Nisan 2017 Raporu

03.03.2017

“Gazeteyi Gazete Yapanlar” etkinliği düzenlendi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Kültür-Sanat Komisyonu’nca tasarlanan “Gazeteyi Gazete Yapanlar” üst başlıklı toplantılar dizisinin ilki ‘düzeltmenler’ bölümüyle TGC’nin Cağaloğlu’ndaki merkezinde, Burhan Felek Konferans Salonu’nda yapıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto’nun açılış konuşmasıyla başlayan toplantıyı Semih Poroy ve Eray Canberk yönetti. Bu ilk etkinliğin konuğu usta öykücü, gazeteci Adnan Özyalçıner oldu

03.03.2017

Latif Şimşek özür diledi

Beyaz TV'de yayınlanan Dinamit programına konuk olan Melih Gökçek, 15 Temmuz darbe girişimini yorumlarken, ekrana gelen alt yazı sosyal medyada büyük tepki çekti. Özel harekat polislerinin şehit edildiği görüntülere başlık olarak “52 özel harekatçı kömür oldu” ifadesi yazılınca sosyal medyada büyük tepkiye neden oldu. Programın sunucusu Latif Şimşek bu gelişmenin ardından özür diledi.

04.03.2017

RTÜK, Eutelsat ile görüştü

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yurt dışından yayın yapan News Channel TV, Ronahi TV ve Sterk TV’nin yayınlarının durdurulması için Fransız uydu şirketi Eutelsat yetkilileriyle görüşme başlattı.

07.03.2017

Çetin Emeç Anıldı

7 Mart 1990'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç’in 27.ölüm yıldönümünde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, bir anma mesajı yayınladı. Olcayto: "Çetin Emeç karanlık güçlerce hedef seçildi" dedi.            

08.03.2017

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Gazeteciler Komisyonu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeni ile iki etkinlik gerçekleştirdi. Etkinliklerde kadın gazeteciler saat 19.00’da Gazeteciler Lokali’nde buluştu ve saat 19.30’da başlayan Kadın Yürüyüşüne katıldı. 

13.03.2017

TGC-KAS Yerel Medya Semineri’nin 85.’si Yalova’da yapıldı

Türkiye’nin en yaygın meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Konrad Adenauer Stiftung Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa düzenlediği eğitim seminerlerinin 85’incisi 13-14 Mart 2017 tarihinde Yalova’da yapıldı. Seminere Bursa, Kocaeli, Yalova, illeri ve ilçelerinden 100’e yakın gazeteci katıldı.  

14.03.2017

Jessica Schulberg’in olaylı röportaj

ABD’li gazeteci Jessica Schulberg, bir grup meslektaşıyla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la röportaj yapma sözüyle Ankara’ya geldiğini ancak Erdoğan yerine bir komplo teorisyeniyle görüştürüldüğünü belirtti. Huffington Post’ta çalışan Schulberg’in “komplo teorisyeni” dediği kişinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek olduğu belirtildi.

16.03.2017

AİHM’nin Türkiye’ye öncelik verecek

AİHM, Türkiye’deki bazı tutuklu gazetecilerin durumunu ‘öncelikli görüşme’ kararı aldı.  

16.03.2017

Zanlılar için 3 kez  müebbet istendi

15 Temmuz gecesi Hürriyet gazetesi ve CNN Türk'ün yayınını durdurmak için baskın düzenleyen askerlere yönelik iddianame tamamlandı. Savcı, zanlılar için 3 kez müebbet istedi. 

21.03.2017

TGC-KAS Yerel Medya Ödülleri’ni kazananlar açıklandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Stiftung (KAS)’ın 19 yıldır birlikte düzenlediği Yerel Medya Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. Ödüller 20 Mart 2017 Pazartesi günü saat 14.00’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde toplanan Seçici Kurul tarafından haber, fotoğraf ve sayfa düzeni olmak üzere 3 dalda verildi. 

ÖDÜLLERİ KAZANANLAR VE ESERLERİ

HABER ÖDÜLÜ AKIN BODUR’UN

Akın Bodur’un Antakya’da yayınlanan Ses Gazetesi’nin 31 Aralık 2015 tarihli sayısında yer alan “Antik kentin üzerine otel” başlıklı haberi, “Tarihe yönelik erozyonu tüm boyutuyla anlatması” nedeniyle haber dalında ödüle değer görüldü.

