30.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda ödül kazananlar açıklandı

30.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini törende aldı.

Bu yıldan itibaren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Aydın Doğan Vakfı’nın (ADV) ortak girişimiyle düzenlenmeye devam eden Genç İletişimciler Yarışması’nın ödül töreni, Hilton İstanbul Bosphorus’ta yapıldı. 30’uncu kez düzenlenen yarışmaya, 36 üniversitenin iletişim fakültelerinden Yazılı, Görsel, İşitsel ve İnternet Yayıncılığı dallarında 486 öğrencinin 537 projeyle katıldı. Seçici Kurullar 21 üniversiteden 59 öğrencinin toplam 43 projesini ödüle değer buldu. Törende gençler, heyecanları ve projeleriyle gurur tablosu oluşturdu.

Bu yıl 30. kez düzenlenen yarışmaya bugüne kadar 20 bine yakın öğrenci 15 binden fazla projeyle başvurdu. Çağan Irmak, Güven İslamoğlu, Cüneyt Özdemir, Yağız Şenkal, Şirin Ediger ise daha önce bu yarışmada ödül alan ve bugün medyada önemli pozisyonlara gelmiş ve başarılı haberlere imza atmış isimlerin bazıları.

“Genç iletişimciler geleneksel ve yeni medya arasında köprü kuracak”

Ödül töreninde bir konuşma yapan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ, Açılış konuşmasında “Genç İletişimciler Yarışmasını bu yıldan itibaren gazetecilik sektörünün çatı kuruluşu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile beraber düzenliyoruz. İletişim sektörüne gönül vermiş gençlerimizin yoluna, artık Cemiyet ile birlikte ışık tutacak olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

Sözlerine “Medya endüstrisi teknolojik dönüşümün farkında, geleneksel medya dijital medyayla bir arada yaşamayı öğrenmeye çalışıyor.  Medyanın dikkate alması gereken temel bir konu var; değerli içerik oluşturmak. Değerli içerik aynı zamanda kalite, sorumluluk, güvenirlik gibi kavramları da içinde barındırıyor.” Diyerek devam eden Dogan Yalçındağ Genç iletişimcilerin geleneksel ve yeni medya arasında köprü kurulmasında büyük rol oynayacağını vurgulayarak, gençlere, “Başarının temel sırrı, sevdiğiniz bir işte çalışmak ve işinizi tutkulu bir şekilde yapmaktır. Ne mutlu size ki severek yapacağınız bir meslek seçmişsiniz… Şimdi sıra, bu meslekte başarılı olarak, adınızı Türk medya tarihine yazdırmakta… Başarıyı istemeli ve vazgeçmemelisiniz. Kendinize inanın ve güvenin. Çünkü biz size inanıyor ve güveniyoruz” diye seslendi.

TGC Başkanı Turgay Olcayto: “Dürüst yapıldığında gazetecilik çok onurlu bir meslektir”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ise 30. Genç İletişimciler Yarışması’na katkıda bulunmaktan mutlu olduklarını belirterek genç gazeteci adaylarına seslendi:

 “Medyanın genel anlamda içinde bulunduğu farkındasınız. Çok iyi günler geçirmiyoruz. Gazeteci olarak da asla umudumuzu kaybetmiyoruz. Çünkü zaman zaman dile getirdiğimiz eski dönemlere bakınca pek çok darbe, sıkıntı geçirdi bu ülke. Ama gazetecilik hepsinden yüz akıyla çıkmayı başardı. Yine öyle olacağını düşünüyorum. Genç gazeteci adayı arkadaşlarıma sorgulayan, irdeleyen bir dil edinmelerini diliyorum, çok okumalarını tavsiye ediyorum. Türkiye ne çekiyorsa cehaletten çekiyor. Bugün laik Cumhuriyeti’n özlemini çekiyoruz, demokrasinin özlemini çekiyoruz. Gazeteciler olarak duruşumuzdan hiç ödün vermiyoruz. Sizin de bu onurlu mesleği seçtiğinizde size ‘Bu zamanda gazetecilik  yapılır mı?’ diyecekler. Dürüst yapıldığında, evrensel gazetecilik ilkelerine uygun yapıldığı zaman çok onurlu bir meslektir gazetecilik. İçine girdiğiniz zaman göreceksiniz. Ödül kazanan tüm genç arkadaşlarımı kutluyorum.”

