Haziran 2017 Raporu

01.06.2017

TRT baskınında iddianame kabul edildi

15 Temmuz darbe girişiminde TRT'nin Harbiye'deki binasının işgal edilmesi ve sonrasında çıkan olaylarda 3 kişinin ölümü ile 50 kişinin yaralanmasına ilişkin 7'si rütbeli 32 asker hakkında düzenlenen iddianame kabul edildi.  

05.06.2017

Sözcü çalışanlarının tutukluluğa itiraz

Avukatlar hakimliğe verdiği dilekçede delillerin zorlama olduğu ve asıl hedefte olanın Sözcü Gazetesi ve Gazete sahibi Burak Akbay’ın olduğunu iddia etti. Sözcü Gazetesi İnternet Sitesi Sorumlu Müdürü Mediha Olgun ile muhabir Gökmen Ulu’nun tutuklanmasına avukatları itiraz etti.  

06.06.2017

TGC, Arda Turan’ı kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  (TGC) Yönetim Kurulu Milli Takım Kaptanı  Arda Turan’ın TGC üyesi Milliyet Gazetesi Spor Yazarı Bilal Meşe’ye yönelik sözlü ve fiziksel saldırısını kınadı. Açıklamada “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak futbolcuların gazetecilere saldırdığı diğer olaylardaki gibi bu olayın kahramanı Arda Turan’ı da kınıyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu’nun ve Milli Takım Yöneticilerinin bu tip olayları sonlandıracak önlemleri almasını bekliyoruz. Arda Turan’ı da meslektaşımızdan ve tüm gazetecilerden özür dilemeye davet ediyoruz. Bu vesileyle yaşadıkları her başarısızlıkta gazetecileri hedef tahtasına oturtan tüm kesimleri sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Başarısızlığın faturasının artık gazetecilere kesilmesinden vazgeçilmesini istiyoruz” denildi.  

06.06.2017

Sedat Simavi Ödülleri’ne başvurular başladı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC)’nin kurucu başkanı Sedat Simavi adına 41 yıldır verilen ödüllere başvurular başladı. TGC Sedat Simavi Ödülleri için başvurular 30 Eylül 2017 Cumartesi akşamı saat 17.00’de sona erecek. 

09.06.2017

Fransız gazeteci sınır dışı edildi

Türkiye'de bir aydan uzun bir süredir gözaltında tutulan Fransız gazeteci Mathias Depardon'un sınır dışı edilmek üzere serbest bırakıldığı bildirildi.  8 Mayıs'ta Hasankeyf'te gözaltına gözaltına alınan Fransız gazeteci Mathias Depardon 2 polis nezaretinde Gaziantep'ten, Atatürk Havalimanı'na getirildi. Depardon işlemlerin ardından Fransa'ya gönderildi. 

11.06.2017

Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri dağıtıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) 71. Yılında Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri The Marmara Oteli’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. TGC'nin 58.sini düzenlediği Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreni'nde ödül alan gazeteciler, ödüllerini tutuklu gazetecilere adadı. Toplantıya 400 gazeteci katıldı. 

14.06.2017

AİHM, 2 Ekim’e kadar süre verdi

Cumhuriyet’in tutuklu yazar ve yöneticilerinin başvurusuna öncelik veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’den 2 Ekim’e kadar savunma göndermesini istedi.  

14.06.2017

Kışlalı’nın pasaportuna el kondu

Ankara'daki evinin önünde otomobilinin üzerine yerleştirilen bombalı paketin patlaması sonucu 21 Ekim 1999 tarihinde hayatını kaybeden Ankara SBF öğretim üyesi ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı'nın kızı Dolunay Kışlalı'nın pasaportuna el kondu. 

16.06.2017

Berberoğlu’nun tutukluluğuna itiraz edildi

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, mühimmat yüklü MİT TIR’ları davasında müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Cezayı 25 yıla indiren mahkeme, Berberoğlu’nu 14 Haziran’da tutukladı. Berberoğlu'nun tutuklanmasına avukatı Murat Ergün itiraz etti. 

16.06.2017

Gökçek’in adı  RTÜK raporundan çıkarıldı

Darbe girişimi sırasında şehit olan özel harekâtçılar için “52 özel harekâtçı” kömür oldu” diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in adı RTÜK raporundan çıkarıldı.  

24.06.2017

TGC de tutuklu gazeteciler için yürüdü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşünün 10. gününde yürüyüşe tüm Türkiye’nin bayramını kutlayarak başladı. Yürüyüşe Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver ve Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı da tutuklu gazeteciler için katıldı. 

24.06.2017

TMSF medya kuruluşlarının demirbaşlarını satışa çıkardı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Barış TV, Can Erzincan TV ve Ört TV'ye ait yayın lisans hakları ile makine, teçhizatlarını, demirbaşlarını satışa çıkardı. Nazar Gazetesi, Yerel Bakış Gazetesi, Turgutlu Havadis Gazetesi, Özgür Radyo ve Taraf'a ait makine ve teçhizatlar da satışa sunuldu. 

28.06.2017

TRT personelinin sosyal medya hesapları incelemeye alındı

TRT'de yönetim personelin sosyal medya hesaplarını incelemeye aldı. ‘Sakıncalı’ paylaşımlarda bulunduğu düşünülen ‘personel’ hesabını kapatması için uyarılırken, özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik olumsuz yorumlar ‘kovulma nedeni’ sayıldı. 

30.06.2017

BBC muhabiri sınır dışı edildi

BBC muhabiri Jiyar Gol, İstanbul havalimanında gözaltına alındı. 5 saat süren gözaltı süresi sonrasında ise sınır dışı edildi. Gol, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda İstanbul'da gözaltına alındığını ve sınır dışı edildiğini paylaştı.

30.06.2017

Türk gazetecilere güvenlik prosedürü uygulandı

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından "Cyber Week 2017" etkinliğinin haberleştirilmesi amacıyla Tel Aviv'e davet edilen, üç Türk gazeteci, konferans salonuna alınmadan önce İsrail’li güvenlik güçleri tarafından güvenlik prosedürlerine tabi tutuldu. Daily Sabah Ekonomi editörü Şeyma Eraz, Fox Türkiye muhabiri Emre İzkübarlas ve Kenan Özcan'ın dışındaki diğer 30 gazeteci ise böyle bir muameleye maruz kalmadı.