Mayıs 2017 Raporu

04.05.2017

El Cezire Türk Yayına son verdi

Türkiye'de internet sitesi üzerinde yayın yapan El Cezire Türk, yayın hayatına son verdiğini duyurdu.  

03.05.2017

TGC Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde açıklama yaptı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü için yaptığı açıklamada “iktidara yakın olmayan ve nesnel gazetecilik yapan medya kuruluşlarının ve çalışanlarının hem mali, hem adli, hem de sosyal bir baskıyla kara listeye” alındıklarına dikkat çekti. Açıklamadaİktidarın baskısıyla, kamudan ve özel sektörden reklam almaları engellenen, kayyumlar aracılığıyla zarara uğratılarak iflas ettirilen yayın kuruluşları nedeniyle Türkiye’de yılda ortalama 500-1000 gazetecinin işsiz bırakılması olağanlaştırıldı. İktidara yakın medya kuruluşlarında da gazetecilerin işten çıkarılma süreci hızlandı. Bu medya kuruluşlarında haberler iktidarın bakış açısıyla tek bir yerden hazırlandığı için gazeteciler işten çıkarıldı. Basın sektöründe işsizlik oranı ülke ortalamasının üç katına ulaştı. TÜİK rakamlarına göre işsiz gazeteci sayısı 7 bini buldu. Avrupa’da yüzde 25 olan gazeteciler arasındaki sendikalaşma oranı Türkiye’de yüzde 3,5 ile sınırlı kaldı denildi.  

04.05.2017

Turkuvaz Medya kanalları satın aldı

Samanyolu TV, Kanaltürk TV, Burç FM, Kanaltürk Radyo, Radyo Mehtap ve Radyo Cihan hükümete yakın Turkuvaz Medya Grubu’na satıldı. 

05.05.2017

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu kuruldu

Diyarbakır’da bir araya gelen kadın gazeteciler Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nu kurdu. Kuruluşlarını bir toplantıyla duyuran kadınlar, platformun kadın habercileri destekleyecek bir mekanizma olacağını söyledi.  

08.05.2017

Wikipedia açılmadı

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği, Wikipedia’ya erişimin engellenmesi kararını kaldırmadı. Site, Türkiye Cumhuriyeti’nin saygınlık ve itibarını zedeleyen ifadelerin yer aldığı iki adresi engellemedikçe açılmayacak.  

12.05.2017

Oğuz Güven gözaltına alındı

cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven'in evi basılarak gözaltına alınmasının ardından ilk tepki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden geldi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkanı Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş kurumsal açıklamanın daha sonra yapılacağını ancak Cumhuriyet'e yönelik yıldırma politikasına tepki gösterdiklerini söyledi.  

16.05.2017

Tarık Toros’un bylock kullandığı tespit edildi

İzmir’de “askerî casusluk soruşturması”ndaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin iddianamede, firari sanık gazeteci Tarık Toros’un, örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu tespitine yer verildi.  

16.05.2017

Oğuz Güven tutuklandı

Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'in trafik kazasında ölümüne ilişkin Cumhuriyet Gazetesi'nin twitter hesabında yapılan paylaşım gerekçesiyle tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen gazeteci Oğuz Güven "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklandı. Oğuz Güven tutuklanmasının ardından yakınlarıyla vedalaştığı sırada, "Bu çürümüşlüğün karşısında yapacak bir şey yok" dedi. İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce sorgulanan Oğuz Güven ifadesinde, 32 yıllık gazeteci olduğunu belirterek "Okumuş olduğunuz tweet'i ben atmadım. Bu tweet'i editörlerimden biri atmıştır. Ben internet sitesinin genel yayın yönetmeniyim. Zaten 55 saniye sonra müdahale ettim. Biz günde 200-300 tweet atıyoruz. Burada bir hata olmuş. 55 saniye sonra düzelttik. Haberimizin içinde böyle bir başlık ve deyim yoktur. Savcı hakkında insanlık utancı tweetler atıldığında biz bunu haber yaptık. Suçlamayı kabul etmiyorum" dediği belirtildi. Ancak mahkeme, Oğuz Güven'in "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan tutuklanmasına karar verdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto "Türkiye’de gazeteciler üzerindeki zulüm ve baskı devam ediyor. Son kurbanını bugün Oğuz Güven ile verdik. Haberde yapılan küçük bir yanlıştan ötürü içeri alınma hiçbir dönemde görülmedi, dünyada da eşi benzeri yok. Hukukun bu kadar keyfi kullanıldığı bir ülkede her şeyi beklemeliyiz. Çok üzgünüz" diye konuştu. 

