Şubat 2017 Raporu

01.02.2017

Abdi İpekçi anıldı

1 Şubat 1979 günü öldürülen Milliyet Gazetesi Başyazarı, Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi için bir basın açıklaması yayınlayan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Abdi İpekçi gazeteciliğinin halkın bilgilendirilmesi amacını hedeflediğine ve asla eskimediğine dikkat çekti. Açıklamada “Gazeteci cinayetleri demokrasi ve siyaset ayıbıdır” denildi.     

02.02.2017

Gazetecilerin Basın Sigortası iptal edildi

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Doğan Grubu'nun Hürriyet, Posta ve Fanatik gibi internet haber sitelerinde çalışan 100'e yakın gazetecinin basın sigortasını hukuksuz biçimde iptal ettiğini duyurdu.

07.02.2017

Meslek örgütleri Cumhuriyet’in tutuklu yazarlarının serbest bırakılmasını istedi

Meslek örgütleri iddianamenin bir an önce hazırlanarak Cumhuriyet Gazetesi'ndeki meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto: "İddianame ortada olmadığı gibi, arkadaşlarımızı resmen suçlayan bir belge de ortada yok. Bu tutuklama giderek uzuyor ve bir uzun tutuklama haline dönüşüyor..." dedi.

08.02.2017

RTÜK’ün yayın yasağı kararlarına tepki

RTÜK'ün haber kanallarının yöneticileriyle yaptığı toplantı ve o toplantıda duyurulan yeni "yayın yasağı" kararlarına Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden tepki geldi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, RTÜK’ün kararnamenin yayınlanmasının ardından medyayla yaptığı toplantıda paylaştığı bilgi notlarının ve RTÜK yetkililerinin açıklamalarının gazetecilik mesleğine doğrudan müdahale olduğunu ve sansürü kurumsallaştırdığını açıkladı.  

10.02.2017

Seçim Kanunu’na aykırı yayına artık ceza yok!

Çıkarılan KHK ile birlikte 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 149/A maddesi yürürlükten kaldırıldı. Bu düzenleme YSK'nın eşitlik ilkesine ve seçim kurallarına aykırı yayın yapan kanallara ceza vermesine olanak sağlıyordu.  

11.02.2017

Nezih Demirkent ölümünün 16. yılında anıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu önceki Başkanlarından Nezih Demirkent ölümünün 16. yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajda “Nezih Demirkent’in gazetecilerin birlikteliği ve dayanışması için büyük emek harcadığı” vurgulandı.  

12.02.2017

Türkiye sanata yönelik sansürde 7. sırada

Danimarka merkezli ifade özgürlüğü organizasyonu Freedom Housee tarafından her yıl açıklanan sanata ve sanatçılara yönelik sansür, saldırı ve hak ihlalleri raporuna göre Türkiye yedinci sırada yer aldı.  

14.02.2017

Doğan Medya Center’a Ateş Açıldı

Ankara Çankaya Mustafa Kemal Mahallesi İsmet İnönü Bulvarı üzerinde bulunan Doğan Medya Center'in Ankara Şubesi önünde, havaya ateş edildi.  

17.02.2017

TTB’den Yeni Akit’e kınama

Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB), 3 Ocak’ta Yeni Akit gazetesinde çıkan, "Kandil'in Sesi Tabip Odası Kapatılsın" haberi hakkındaki şikâyet başvurusunu değerlendiren Basın Konseyi Yüksek Kurulu, yandaş Yeni Akit’e Basın Meslek İlkeleri'nin dört temel prensibine aykırı uygulamaları nedeniyle "kınama" kararı verdi.  

18.02.2017

Asr-ı Fener Kitabı bağışlandı

1907 Fenerbahçe Derneği, Fenerbahçe'nin ve Türk spor basının tarihçesini anlatan Asr-ı Fener Kitabı’nı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi Kütüphanesi'ne bağışladı. Kitap, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ve 1907 Fenerbahçe Derneği Kurucu Üyesi ve Asr-ı Fener Kitabı Derleyicisi Melih Esen Cengiz ile birlikte hazırlanan özel camekana yerleştirildi. Törende, 1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Orlando Carlo Calumeno ve Can Gebetaş ile TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş ve Basın Müzesi Müdürü Saadet Altay da yer aldı.   

