Tan Baskını’nın 70. Yılında “Sertel Ailesi Sergisi” açılıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Tarih Vakfı’nın desteği ile “Sertel Ailesi: Selanik’ten Sılaya” başlıklı sergi  4 Aralık 2015 Cuma günü saat 18.00’de Cağaloğlu’ndaki Halil Lütfü Dördüncü İşhanı’ndaki Tan Evi’nde düzenleniyor.

İSTANBUL – Tan Gazetesi’nin ve matbaasının 4 Aralık 1945 yılında tahrip edilip yağmalanmasının 70. yıldönümünde “Sertel Ailesi: Selanik’ten Sılaya” başlıklı sergi Tan Evi’nde gazeteci ve sanatseverlerle buluşacak.  4 Aralık 2015 Cuma günü saat 18.00’de açılacak sergiye; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Tarih Vakfı, Türkiye Yayıncılar Birliği ve Halil Lütfü Dördüncü İş Merkezi Yönetimi destek veriyor. 

SERGİ “BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VE SERTEL AİLESİ TOPLANTISI”YLA AÇILIYOR

Sergi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Tarih Vakfı Başkanı Işık Tamdoğan ve Sertel ailesi adına Tia (Atiye) O'Brien konuşmalarıyla açılacak. Açılış konuşmaları, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş moderatörlüğünde Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Başkanı Orhan Erinç, TGC Genel Sekreter Yardımcısı ve Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Niyazi Dalyancı,  Radikal Yazarı Altan Öymen,  Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Yasemin İnceoğlu,  Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Toprak,  karikatürist Tan Oral, Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi Mahmut Çınar, Tarihçi-Yazar Orhan Karaveli, araştırmacı-yazar Ayşe Hür  ile devam edecek.

SERGİ SERTEL AİLESİNİN YAŞAM ÖYKÜSÜNÜ ANLATIYOR
Sergi, “demokrasi ideali ve halkı için çalışan” iki gazetecinin, Tan gazetesinin yöneticisi Zekeriya Sertel ile yazarlarından eşi Sabiha Sertel’in yaşam öykülerini gözler önüne sermeyi amaçlıyor. Sergi, Sertellerin Amerika’da yaşayan torunları Tia (Atiye) O’Brien ve kuzini Nur Deriş tarafından, aile albümünden yola çıkarak oluşturuldu. Serginin sunuş yazısında “Sertellerin hayatı, Sabiha’nın ismiyle müsemma anılarının başlığının da vurguladığı üzere, bir roman gibi. Entrikalarla, casuslarla, ihanetle, suikastlerle, hapislerle ve gözü pek bir idealizm ile dolu bu öykü, nihai olarak Serteller’in basımevinin yıkımına, ülkelerinden, özgürlüklerinden ve ailelerinden mahrum kalmalarına mal oluyor”  deniliyor.

TAN BASKI’NI NASIL OLDU? 
Tan Gazetesi, 1935 yılında Ali Naci Karacan, 1936’da Ahmet Emin Yalman’ın başyazarlığında yayımlandı. Zekeriya Sertel ve Halil Lütfi Dördüncü, Yalman’ın ortaklarıydı. 1938 sonunda Ahmet Emin Yalman’ın ayrılmasıyla Zekeriya ve Sabiha Sertel tarafından yönetilen gazete, İkinci Dünya Savaşı yıllarında tek parti rejimi altındaki Türkiye’de savaş karşıtı ve anti-faşist demokrasi cephesinin bayraktarlığını üstlendi. Bu tavır, hem tek parti yönetimini hem de faşizmin yükselişi sırasında güçlenen milliyetçi-ırkçı kesimi rahatsız etti. 1945 yılında doruğa çıkan tepkiler, 4 Aralık 1945’te baskınla noktalandı. Sabiha ve Zekeriya Sertel yargılandılar, beraat ettiler ama ülkeyi terk etmek zorunda kaldılar. Halil Lütfi Dördüncü, Tan gazetesini aralıklarla birkaç kere daha çıkardı. 6 Ocak 1959’da, hemen yanındaki binada meydana gelen patlama sonucunda Tan Matbaası binasının da yıkılmasıyla Tan Gazetesi, tarihin tozlu sayfalarına karıştı.

 Sertel Ailesi: Selanik’ten Sılaya Sergisi

 PROGRAM

Açılış Konuşmaları

Işık Tamdoğan –Tarih Vakfı Başkanı

Tia (Atiye) O'Brien - Sertellerin torunu 

 Turgay Olcayto-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı


Moderatör: Sibel Güneş-
TGC Genel Sekreteri

Konuşmacılar  

§  Orhan Erinç / Cumhuriyet Gazetesi Vakfı Başkanı

§  Niyazi Dalyancı / TGC Genel Sekreter Yardımcısı ve Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi

§  Altan Öymen / Radikal Yazarı

§  Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu / GÜ İletişim Fakültesi Dekanı

§  Prof. Dr. Zafer Toprak / Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyesi

§  Tan Oral / Karikatürist

§  Mahmut Çınar / Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi

§  Orhan Karaveli / Tarihçi-Yazar

§  Ayşe Hür/ Araştırmacı-yazar

 

Tarih      : 4 Aralık Cuma

Saat       : 18.00 

Yer         : Tan Avlusu  Ankara Cad. Halil Lütfü Dördüncü İş Merkezi.No: 32 Kat : B2 Cağaloğlu,

Telefon  : 0212 512 18 30