Ocak 2017 Raporu

01.01.2017

2016 Basın Raporu açıklandı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu 2016 basın raporunu açıkladı. Rapora göre 2016 yılında 780 gazetecinin basın kartı iptal edildi, 839 gazeteci yaptıkları haberler nedeniyle açılan davalarda hakim karşısına çıktı. 189 gazeteci sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı. 148 gazeteci ise yeni yıla cezaevinde giriyor. Rapora göre işsiz sayısı ise 10 bini aştı. 

02.01.2017

TGC, Ortaköy saldırısını kınadı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Ortaköy'de 39 kişinin ölümü, 65 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısıyla ilgili açıklama yaptı ve saldırıyı kınadı.       

03.01.2017

New York Times, Türkiye muhabirlerini gizleme kararı aldı

ABD’nin en prestijli gazetelerinden olan New York Times, Türkiye’deki muhabirlerinin kimliğini 'güvenlik gerekçesiyle' gizleme kararı aldı.  

06.01.2017

Basın Kartı iptalleri sürüyor

Gazeteci Amberin Zaman’ın basın kartı iptal edildi. 

08.01.2017

TGC, Refik Erduran ve Mazlum Göknel için başsağlığı mesajı yayınladı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, sürekli basın kartı sahibi gazeteci yazar Refik Erduran ve gazeteci Mazlum Göknel yaşamlarını kaybetti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, gazeteciler için baş sağlığı mesajı yayınladı.  

09.01.2017

680 Sayılı KHK’deki düzenleme lisans iptali getiriyor

680 sayılı KHK’deki düzenlemeyle, Basın Kanunu uyarınca getirilen yayın yasak ve kısıtlamalarına aykırı olarak yayın yapılmasının cezası, lisans iptaline kadar gidebilecek. Konu hakkında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto: “Gazeteci arkadaşlarımız kısıtlamalara ve yasaklara uyuyor. Ancak bazı kısıtlamalar halkın haber alma hakkını engelliyor. KHK ile halk haber alamayacak. Devlet sansür uygulayacak. Gazetecilerin sağır olması isteniyor” dedi.  

11.01.2017

Yayın yasakları arttırıldı

Son KHK ile yayın yasaklarının kapsamı ve öngörülen cezalar arttırıldı. Terör kurbanlarının yakınlarının ağıtları, kapatma gerekçesi olabilecek.  

17.01.2017

TAZ Gazetesi yeni internet portalı kuruyor

Almanya'da günlük yayın yapan Die Tageszeitung (TAZ) gazetesi Türkiye'de basına yönelik baskıların artması nedeniyle Türkçe-Almanca bir internet portalı kurma kararı aldığını duyurdu. 19 Ocak'tan itibaren "tazgazete" adlı iki dilli portalda Türk yazarların da haberleri yer alacak.  

20.01.2017

Hrant Dink cinayetinin 10. yılında TGC açıklama yaptı 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto Hrant Dink cinayetinin 10. yılında, Hrant Dink'in insan olarak çevresine sevgisini dağıtmakta çok cömert bir insan olduğuna dikkat çekti. Hrant Dink'in katillerinin cezalandırılmasının 10 yıldır beklendiğine dikkat çeken Turgay Olcayto, "Hrant Dink çok iyi bir gazeteciydi. Onu özlemle, sevgiyle anıyoruz" dedi.

23.01.2017

TGC “Türkiye'de Gazeteci Olmak Gazeteci Ölmek!" etkinliği düzenledi

TGC Bakırköy Belediyesi’nin ev sahipliğiyle “Türkiye'de Gazeteci Olmak Gazeteci Ölmek!" etkinliği düzenledi. Etkinliğe değişik medya organlarından çok sayıda gazeteci katıldı. “Türkiye’de Gazeteci Olmak Gazeteci Ölmek” etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, “Bu topraklarda gazeteci olmak hep güç olmuştur. Resmi olarak kayıtlara geçen öldürülmüş 66 gazeteci var. Gazeteciler artık öldürülmüyor, hapishanelerde süründürülüyor” dedi.  

25.01.2017

Tutuklu gazeteci Kadri Gürsel TGC’ye mektup yazdı

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Kadri Gürsel, cezaevinden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne (TGC) bir mektup gönderdi. Söz konusu iddiaların delillerle desteklenmediğini belirten Kadri Gürsel, "İddialar delillerle destekleniyor olsaydı, hakkımızda bir yargı süreci söz konusu siyasi operasyonun amacı doğrultusunda başlatılabilirdi" dedi.  

29.01.2017

TGC Mehmet Türker’i Anma Mesajı yayınladı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu 28 Ocak 2017 Cumartesi günü vefat eden Mehmet Türker için yayınladığı mesajda, “Uzun yıllar gazetecilik mesleğine başarıyla hizmet eden Mehmet Türker’i hiç unutmayacağız” denildi.  

30.01.2017

Özgür Radyo’nun eşyalarına el kondu

Darbe girişiminin ardından son dalgada kapatılmasına karar verilen Özgür Radyo’nun bürodaki eşyalarına el konuldu.