TGC Meslekte İz Bırakanlar Toplantıları'nın 15.’si yapılacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin  (TGC) düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 15.’si 8 Aralık 2015 Salı günü 14.00- 16.00 arasında Basın Müzesi'nde yapılacak. Toplantıda TGC’nin kurucu başkanı Sedat Simavi anılacak.
 
 
İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Meslekte İz Bırakanlar toplantıları devam ediyor.  11 Aralık 1953’de vefat eden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti kurucu başkanı Sedat Simavi, Meslekte İz Bırakanlar toplantılarının 15.’sinde anılacak. Toplantı, 8 Aralık 2015 Salı günü 14.00- 16.00 arasında Çemberlitaş’ta bulunan Basın Müzesi'nde gerçekleştirilecek. Toplantı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto'nun açılış konuşmasıyla başlayacak. Moderatörlüğü ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş yapacak. Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Başkanı Orhan Erinç;  TGC Bizim Gazete yazarı ve tarihçi Orhan Koloğlu, İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Esra Oğuzhan Yeşilova  konuşmacı olarak katılacak.

SEDAT SİMAVİ KİMDİR? (1896 – 1953)
Öncü çalışmaları ile adını yayın tarihine yazdıran Sedat Simavi,1896 yılında İstanbul’da doğdu. Babası Hamdi Simavi Bey, annesi Abdulhamit sadrazamlarından Saffet Paşa’nın torunu Aliye Hanım’dır. Sedat Simavi, babasının görevli olduğu Samsun'da ilk Fransızca derslerini aldı. Kadıköy Saint-Joseph Fransız Okulu'nda başladığı öğrenimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı (1912), Okul sıralarında ilk karikatürleri yayınlanmaya başlandı. 1.Dünya Savaşı patlak verince Hadımköy'deki birliğine katıldı. 1916'da Şeker Bayramı'nın birinci günü "HANDE" adındaki haftalık dergiyle yayın hayatına atıldı. 1917'de Müdafaa-i Milliye Cemiyeti adına ilk defa konulu bir film çevirdi. “PENÇE”, “CASUS” ve “ALEMDAR VAKASI” filmleri böyle doğdu. İstanbul’un çeşitli semtlerinde başarı ile oynadı. “DİKEN” ve “İNCİ” dergilerini de bu arada yayımlamıştı.  Sedat Simavi, günlük gazete idealine 21.7.1920'de “DERSAADET” ile kavuştu. Gazete, Sevr Muahedesi'nin yarattığı karamsarlığa karşı yapıcı bir ruh aşılıyordu. Onu “PAYİTAHT”, “GÜLERYÜZ” izledi. 15 Mart 1933'te yayın hayatına atılan haftalık “YEDİGÜN” ile 18 yıl en çok satan dergiyi çıkarma başarısına sahip oldu. Gazetecilerin dayanışmalarını ve bağımsızlıklarını sağlamak amacıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurulmasında öncü oldu. Cemiyetin 1 numaralı Şeref Rozeti’ni taşıdı ve ilk başkanlığa seçildi. Sedat Simavi, 1 Mayıs 1948'te Türkiye'nin en büyük tirajlı gazetesi “HÜRRİYET” i yayımlamaya başladı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı iken Üniversitede Gazetecilik Kürsüsü’nün kurulması için de ilk yazılı başvuruyu yaptı. Sedat Simavi'nin mücadeleli hayatı 11 Aralık 1953'te son buldu.

MESLEKTE İZ BIRAKANLAR TOPLANTILARI
TGC Meslekte İz Bırakanlar toplantılarıyla yaşayan ve kaybettiğimiz gazeteci ve yazarların dünya görüşlerini, eserlerini üyeleriyle paylaşmayı sürdürüyor: Bugüne kadar toplantılara konu olan gazeteci ve yazarların isimleri:
1.   Burhan Arpad/ çevirmen-yazar
2.   Cevat Fehmi Başkut /gazeteci-tiyatro yazarı-TGC önceki Başkanlarından
3.   Doğan Nadi/ Gazeteci-yazar
4.   Faruk Nafiz Çamlıbel/ şair-yazar
5.   Hrant Dink/ gazeteci
6.   İlhan Selçuk ve karikatürist Turhan Selçuk
7.   Necmi Tanyolaç /gazeteci-spor yazarı-TGC önceki Başkanlarından
8.   Niyazi Ahmet Banoğlu/ gazeteci, tarihçi, yazar
9.   Oktay Akbal/gazeteci-öykü yazarı
10.  Semih Balcıoğlu/ karikatürist
11. Şakir Süter/ Gazeteci
12. Uğur Mumcu/ gazeteci- araştırmacı yazar
13. Vasfiye Özkoçak/ gazeteci
14. Yılmaz Öztürk/gazeteci