TGC, TGS, ÇGD, DİSK Basın-İş, Haber Sen Diyarbakırlı gazetecileri ziyaret edecek

Beş gazetecilik meslek örgütü çok zor koşullarda görev yapan gazetecilerle dayanışma içinde olduklarını göstermek için 22 Ocak'ta Diyarbakır gazetecilik meslek örgütleri ile görüşmeler yapacak. Vali ve Büyükşehir Belediye Eş Başkanı'ndan ise gazetecilerin can güvenliğinin ve çalışma güvenliğinin sağlanması için destek istenecek. 

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, KESK Haber Sen Genel Örgütlenme Sekreteri Osman Köse Diyarbakır’da gazetecileri ziyaret edecek.

22 Ocak Cuma günü yapılacak ziyaretlerde halkın haber alma hakkı için görev yapan gazetecilerin can güvenliği, çalışırken yaşadıkları fiziksel saldırılar ve engellemelerle hakkında Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti ve Özgür Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulları ile görüşmeler yapılacak

Çatışmalı ortamlarda görev yapan gazetecilerin güvenliğinin sağlanması için Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı ile yapılacak görüşmelerde destek istenecek.

Beş gazetecilik meslek örgütünün yöneticileri öldürülen avukat Tahir Elçi’nin Başkanlığı’nı yaptığı Diyarbakır Barosu’na da taziye ziyaretinde bulunacak.