Genç iletişimcilerin mutluluk ve heyecan dolu günü

İletişim Fakültesi Lisans öğrencilerinin 2018 – 2019 ders yılında yaptıkları çalışmalarla katıldıkları yarışmanın ödül törenine; Aydın Doğan Vakfı’nın Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ, TGC Başkan Yardımcısı ve Fox TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcıları Niyazi Dalyancı, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı  Hakan Güldağ, Genel Sayman Ahmet Özdemir, TGC Yönetim Kurulu üyeleri CNN İstihbarat Şefi Göksel Göksu, TRT İstanbul Haber Müdürü İhsan Yılmaz, Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş ve  Birgün Gazetesi Yayın Danışmanı Semra Kardeşoğlu, TGC Onur Kurulu Başkanı  Altan Öymen, NetD Müzik Genel Müdürü Feride Başbuğ, Hürriyet Gazetesi Yazarları Sedat Ergin, Ertuğrul Özkök, TGC Denetim Kurulu Üyesi Engin Başcı, TGC Balotaj Kurulu üyeleri  Haşmet Yavuz, Serkan Ocak,  kıdemli üyeler Faruk Bildirici, Garbis Özatay, Uğur Gürtunca, Mehmet Gündüz, Kenan Akın, Engin Köklüçınar, Naci Karaman, Murat Erdin, Olay Tan, Handan Barlas ve  Baturhan Koçak’ın yanı sıra rektörler, dekanlar, gazeteciler, öğretim görevlileri ve finale kalan öğrenciler katıldı.

Sunuculuğunu Şule Zeybek’in yaptığı 30. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması Ödül Töreni’nde öğrenciler büyük heyecan yaşadı. Yarışma kategorilerinde birincilik ödülü sahibi olan tüm öğrenciler Ödül Heykelciği ile 1.000 TL para ödülünün yanı sıra 500 TL değerinde Hepsiburada hediye çeki; ikincilik ödülü sahibi olan tüm öğrenciler Ödül Heykelciği ile 300 TL değerinde para ödülü ve 150 TL Hepsiburada hediye çeki; üçüncülük derecesine sahip öğrenciler de Ödül Heykelciği ile 200 TL para ödülü ve 100 TL Hepsiburada hediye çekinin sahibi oldular. ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar’ Ödülüne değer bulunan katılımcılar ise Ödül Heykelciğinin yanı sıra 1.000 TL’lik para ödülü ve 500 TL Hepsiburada hediye çeki almaya hak kazandı.

Ayrıca Aydın Doğan Vakfı ve Doğan Grubunun iş birliği ile yarışmanın birincilerinden seçilecek toplam 5 öğrenci, yaz ayı içinde NetD, Slow Türk, Hürriyet Emlak, Doğan Kitap ve Doğan Burda’da 1 aylık staj yapma imkanına sahip olacak.

Törenin sonunda ödül kazanan üniversitelerin iletişim fakültelerinin dekanlarına ADV Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ ve TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş anı plaketi verdi.  Tören toplu fotoğraf çekimi ve ikramla son buldu.

  1. TÜRKİYE GAZETECİLER CEMİYETİ AYDIN DOĞAN GENÇ İLETİŞİMCİLER YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER VE PROJELERİ

YAZILI DAL

Haber-Haber Araştırma kategorisindeki birincilik ödülü Aydın Doğan Vakfı’nın Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan tarafından verilirken, kategoride ikinci ve üçüncü olarak dereceye giren öğrenciler ödüllerini Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan’ın elinden aldı.

Haber ve Haber Araştırma  

BİRİNCİLİK       Çukurova Üniversitesi                        Sudet Karagöz            Alper, Venhar Hanım ve

                                                                                                                     SMA hastaları

İKİNCİLİK         Çukurova Üniversitesi                        Asım Çetin                  Karaisalı Tarım Emekçileri

ÜÇÜNCÜLÜK   İstanbul Aydın Üniversitesi    Sebahat Çağla Kara    Kakava Şenliği -Oynamaya

                                                                                                               Geldik Oynamaya

Röportaj

Yazılı dalın “Röportaj” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini  TGC Onur Kurulu Başkanı Altan Öymen ve TGC Başkan Yardımcısı ve Fox TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk verdi.

           

BİRİNCİLİK       İstanbul Arel Üniversitesi       Burak Toprak              Göçmen Cenneti

İKİNCİLİK         Çukurova Üniversitesi                        Çağdaş Ak                   Silinen bir geçmişin üstüne

                                                                                                                      yeni bir yaşam

ÜÇÜNCÜLÜK   Yeditepe Üniversitesi             Umut Barış Güntav     Günde en az beş-altı ölü

                                                                                                                yıkıyorlar

Mizanpaj

Yazılı dalın “Mizanpaj” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ verdi.

