TGC Başkanı Turgay Olcayto: Nezih Demirkent gazetecilerin dayanışması için büyük emek verdi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Cemiyet’in Önceki Başkanlarından Nezih Demirkent’i sevgi ve özlemle andıklarını söyledi. Başkan Olcayto, “Biz de Nezih Demirkent’in çizdiği yolda ilerlemeye çalışıyoruz” dedi.

İSTANBUL -Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Önceki Başkanlarından Nezih Demirkent için ölümünün 15. yılında Aşiyan Mezarlığı’ndaki kabri başında anma töreni düzenlendi. Törene; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Nezih Demirkent’in kızı ve Dünya Gazetesi’nin sahibi Didem Demirkent, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Ertuğ Karakullukçu, Dünya Gazetesi çalışanlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci katıldı.

NEZİH DEMİRKENT’İ SEVGİ VE SAYGIYLA ANIYORUZ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, törende yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

“Nezih Demirkent, usta bir gazeteciydi. Gazeteciliğin bütün değerlerini kendisinde toplayan, bunu genç kuşaklara aktaran önemli bir gazete patronuydu. Döneminde işsiz kalan pek çok gazeteciye sahip çıktı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin bugünkü konumuna gelmesinde büyük katkısı bulunmaktadır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti en yaygın gazetecilik topluluğuysa bunda Nezih Demirkent’in rolü büyüktür. Nezih Demirkent ile ilgili gerçekten unutamayacağımız pek çok şey var. Gazetecilerin dayanışması, birlikteliği için emek vermiştir. Nezih Demirkent’in çizdiği yolda biz de ilerlemeye çalışıyoruz. Onun ‘Salı Yazıları’nı unutmamamız gerekiyor. Salı Yazıları’yla camiayı bir arada tutan, analiz eden bir kalemdi. Nezih Demirkent’i sevgiyle, özlemle ve saygıyla anıyoruz.”

HAKAN GÜLDAĞ: DEMİRKENT, SADECE BİR YÖNETİCİ DEĞİL LİDERDİ

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, şunları söyledi:

“Sevenleri, dostları, ailesi olarak; Türk basının duayeni, mesleğimizin ustası, gazetemizin kurucusu çok değerli büyüğümüz Nezih Demirkent’i 15. ölüm yıl dönümünde özlemle anıyoruz. Ustamızın Bab-ı Ali’deki dostları arasındaki lakabı ‘Baba Nezih’ idi.  Nezih Demirkent, Dünya Gazetesi’nin kurucu patronuydu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin başkanıydı ama bizlerle bağlantısı hiçbir zaman bulunduğu makamın alt üst ilişkisiyle sınırlı bir ilişki olmadı. Onun çok ötesine geçti. Hepimize çok cesaret verdi. Heyecan verdi. Çevresindeki insanların enerjisini açığı çıkarmasını iyi bilen bir liderdi. Hiçbir zorunluluğu olmamasına rağmen kendini çalışanlarına, meslektaşlarına, ekonomiye, Türkiye’ye, topluma hep borçlu hissetti. Onun anlayışı böyleydi. O borcu da nasıl ödediğini onu iyi tanıyanlar gayet iyi biliyor. Bizlere her zaman örnek oldu.”

NEZİH DEMİRKENT KİMDİR?

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin önceki başkanlarından Nezih Demirkent, 50 yıl gazetecilik mesleğinin içinde bulundu. Uzun bir dönem TGC‘nin Başkan Yardımcılığı görevinde hizmet verdikten sonra 18 Kasım 1982 günü Başkanlığa seçildi. On yıl sürdürdüğü bu hizmetten, seçimde adaylığını koymayarak çekildi. Gazeteciler Sosyal Hizmetler ve Emeklilik Vakfını yönetti. TGC‘nin yayın organı Bizim Gazete‘nin aylık olarak yayımını başlattı. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu TGC Hikmet Memduh Kızılağaç Huzurevi ile TGC Basın Müzesi projelerini gerçekleştirdi. Nezih Demirkent İstanbul 1930 doğumlu. F.Sabiha ve A.Nurettin Demirkent’in oğlu, Haydarpaşa Lisesi’ni ve İÜ Hukuk Fakültesi bitirdi. 1950 yılında Son Saat Gazetesinde mesleğe başladı. Yeni Sabah, Yeni Gazete ve Hürriyet’te, mesleğin çeşitli dallarında çalıştı. Hürriyet Gazetesinde Genel Müdürlük yaptı. Daha sonra Dünya Gazetesinin sahipliğini üstlendi. Fransızca biliyordu. “Sayfa Sayfa Gazetecilik”, “Medya Medya” ve “Salı Yazıları” isimli kitapları yayımladı. Işın Demirkent ile evli ve bir çocuk babasıydı. TSYD kurucu üyesiydi ve Türkiye Gazete Sahipleri Sendikası’nın Başkanıydı. Basın Şeref Kartı taşıyordu