TGC: Adnan Advan’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz

İstanbul - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi TRT’nin ilk spikerlerinden Adnan Advan vefat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Adnan Advan’ın ölümü nedeniyle bir mesaj yayınladı:

Mesajda “Değerli meslektaşımız Adnan Advan’ı kaybettik. Mesleğimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Adnan Advan’ın ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, sabır diliyoruz” denildi.

Adnan Advan’ın cenazesi 6 Ağustos 2022 Cumartesi günü öğle namazının ardından Yeniköy Yeni Camii’nden alınarak Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

ADNAN ADVAN KİMDİR?

1945 yılında Viranşehir’de doğdu. Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi'nden mezun oldu.

Mesleğe 1969'da TRT Erzurum Radyosunda başladı. TRT Ankara Radyosu’nda ve TRT Ankara Televizyonunda görev yaptı.TRT Londra ile BBC Radyo Türkçe Yayın Bölümü'nde çalıştı. Ankara TRT Haber Merkezinde radyo ve televizyon haber spikeri olarak görev aldı. 1977-1979 yılları arasında ABD'de Voice of America'nın Dış Yayınlar Türkçe Bölümü ile TRT Washington'da bulundu. 1979'dan 1988'e kadar TRT İstanbul Radyo ve Televizyonu’nda radyo ve televizyon haber spikerliği yaptı.

TRT İstanbul'da haber müdür yardımcılığı görevi üstlendi. Kanal 6, Kanal 9 ve Ajans 1'de çalıştı.Yeditepe Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak yer aldı. "Türkçeyi doğru, etkili ve güzel konuşma", "Radyo TV haberciliği", "Röportaj teknikleri", "Diksiyon ve hitabet" ile "Diksiyon ve vücut dili" dersleri verdi. Sürekli Basın Kartı taşıyordu.