           

BİRİNCİLİK       Çukurova Üniversitesi                        Çiğdem Akdoğan        Anlatı

İKİNCİLİK         İstanbul Üniversitesi               Beste Budan               Fotoğraf(t)a Sonsuz bir Ara

ÜÇÜNCÜLÜK   Gümüşhane Üniversitesi        Gizem Temir               Öğrencilerin Bilgi Deposu

                                                          

Fotoğraf

Yazılı dalın “Fotoğraf” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini TGC Genel Saymanı Ahmet Özdemir verdi.

           

BİRİNCİLİK       Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi         Tınıstan Temircan Uulu

 'Lenin ile bayram namazı'        

İKİNCİLİK         Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi         Guliza Urustambek kızı

                                                                                                         'apokaliptik'

ÜÇÜNCÜLÜK   Ondokuz Mayıs Üniversitesi  Açelya Kaynar  Sonsuz

                                                          

Spor   

Yazılı dalın “Spor” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök verdi.

 

BİRİNCİLİK       Gümüşhane Üniversitesi        Batuhan Atalar           Gümüşhane'nin sporcu

                                                                                                                      fabrikası

İKİNCİLİK         Erciyes Üniversitesi                Tuğçe Özdemir           Hem Futbolu Hem Sanatı

ile Dünyaca Ünlü; Asamoah          Gyan

 

ÜÇÜNCÜLÜK   Çukurova Üniversitesi                        Mehmet Şahutoğlu    Cem Dizdar'la spora

                                                                                                                      manşet attık futbol bizi

anlatıyor

GÖRSEL DAL

 

  1. Türkiye Gazeteciler Cemiyet, Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması ikinci ana dalı olan görsel dalın televizyon haberi ödüllerini TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş verdi.

 

Televizyon Haberi    

BİRİNCİLİK       Marmara Üniversitesi                       Buse Erel                    Çağın Yeni Hastalığı

                                                                                                                     "NOMOFOBİ"

İKİNCİLİK         Fırat Üniversitesi                    Mücahit Demir           samanlıktan okul

İKİNCİLİK         Fırat Üniversitesi                    Zenün Yeşil                 samanlıktan okul

İKİNCİLİK         Fırat Üniversitesi                    Müslüm Demirtaş      samanlıktan okul

ÜÇÜNCÜLÜK   İstanbul Üniversitesi               Simge Erten                Kadına Saygı Minibüsü

                                                          

Belgesel

Görsel dal belgesel kategorisi ödülleri TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı tarafından verildi.

           

BİRİNCİLİK       Gümüşhane Üniversitesi        Abdurrahman Demir  Pembe Kimlik

BİRİNCİLİK       Gümüşhane Üniversitesi        Tolunay Tekmek         Pembe Kimlik

BİRİNCİLİK       Gümüşhane Üniversitesi        Kader Kızılateş            Pembe Kimlik

İKİNCİLİK         Bahçeşehir Üniversitesi         Cedaynur Avcı                        Güvercinler Gideli

İKİNCİLİK         Bahçeşehir Üniversitesi         Zelal Çelik                   Güvercinler Gideli

İKİNCİLİK         Bahçeşehir Üniversitesi         Meltem Beşiktaş        Güvercinler Gideli

İKİNCİLİK         Bahçeşehir Üniversitesi         Yasmin Nayal              Güvercinler Gideli

ÜÇÜNCÜLÜK   Mersin Üniversitesi                Ahmet Petek               Barê Mı Gıran O (Yüküm

             Ağır)

 

Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar Özel Ödülü:

 

Bu yıl da Genç İletişimciler Yarışması’nda “Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” belgesel ödülünü kazanana TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı verdi.

 

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi         Aydana Topçubaeva   Ayana

                                                          

Kısa Film        

“Kısa Film” kategorisindeki ödülleri Program Yapımcısı Aslı Öymen verdi.

 

BİRİNCİLİK       Erciyes Üniversitesi                Nuran Püsküllü           İkame

İKİNCİLİK         İstanbul Şehir Üniversitesi     Ramazan Kılıç             Depo İşçileri

ÜÇÜNCÜLÜK   Erciyes Üniversitesi                Osman Çakır               Rötar

 

Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar Özel Ödülü:

“Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” kısa film ödülünü kazanana yine Program Yapımcısı Aslı Öymen verdi.

 

Ege Üniversitesi                     Ekrem Özgenç                                   Çizgilerin Dışında

 

İŞİTSEL DAL

Yarışmanın diğer ana dalı olan işitsel dalda Radyo Haber Spikerliği ödüllerini kazanan öğrencilere Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök tarafından verildi.

