2015 Yerel Gazetecilik Ödülleri'ne başvurular başladı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad AdenauerStiftung’un (KAS) yerel medyayı desteklemek amacıyla 17 yıldır birlikte düzenlediği Yerel Gazetecilik Ödülleri'ne başvurular başladı. Başvurular, 29 Ocak 2016 tarihinde sona erecek.

 İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Konrad Adenauer Stiftung'un (KAS) 1998 yılında başlattığı ve her yıl verilen Yerel Gazetecilik Ödülleri’ne başvurular başladı. 2015 Yerel Gazetecilik Ödülleri; demokrasi kültürünün güçlendirilmesi, halkın bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkının kullanılmasının yaygınlaştırılması ve yerel gazeteciliğin güçlenmesini sağlamayı hedefliyor.

YEREL GAZETECİLİK ÖDÜLLERİ JÜRİSİ

2015 Yerel Gazetecilik Ödüllerini belirleyecek jüri üyeleri şu isimlerden oluşuyor: 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, Konrad Adenauer Stiftung Temsilcisi Bekir Öncel, Bahçeşehir Üniversitesi Yeni Medya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mehmet Sağnak, DHA İstihbarat Şefi Hasan Erşan, Milliyet Gazetesi Foto Muhabiri Ercan Arslan,  Zaman Gazetesi Grafik Tasarım Şefi Şemsi Açıkgöz, TGC Bolu Temsilcisi Hüseyin Aykan, Hürriyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Sebati Karakurt.

YEREL GAZETE ÇALIŞANLARINI KAPSIYOR

Yerel gazetecilik ödülü, yerel gazetelerde çalışan gazetecileri kapsıyor.  Ödüller, haber, fotoğraf, sayfa düzeni dallarında birer gazeteciye veriliyor.  Değerlendirmede, bu kuruluşlarda çalışanların yerel konular ve meslek kurallarının uygulanması için olanaklarını en iyi şekilde kullanmaları dikkate alınıyor.

TEK BİR ÇALIŞMAYLA BAŞVURULACAK

Adaylar, doğrudan başvurabileceği gibi, yerel gazetelerin yazı işleri müdürleri, iletişim fakültelerinin bulunduğu yerlerde fakülteler adına öğretim üyeleri, yerel meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri aday gösterebiliyor. Her aday tek bir çalışma ile katılabiliyor veya önerilebiliyor. Aday gösterilen çalışmalar nedeniyle çalışma sayısı birden fazla olduğunda yarışmaya katılacak çalışmayla ilgili tercih hakkı çalışma sahibine bırakılıyor. Adayların T.C vatandaşı, geçimini sadece gazetecilikten sağlayan kişiler olması ve yazı dilinin Türkçe olması şartı aranıyor. Yarışmaya katılan kişinin adının çalışmada açıkça belirtilmiş olması ya da imzasız eserlerin yetkili yöneticilerce onaylanmış olması gerekiyor. Çalışmaların 01.01.2015-31.12.2015 tarihleri arasında yayınlanmış olması aranan şartlar arasında bulunuyor.

KAZANANLARA VERİLECEK ÖDÜL

Çalışması ödüle değer bulunan gazetecilere üç dalda da 1.500’er TL. ödenecek. Haber kategorisinde birinci gelen gazeteci Almanya bilgilendirme gezisine davet edilecek.

KİMLER KATILAMIYOR?

2012-2013-2014 yıllarına ait çalışmaları ile birincilik almış olan gazeteciler 2015 ödüllerine aday olamıyor. Ders kitaplarında, master veya doktora çalışmalarında yayınlanmış veya başka bir yarışmada ödül almış çalışmalar kabul edilmiyor. Bu nedenle adayların eserlerinin başka meslek örgütleri tarafından ödüllendirilmemiş olduğunu da başvuru yazılarında belirtmeleri gerekiyor. Sahibi vefat etmiş çalışmalar aday gösterilebiliyor. Başvuru süresince aday gösterilen çalışma sahibi vefat eder ve çalışması ödül kazanırsa, ödül vefat eden kişinin yasal varislerine veriliyor.

BAŞVURULAR 29 OCAK 2016 TARİHİNDE SONA ERECEK

Çalışmaların Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne 29 Ocak 2016 tarihine kadar biri asıl 10 nüsha halinde taahhütlü olarak ulaştırılması veya elden teslim edilmesi gerekiyor. İstenilen belge veya bilgiler eksik olduğu takdirde, katılımcı katılmamış sayılıyor.

Teslim adresi: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (Yerel Gazetecilik Ödülleri ) Türkocağı Cad. No:1 34110 Cağaloğlu /İstanbul