Temmuz 2017 Raporu

02.07.2017

Sözcü muhabirlerinin tutukluluklarına yapılan itirazlar reddedildi

38 gündür cezaevinde olan Sözcü muhabirleri Gökmen Ulu ile Mediha Olgun’un tutukluluk hallerine ilişkin olarak avukatlar tarafından üst mahkemelere yapılan tüm itirazlar reddedildi. Sözcü gazetesinin “Hukuk skandalı” başlıklı manşetinde Sözcü Avukatı Celal Ülgen, Gökmen Ulu ve Mediha Olgun'un tutukluluğuna yapılan itirazın “Deliller toplanmadı” gerekçesiyle reddedilmesini değerlendirdi.

10.07.2017

Doğan Haber Ajansı özür diledi

Doğan Haber Ajansı, Sakarya’da katledilen Suriyeli kadına ilişkin haberinde geçen ifadeler nedeniyle özür diledi. Bir açıklama yapan ajans haberinde “Suriyeli kadının güzelliğiyle dikkat çektiği” ifadelerine yer vermişti. 

11.07.2017

TRT’nin Yeni Genel Müdürü İbrahim Eren 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden sınıf arkadaşı İbrahim Eren, TRT’nin yeni genel müdürü oldu. 

13.07.2017 

Okay Gönensin vefat etti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Ödülleri Gazetecilik Seçici Kurul Üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi, Okay Gönensin vefat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun, Okay Gönensin’in ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda “Değerli üyemiz, Okay Gönensin’i kaybettik. Gazetecilik mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren Okay Gönensin’i sevgi ve saygıyla anıyoruz. Okay Gönensin’i hiç unutmayacağız. Ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” denildi. 

16.07.2017

Basın Özgürlüğü Ödülleri bu yıl verilmeyecek

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 1989 yılından bu yana verilen Basın Özgürlüğü ödüllerinin ülkenin ve medyanın bulunduğu koşullar nedeniyle bu yıl ilk kez verilmeyeceğini duyurdu.

20.07.2017

Cumhuriyet’e destek için düzenlenen etkinliğe Turgay Olcayto ve Orhan Erinç de katıldı

Cumhuriyet Gazetesi soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi'nin avukatları ve yazarlarına destek olmak için Şişli Kent Kültür Merkezi'nde bir etkinlik düzenlendi. Geceye CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü,  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Güven, oyuncu Nur Sürer, İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, Cumhuriyet yazarı Aydın Engin ile tutuklu bulunan yazarların yakınları katıldı.  

21.07.2017

TGC-KAS Yerel Medya Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung'un (KAS) 19 yıldır birlikte düzenlediği Yerel Medya Ödülleri, Beşiktaş Conrad Otel'de düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törende Batman Çağdaş Gazetesi’nden Arif Arslan haber, Diyarbakır Tigris Haber Gazetesinden İlyas Akengin fotoğraf, Eskişehir Anadolu Gazetesinden Türker Atak sayfa düzeni dalında ödüllerini aldılar. Hürriyet Gazetesi Akdeniz İlavesinden Salim Uzun’un haberi, Bursa Yeni Dönem Gazetesinden Ali Şahin’in hazırladığı 1.sayfa övgüye değer bulundu. Bayburt Postası Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Kürşat Okutmuş ise Jüri Özel Ödülü’nü aldı.  

23.07.2017

Örsan Öymen anıldı

Milliyet’in unutulmaz yazarı Örsan Öymen, ölümünün 30’uncu yılında kabri başında anıldı. Düzenlenen anma törenine ağabeyi Altan Öymen, eşi Gisela, kızı Yasemin, oğlu Örsan ve yeğeni Aslı Öymen ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş ve Milliyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Bertan Ağanoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci meslektaşı katıldı.  

23.07.2017

TGC, Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nde toplantı düzenledi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Burhan Felek Salonu’nda Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü kapsamında bir toplantı düzenledi. Toplantıda TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş moderatörlük yaptı. Toplantıya konuşmacı olarak; Hıfzı Topuz, TGC Meslek İlkelerini İzleme Komisyonu Başkanı Altan Öymen, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, BirGün Gazetesi Yayın Kurulu üyesi Barış İnce, Galatasaray Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Yasemin Giritli İnceoğlu, TGC Hukuk Danışmanı Av. Gökhan Küçük ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Tevfik Kızgınkaya katıldı.  “24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü” Toplantısı'nda sansürün kaldırılışının 109. yılında artık sansürden oto sansüre geçildiğine dikkat çeken konuşmacılar, gazetecilik yapıyor olmanın tutuklanma nedeni haline geldiğini vurguladılar.  

24.07.2017

Cumhuriyet Gazetesi Davası başladı

Cumhuriyet gazetesi davası, ilk tutuklamalarının ardından geçen 9 ay sonra sansürün kaldırılışının yıldönümünde başladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, PEN Yazarlar Deneği,  DİSK Basın-İş,  Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Basın Konseyi Cumhuriyet davası ile ilgili ortak açıklama yaptı.  Meslek örgütleri gazetecilerin tutuksuz yargılanmasını talep etti.  

25.07.2017

TGC Cumhuriyet Davası’nı izledi

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen Cumhuriyet gazetesi davasının bir hafta sürmesi beklenen duruşmasının ilk oturumuna Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı ile TGC Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Güven katıldı. TGC Başkanı Turgay Olcayto "Cumhuriyet Gazetesi’nin yazarlarının uzun tutukluluk hallerinin sona ermesi en büyük dileğimiz" dedi.   

28.07.2017

Cumhuriyet Gazetesi davasında tahliye olan gazetecilere TGC’den ziyaret

Cumhuriyet Gazetesi’ni susturmaya yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan ve 272 gün boyunca özgürlüklerinden mahrum bırakılan 7 gazeteci tam 9 ay sonra ilk kez gazetenin Şişli’deki merkez binasına geldi. Güray Öz, Musa Kart, Turhan Günay, Hakan Kara, Önder Çelik, Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör yakınlarıyla birlikte geldikleri gazetede Cumhuriyet çalışanları ve okurlarıyla bir araya gelerek özlem giderdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto ile Genel Sekreteri Sibel Güneş, tahliye olan gazetecilere 'Hoş geldiniz' demek için gazeteyi ziyaret etti.  

29.07.2017

TGC’den Cumhuriyet Davası ara kararı için açıklama geldi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu "Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek" iddiasıyla tutuklanan ve tutuksuz yargılanan Cumhuriyet yönetici, yazar, muhabir ve avukatları hakkındaki davanın ilk duruşmasında verilen ara kararla ilgili açıklama yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Davası'nda tutuklu bulunan gazetecilerden yalnızca yedisinin tahliye edilmesinin basın özgürlüğü açısından kabul edilemez olduğuna dikkat çeken TGC, "Kadri Gürsel, Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Akın Atalay'ın hala tutuklu olması meslektaşlarımızın basın özgürlüğü, düşünceyi ifade özgürlüğü açısından kabul edilemez bir durumdur" dedi.