TGC Şiir ve Musiki Günleri başladı

 TGC Geleneksel Şiir ve Musiki Günleri etkinliği, yeni sezona ‘Merhaba’ dedi. Etkinlikte, şiirler okundu, şarkılar söylendi. Ekim ayı içinde hayatını kaybeden yazar, şair ve müzisyenler anıldı

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Geleneksel Şiir ve Musiki Günleri etkinliği Burhan Felek Konferans Salonu’nda 29 Ekim 2016 Cumartesi günü düzenlendi. TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir ve TGC üyesi ve TRT spikerlerinden Tülin Öztürk Ekici’nin birlikte sunduğu etkinlikte “Şiir ve Musikide Cumhuriyet ve Atatürk” konusu işlendi.

USTA GAZETECİ NAİL GÜRELİ ANILDI

Zaman tünelinin ekim ayında aramızdan ayrılan gazeteci, yazar, şair ve diğer sanatkarların anıldığı bölümüne önceki gün toprağa verilen TGC Önceki Başkanlarından duayen gazeteci Nail Güreli ile başlandı. Güreli ile ilgili anılar paylaşıldı.

TÜRKÜLER SÖYLENDİ

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuarı öğrencisi Tuana Berberoğlu ve aynı okuldan Muhammet Emin Karagün, Yüce Atamız’ın sevdiği ve O’nunla ilgili şarkılardan örnekler sundular. Gazi Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyatı bölümü öğretim üyelerinden, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Doç. Dr. Armağan Coşkun Elçi’nin yorumladığı Nesimi deyişi ile Yemen türküsü konuklara duygulu anlar yaşattı. TRT İstanbul Radyosu emekli müdürlerinden Nail Ekici, Atatürk’ün Cumhuriyet yolunda karşılaştığı maddi ve manevi engellerden örnekler verdi.

KİMLER KATILDI?

Cumhuriyet, Atatürk ve Vuslat konularında düşüncelerini belirten, anılar nakleden ve şiirler sunan konuklar arasında şu isimler vardı:
Turgut Fethi, Selami Turgut Genç, Muammer Tuncer, Erol Aktı, Şekip Gümüşkanatlı, Naci Karaman, İsmail Saygılı, Nazan Öcalır, Yasemin Edis Onay, Nail Ekici, Coşkun Yücedağ, Ümit Tuvan, Cemil Özyıldırım, Fırat Kızıltuğ, Tauna Berberoğlu, Muhammed Emin Karagün, Armağan Coşkun Elçi, İpek Elçi, Cemil Özdemir, Ziya Altıntaş, Ayşe Akbaş, Havva Purde, Nihayet Ağçay, Hikmet Güner, Ayhan Akdemir, Aysen Akdemir, Gülhan Kartay, Mürsel Adıgüzel, Galip Uyar, Muhsin Durucan, Yusuf Çıldır, Hasan Hüseyin Öğütçü, Birsen Barata, Nurfeza Ersan, Gülşen Şenderin, Enver Hergüler, Ayşe Asuman Gülgün, Esin Üçüncüoğlu, Mustafa Kuşçuoğlu, Ata Türk, Hanife Pehlivanoğlu, Asuman Soydan Atasayar, Fatma Gülnur Bağrıyanık, Endercan Somşen, Aydan Çiçek, Mehmet Çiçek, Şadan Çihan, Şengül Gür, Bircan Tansel, Aysen Güner, Meral Dalaman, Cumhur Yücel, Şengül Yıldırım, Aysel Ürün, Bahattin Cetin, Hüsniye Yıldız, Hüsamettin Acar, Taner Karataş, Nilgün Şafak, Nihayet Ağçay, Dilşede Güngör, Nurala Göktürk.