18.05.2017

Oğuz Güven'e destek sürüyor

Aralarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) de bulunduğu basın meslek örgütleri; "İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti" başlığı nedeniyle "Terör örgütü propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklanmasına tepki gösterdikleri cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’in serbest bırakılması için çağrı yaptı. TGC, mahkemenin tutuklama gerekçesinin Basın Kanunu’na aykırı olduğunu vurguladığı açıklamasında, "Hiç kimse böylesi tweet nedeniyle özgürlüğünden mahrum bırakılamaz. Yineliyoruz ‘gazetecilik suç değildir!" dedi.        

19.05.2017

Sözcü Gazetesi’nin sahibine ve 3 çalışana gözaltı kararı

Sözcü Gazetesi imtiyaz sahibi Burak Akbay ve 3 gazete çalışanı hakkında gözaltı kararı verildi. Haklarında Fethullahçı Terör Örgütü adına suç işlemek suçlamasıyla operasyon başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine şüphelilerin adreslerinde arama işlemi yapıldı.   

20.05.2017

Sözcü Gazetesi boş sayfalarla çıktı

Sahibine ve muhabirlerine yönelik FETÖ operasyonu sebebiyle  Sözcü Gazetesi 20 Mayıs 2017 tarihinde boş gazete sayfalarıyla çıktı. Gazetenin, Basın İlan Kurumu'nun Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği'ni çiğnediği ileri sürüldü.

24.05.2017

Fransız gazeteci açlık grevine başladı

Batman’da gözaltına alınan ve 13 gündür tek kişilik hücrede tutulan Fransız gazeteci Mathias Depardon, açlık grevine başladı.  

26.05.2017

Gökmen Ulu ve Mediha Olgun tutuklandı

Sözcü gazetesine yönelik 19 Mayıs’ta düzenlenen FETÖ operasyonunda gözaltına alınan İzmir muhabiri Gökmen Ulu, internet sitesinin Sorumlu Müdürü Mediha Olgun ve Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Ulu ve Olgun, “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme”, “Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırıya yardım”, Yücekaleli ise “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme” suçundan tutuklanma talebi ile İstanbul nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Savcılık, gazetenin sahibi Burak Akbay hakkında ise yakalama emri çıkartılmasını istedi. Hakim karşısına çıkarılan Mediha Olgun ve Gökmen Ulu tutuklanırken, Yonca Yücekaleli ise serbest bırakıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Sözcü Gazetesi'nin çalışanlarının tutuklanmalarının demokrasi, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü açısından bir karanlık sayfa daha oluşturduğunu belirtti. Açıklamada haberin suç kanıtı, gazeteciliğin terör faaliyeti, gazetecinin ise terörist olarak suçlanmasının bir demokrasi ayıbı olduğu vurgulandı. TGC hükümeti halkın haber alma hakkını tutuklamaktan vazgeçmeye çağırdı

30.05.2017

Hayatın Sesi’nin ilk duruşması görüldü

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Hayatın Sesi Televizyonu’na aynı anda hem IŞİD, hem TAK, hem de PKK propagandası yaptığı iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde görüldü.  Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 11.00’da görülen davada  Hayatın Sesi Televizyonunun ortakları Mustafa Kara ve İsmail Gökhan Bayram ile Genel ve Sorumlu Müdürü Gökhan Çetin şüpheli sıfatıyla hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti Gökhan Çetin’in gelecek celse duruşmada hazır edilmesine, iddianemenin iadesi taleplerinin reddine karar vererek bir sonraki duruşmayı 7 Kasım 2017 tarihine erteledi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto: Gazetecilik fevkalade güç günler yaşıyor. Halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkı üzerine konulan engeller gün geçtikçe daha çok arttırılıyor" dedi.

30.05.2017

TGC, Kadir Demirel için başsağlığı mesajı yayınladı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Basın Konseyi,  Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kadir Demirel'in ölümünün ardından ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı mesajı yayınladı.