sulh Ceza Hâkimliği kararı ile kayyum atanan Cihan Medya Dağıtım AŞ'nin yönetimi, Meydan, Yarına Bakış, Yeni Asya, Özgür Düşünce ve Taraf gazetelerinin abone dağıtımını durdurma kararı aldı. Karar, gazete yönetimlerine bildirildi. Yayıncılar ise karara tepki göstererek okurlarına gazetelerine sahip çıkma çağrısı yaptı
 
24 MART
TGC Can Dündar ve Erdem Gül’ü n duruşmasını izledi
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün yargılandığı 'MİT TIR'ları davası'nda tüm duruşmaların kapalı yapılması ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarlığı'nın müdahillik talebinin kabulüne karar verdi. Duruşmayı;  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş ve Genel Sayman Gülseren Ergezer, TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.  Kararını açıklayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmaların bundan sonraki kapalı yapılmasını kararlaştırdı. Sanık eşlerini bu karar bağlamayacak. Mahkeme salonunun kapıları bundan sonraki duruşmalarda izleyicilere kapatılacak. Salonda, sanıklar, taraflar ve avukatlarıyla sanık eşlerinden başka kimse olmayacak.
 
25 MART
Radikal kapandı
Doğan Medya Grubu bünyesinde çıkan Radikal gazetesinin zarar ettiği gerekçesiyle Haziran 2014'te basılı yayına son vermesinin ardından yayına devam eden internet sitesi Radikal.com.tr de kapanıyor. Site, yayınına 25 Mart Cuma günü yayından kalktı. Radikal gazetesi basılı yayınına son verdikten sonra Hürriyet'in cuma günü eki olarak basılmaya başlanan Radikal Kitap, Hürriyet bünyesinde çıkmaya devam edecek.
 
27 MART
El Cezire 500 çalışanını işten çıkarıyor
BBC Türkçe’nin haberine göre El Cezire, 500 çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. El Cezire böylece personel sayısında yüzde 10'dan fazla oranda küçülmeye gitmiş oluyor.
İşlerini kaybedeceklerin çoğu, kanalın Katar'ın başkenti Doha'daki merkezinde çalışanlar olacak.  El Cezire'den yapılan açıklamada, söz konusu kararın "iş gücünün sınırlı kaynaklarla en iyi şekilde kullanılmasına yönelik girişim" kapsamında alındığı belirtildi.
Medya uzmanları ise Katar hükümetinin El Cezire'yi küçültme kararı almasında, petrol fiyatlarının düşmesinin de etkili olduğunu söylüyor. El Cezire daha önce de 2013 yılında yayına başlayan Amerika'daki kanalını kapatma kararı almıştı.  Karar, yayın kuruluşunun 5200 olan personel sayısının 4500'e inmesi anlamına geliyordu.
 
29 MART
Cumhuriyet'e 18 gün ilan kesme cezası
Basın İlan Kurumu, şikâyet üzerine Cüneyt Arcayürek’in 28 Şubat 2013 tarihli köşe yazısı, Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’ın Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun 12 çizerinin katledilmesinin ardından çıkan özel sayısının kapağını yayımlamaları ve makamında rehin alınarak öldürülen Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın fotoğrafının yayınlanması nedeniyle Cumhuriyet'e yazı göndererek savunma istedi. Savunmaları değerlendiren Basın İlan Kurumu, savcı Kiraz fotoğrafı için 12, Charlie Hebdo ve Arcayürek’in köşe yazısı nedeniyle de toplamda 6 gün ilan kesme cezası verdi. Kararlara yönelik itirazları hakem sıfatıyla değerlendiren İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi de Basın İlan Kurumu’nun kararlarını onadı.
 
29 MART
Gazeteci Beritan Canözer tahliye edildi
Tutuklu JINHA muhabiri Beritan Canözer, yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edildi. irçok ilden gazeteciler, Özgür Gazeteciler Cemiyeti ve Haber Nöbeti ekibi, Canözer’in davasını takip etmek için Diyarbakır Adliyesi'ndeydi.  Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bir sonraki duruşması 10 Mayıs'ta olacak.  JINHA muhabiri Rojda Oğuz dün tahliye edilmişti. Şu anda Türkiye'de 31 gazeteci tutuklu.
 
30 MART
Barış Gazeteciliği El kitabı yayınlandı
İPS İletişim Vakfı Yayınları Prof. Dr. Sevda Alankuş’un hazırladığı Barış Gazeteciliği Elkitabı'nı yayınladı. Taksim'de Elite Word Otel'de düzenlenen basın toplantısında Prof. Dr. Sevda Alankuş,  "Barışı sevmek, istemek barış gazeteciliği anlamına gelmiyor.  İçinde bulunduğumuz süreç, barıştan söz etmenin terörden söz etmeyle özdeş sayıldığı bir dönem" diye konuştu. Toplantıda kitabın hazırlanma sürecini anlatan Prof. Dr. Alankuş, “Başladığımızda Türkiye’de barış sözcüğü en savaşçıların bile muteber sözcüğü haline gelmişti. Sadece barıştan bahsetmenin barışa katkısı olmadığını biliyorduk. Ancak İrlanda örneğinde de olduğu gibi, diyalog süreçleri barış gazeteciliğinin geliştirilmesine imkan sağlıyor. Dolayısıyla biz de bu sürece katkımızı sunmak istedik” dedi. 
 
31 MART
Aytek Aydemir son yolculuğuna uğurlandı
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi,  Sürekli Basın Kartı sahibi TRT eski Yayın Denetleme Kurulu Üyesi Aytek Aydemir, son yolculuğuna uğurlandı.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin üyelerinden,  Sürekli Basın Kartı sahibi Aytek Aydemir vefat etti. Aydemir’in cenazesi Altunizade İlahiyat Fakültesi Camisi’nde kılıan öğle namazının ardından Küçüksu Kocatepe Mezarlığı’nda toprağa verildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, üzüntüsünü şu sözlerle dile getirdi: “Aytek Aydemir ile İstanbul’da TRT Yayın Denetleme Kurulu’nda uzun yıllar birlikte çalıştık. Bilgi birikimiyle, sevgi dolu yaklaşımıyla çalışanlar arasında çok sevilen bir yöneticiydi. Birçok genç gazetecinin yetişmesinde de emeği var. Ölümünden büyük üzüntü duydum. Ailesine, yakınlarına ve TRT topluluğuna başsağlığı diliyorum. Işıklar içinde olsun.”
 
31 MART
Olay Tv’nin Ankara temsilciliği kapandı
Tenkisata giden medya kuruluşlarına Olay Tv de eklendi. Olay Tv'nin 10 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Ankara temsilciliği alınan ani bir kararla kapatıldı. Gerekçe olarak ekonomik nedenler gösterildi.