SEREN GÜLLÜ HABER ÖVGÜ’YE DEĞER GÖRÜLDÜ

Medya Hatay Gazetesi’nden Seren Güllü’nün 31 Aralık 2015 tarihinde yayınlanan  “Savaşın Kadınları” başlıklı haberi “Bölgede savaştan en çok etkilenen kadınların öyküsünü dile getirmesi” nedeniyle övgüye değer bulundu.  

ERHAN DEMİRTAŞ FOTOĞRAF ÖDÜLÜ’NÜ KAZANDI

Seçici Kurul, fotoğraf dalında ödülü, Gazete Kadıköy’ün 31 Temmuz- 6 Ağustos 2015 tarihli sayısında yayınlanan Erhan Demirtaş’ın “Gençlerin Eylemine Müdahale” isimli fotoğrafına verdi. Seçici Kurul, fotoğrafın duygu ve teknik olarak mesajı maksimum düzeyde aktardığına dikkat çekti.  

FOTOĞRAF’DA ÖVGÜ MURAT GEGİN’E

Seçici Kurul ayrıca; Adana 5 Ocak Gazetesi’nde 22 Eylül 2015 tarihinde yayınlanan Murat Gegin’in “Yağmur Felç Etti” isimli fotoğrafı “İçerik olarak tarih, toplum, zaman ve mekan mesajını tam olarak verdiği için” övgüye değer buldu.  

SAYFA DÜZENİ DALI ÖDÜLÜ SON NOKTA GAZETESİ’NDEN İLAYDA KARA’NIN

Karadeniz’de Son Nokta Gazetesi’nde 4 Eylül 2015 tarihinde yayınlanan İlayda Kara’nın yaptığı 8. Sayfa,  tasarımının “fotoğraf ve röportajların dengeli yerleştirilmesi” nedeniyle ödüle değer görüldü. 

16.SAYFA ÖVGÜ GETİRDİ

Eskişehir Anadolu Gazetesi ’nin 15 Ağustos 2015 sayısında Türker Atak’ın yaptığı 16. sayfa “Tek bir fotoğrafla mesajını net bir biçimde ilettiği için” övgüye değer bulundu.  

21.03.2017

Tayfun Talipoğlu için baş sağlığı mesajı

TGC Yönetim Kurulu yayınladığı mesajda "Değerli meslektaşımız Tayfun Talipoğlu'nu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Tayfun Talipoğlu'nun ailesine ve basın topluluğumuza baş sağlığı diliyoruz. Tayfun Talipoğlu'nu sevgi ve saygıyla anıyoruz" dedi.  

22.03.2017

Gazetecilere terörist nitelemesine tepki

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cezaevindeki gazetecileri "terörist, katil, soyguncu ve çocuk istismarcısı" olarak nitelemesinin ardından basın örgütlerinden tepki yükseldi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), ve Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına tepki gösterdi.   

24.03.2017

TGC-Daily Sabah için basın açıklaması yaptı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Daily Sabah’ın Avrupa Parlamentosu’nda dağıtımının yasaklanmasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı: TGC "Avrupa Parlamentosu’nun kararı basın özgürlüğüne müdahaledir" dedi.  

28.03.2017

Hakan Şükür ve Arif Erdem konusunda yayın yasağı talebinde bulunuldu

Galatasaray'ın yıllık olağan mali kongresinde FETÖ/PDY ile ilişkilerinden dolayı kulüpten atılmaları talep edilen Hakan Şükür ile Arif Erdem’in ihracı genel kurul üyeleri tarafından oy çokluğuyla reddedilmişti. Ancak gelen tepkiler üzerine önceki gün acil şekilde toplanan Özbek yönetimi, tüzükteki aidat maddesini kullanarak Hakan Şükür ve Arif Erdem’in üyeliklerini iptal etmişti. Hakan Şükür ve Arif Erdem’in üyelikten ihraç edilmemesi yönünde el kaldıran üyeler deşifre olduklarını öne sürerek, yönetimden yayın yasağı talebinde bulundu.