 

Radyo Haber Spikerliği

BİRİNCİLİK       Çukurova Üniversitesi                        Çağrıbey Çakır                       Radyo Atina

İKİNCİLİK         Selçuk Üniversitesi                 Sercan Eryiğit             Yerel Seçim Rehberi

ÜÇÜNCÜLÜK   Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi                      Nazmiye Aksaya                                                                                                                   Dünya Turu

ÜÇÜNCÜLÜK   Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi                      Şahin Tarlabölen                                

Dünya Turu

                                                          

Radyo Programcılığı

 

İşitsel dal Radyo Programcılığı kategorisi ödülleri TGC Yönetim Kurulu Üyesi ve CNN Türk İstihbarat Müdürü Göksel Göksu tarafından verildi.

 

BİRİNCİLİK       Selçuk Üniversitesi                 Emre Ocak                  Aksanlı Melodiler

İKİNCİLİK         Erciyes Üniversitesi                Asker Aker                  Mevsim ve Enes' in

Maceraları

İKİNCİLİK         Erciyes Üniversitesi                Şeyma Nur Erbay       Mevsim ve Enes' in

Maceraları

ÜÇÜNCÜLÜK   Yeni Yüzyıl Üniversitesi          Ferdi Akdoğan                        Gezgin Çerçici

 

İNTERNET YAYINCILIĞI

 

İnternet yayıncılığı dalındaki İnternet Sitesi kategorisinde yarışan genç iletişimcilere ödülleri diken.com.tr kurucusu Harun Simavi tarafından verildi.

 

İnternet Sitesi          

BİRİNCİLİK       Selçuk Üniversitesi                 Şahin Bingöl                Evrene Yolculuk

BİRİNCİLİK       Selçuk Üniversitesi                 Osman Ünal                Evrene Yolculuk

BİRİNCİLİK       Selçuk Üniversitesi                 Osman Berat Açık      Evrene Yolculuk

İKİNCİLİK         Üsküdar Üniversitesi              Sema Kahriman          Veriyle

ÜÇÜNCÜLÜK   Anadolu Üniversitesi              Onur Kenar                 Portfolyo Gezegeni(m)

 

Blog   

Blog kategorisinde yarışan öğrencilere ödülleri TGC Yönetim Kurulu Üyeleri, Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdürü Pınar Aktaş ve TRT İstanbul Haber Müdürü İhsan Yılmaz tarafından verildi.

BİRİNCİLİK       Selçuk Üniversitesi                 Musa Emir Şen           Siyahlı Yönetmen

BİRİNCİLİK       Selçuk Üniversitesi                 Recep Demirci                       Siyahlı Yönetmen

İKİNCİLİK         Üsküdar Üniversitesi              Nilay Tuğçe Bostancı  Hayata Dair Hikayem

ÜÇÜNCÜLÜK   Anadolu Üniversitesi              Onur Kenar                 Anime Stüdyo

                                                          

Sosyal Medya Projesi          

Sosyal medya projesi dalında kazananlara ödülleri TGC Genel Sekreter Yardımcısı, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve TGC Yönetim Kurulu Üyesi, Birgün Gazetesi Yayın Danışmanı Semra Kardeşoğlu tarafından verildi.

 

BİRİNCİLİK       Erciyes Üniversitesi                Yasin Özkan                            Dijital Türk

İKİNCİLİK         Selçuk Üniversitesi                 Mustafa Mete Karakuş          YouTube Haber TV

ÜÇÜNCÜLÜK   Üsküdar Üniversitesi              Meliha Balaman                    Üsküdar'da Hediye

Var

ÜÇÜNCÜLÜK   Üsküdar Üniversitesi              Muhammet Şahan Şengül     Üsküdar'da Hediye

Var

ÜÇÜNCÜLÜK   Üsküdar Üniversitesi              Elif Sena Demiroğlu               Üsküdar'da Hediye

Var

ÜÇÜNCÜLÜK   Üsküdar Üniversitesi              Lütfiye Öztunç                                    Üsküdar'da Hediye

Var

                                                          

İnternet Medya Sitesi

İnternet Yayıncılığı dalında İnternet Medya Sitesi kategorisi ödülleri NetD Müzik Genel Müdürü Feride Başbuğ tarafından verildi.

           

BİRİNCİLİK       Üsküdar Üniversitesi              Ece Özipek                              Güneşe Dokunan

Kadınlar

BİRİNCİLİK       Üsküdar Üniversitesi              Nuriye Serenay Özkan           Güneşe Dokunan

Kadınlar

BİRİNCİLİK       Üsküdar Üniversitesi              Büşra Kaplan                          Güneşe Dokunan

Kadınlar

İKİNCİLİK         Akdeniz Üniversitesi               Abdulkadir Onur Köseoğlu     Uni FM - Şehrin

Radyosu

ÜÇÜNCÜLÜK   Ödüle değer çalışma bulunamadı