18.02.2017

Nuh Köklü ölümünün 2. yılında anıldı

 İstanbul Kadıköy'de iki yıl önce arkadaşlarıyla kar topu oynarken esnafın bıçaklı saldırısına uğrayarak hayatını kaybeden gazeteci Nuh Köklü için anma töreni düzenlendi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) 06 Temmuz 2015’te, Nuh Köklü’nün adının Cemiyetin “Öldürülen Gazeteciler” listesine eklendiğini, fotoğrafının Basın Müzesi Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne eklendiğini  açıklamıştı. 

21.02.2017

Cevheri Güven yakalandı

Nokta Dergisi eski Genel Yayın Yönetmeni Cevheri Güven, Türkiye'den kaçak yollarla geçtiği Yunanistan'da yakalandı.  

22.02.2017

"28. Genç İletişimciler Yarışması Ödülleri" Sahiplerini Buldu

Aydın Doğan Vakfı'nın, iletişim fakültesi öğrencilerinin geleceğin çağdaş medya liderleri olarak yetişmelerine destek vermek amacıyla her yıl düzenlediği "28. Genç İletişimciler Yarışması Ödülleri" sahiplerini buldu. Törene, Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş’in de aralarında bulunduğu gazeteciler, öğretim görevlileri ve finale kalan öğrenciler katıldı.  

24.02.2017

Bein Medya Star TV, NTV, NTV Spor’u aldı

Digitürk’ü satın alarak Türk medyasında hayata başlayan Katarlı Bein Medya, Şimdi de Ferit Şahenk’ten Star TV, NTV ve NTV Spor’u satın aldı

26.02.2017

Rohat Aktaş Davasında yakalama kararı çıktı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Şırnak’ın Cizre ilçesinde haber takibi yaptığı sırada yaralanan ve sığındığı bodrumda öldürülen Azadiya Welat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş hakkında öldükten 4 ay sonra dava açtı, ifadeye gelmediği için hakkında yakalama kararı çıkardı.  

27.02.2017

Tutuklu Altan Kardeşlere AİHM’den iyi haber

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ‘FETÖ’ye üyelik, örgüte yardım, örgüt propagandası, hükümeti devirmeye teşebbüs’ iddialarıyla tutuklanan gazeteci Ahmet Altan ile kardeşi Prof. Mehmet Altan’a Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden iyi haber geldi. AİHM’den Altan Kardeşlerin avukatı Veysel Ok’a gönderilen yazıda “Davalarınız konu itibariyle mahkemenin öncelikli olarak inceleyeceği davalar arasındadır” denildi.  

27.02.2017

Deniz Yücel tutuklandı

Die Welt Gazetesi'nin Türkiye muhabiri Deniz Yücel, çıkarıldığı mahkemece "Örgüt propagandası yapmak" ve "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarından tutuklandı.Nöbetçi İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Deniz Yücel yaklaşık 4 saat süren sorgusunda, hem Türkiye hem de Almanya vatandaşı olduğunu, Die Welt Gazetesi'nde muhabirlik ve köşe yazarlığı yaptığını söyledi.  

28.02.2017 

TGC, IPI, PEN, Article 19, PEN, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ve Avrupa Gazeteciler Derneği açıklama yaptı

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Article 19, İsveç PEN, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ve Avrupa Gazeteciler Derneği İstanbul’da basın toplantısı için bir araya geldi.  Toplantıda gazetecilerin tutuksuz yargılanması gerektiği, gazeteciliğin ve dayanışmanın suç olmadığı vurgulandı.

28.02.2017

Hürriyet’te genel yayın yönetmeni değişti

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilen Fikret Bila ve görevden ayrılan Sedat Ergin için gazetenin binasında devir-teslim töreni yapıldı.