TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları'nın 16.’sı yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 16.’sı 14 Ocak  2016 Perşembe günü saat 14.00’te TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda yapılacak. Toplantıda gazeteci–yazar Ali Gevgilili’nin çalışma hayatı ve kitapları ele alınacak.

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantıları devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı Sahibi Ali Gevgilili, Meslekte İz Bırakanlar

toplantılarının 16.’sında anılacak. Toplantı, 14 Ocak 2016 Perşembe günü 14.00’te Cağaloğlu’nda bulunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

 USTA İSİMLER ANLATACAK

Toplantının moderatörlüğünü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ve Başkan Vekili Vahap Munyar üstlenecek. Toplantıya; 1 Şubat 1979 yılında öldürülen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) önceki Başkan Vekillerinden Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi, Dış Politika Yazarı Sami Kohen, Gazeteci-Yazar, Yaşar Aksoy, Şair -Yazar Prof. Dr. Cevat Çapan konuşmacı  olarak katılacak.

 ALİ GEVGİLİLİ KİMDİR?

1938 yılında İzmir’de doğdu. İzmir Özel Türk Koleji ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim gördü. Mesleğe 1954 yılında Ege Ekspres'te başladı. Yeni İstanbul, Vatan gazetelerinden sonra 1963'de Milliyet'e girdi. Burada "Günlük" başlığıyla köşe yazılarını uzun yıllar sürdürdü, forumlar yaptı, iktisat sayfasını yönetti. Abdi İpekçi'den sonra bir süre başyazarlık yaptı. İletişim Fakültesi'nde öğretim üyeliğinde bulundu. Siyasal yazılarından başka sinema eleştirmenliğiyle tanındı. Yedinci Sanat, Yeni Dergi, Milliyet Sanat Dergisi başta olmak üzere birçok dergide sinema yazıları yayınlandı. Basın Şeref Kartı taşıyor. Yayınlanmış eserleri şöyle: Atatürkçü Dış Politika, NATO ve Türkiye, Türkiye'de 1971 Rejimi,  Tarım Toplumundan Sanayi Toplumuna  Geçiş Aşaması, Yükseliş ve Düşüş,  Türkiye'de Yenileşme Düşüncesi, Sivil Toplum, Basın ve Atatürk, Çağını Sorgulayan Sinema, Türkiye'de Kapitalizmin Gelişmesi ve Sosyal Sınıflar.

 TGC MESLEKTE İZ BIRAKANLAR TOPLANTILARI

TGC Meslekte İz Bırakanlar toplantılarıyla yaşayan ve kaybettiğimiz gazeteci ve yazarların dünya

görüşlerini, eserlerini üyeleriyle paylaşmayı sürdürüyor: Bugüne kadar toplantılara konu olan gazeteci ve yazarların isimleri:

 1. Burhan Arpad/ çevirmen-yazar
 2. Cevat Fehmi Başkut /gazeteci-tiyatro yazarı-TGC önceki Başkanlarından
 3. Doğan Nadi/ Gazeteci-yazar.
 4. Faruk Nafiz Çamlıbel/ şair-yazar
 5. Hrant Dink/ gazeteci
 6. İlhan Selçuk ve karikatürist Turhan Selçuk
 7. Necmi Tanyolaç /gazeteci-spor yazarı-TGC önceki Başkanlarından
 8. Niyazi Ahmet Banoğlu/ gazeteci, tarihçi, yazar
 9. Oktay Akbal/gazeteci-öykü yazarı
 10. Sedat Simavi/Gazeteci
 1. Semih Balcıoğlu/ karikatürist
 2. Şakir Süter/ Gazeteci
 3. Uğur Mumcu/ gazeteci- araştırmacı yazar
 4. Vasfiye Özkoçak/ gazeteci
 5. Yılmaz Öztürk/gazeteci