TGC’den Cumhuriyet Gazetesi’ne destek ziyareti

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasının ardından Cumhuriyet Gazetesi’ne destek ziyaretinde bulundu.
 
İSTANBUL-  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Suriye’ye Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait TIR’larla silah ve cihatçı sevk edildiğine dair yaptıkları haberler ve yayımladıkları görüntüler nedeniyle tutuklandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver;  Cumhuriyet Vakfı İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, İcra Kurul Başkanı Akın Atalay ve gazete çalışanlarına saat 11.00’de dayanışma ve destek ziyaretinde bulundu.
 
BAŞKAN OLCAYTO: DEMOKRASİ ŞEFFAFLIK İÇERİR
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, şunları söyledi:
“Türkiye’de halkın haber alma hakkı uzun süredir engelli. Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması gazetecilik mesleği açısından son derece üzücü. Toplumdaki gerginliğin bitirmek yerine gerginliği başlatacak bir tutum.  Yasak konulan, halktan saklanan bir haberi kaynaklarını kullanarak ortaya çıkardı. Her şey devlet sırrına girerse gazeteci nasıl haber yapacak? Halk nasıl bilgilenecek?  Evrensel gazetecilik açısından başarılı bir haberdir. Kimsenin burada casusluk yaptığı yok.  Arkadaşlarımızı kutlamak gerekir. Biz kutluyoruz. 
 
GAZETECİ OLARAK GÖREVİMİZ BİLGİLENDİRMEK
Türkiye’de basın özgürlüğü yok. Basın özgürlüğü kavramı üzerinde siyasilerle anlaşamıyoruz. Televizyon, gazete, radyo sayısının fazla olması basın özgürlüğü anlamına gelmiyor. Basın özgürlüğü halkın bilgilenme, haber alma hakkıdır. Bugüne kadar Reyhanlı, Suruç gibi pek çok olayda yayın yasağı konuldu. Gazeteci olduğumuz halde biz bilgilenemiyorsak halkı nasıl bilgilendireceğiz. Demokrasi şeffaflık içerir. O şeffaflık şu anda hiçbir yerde yok. Çok seslilikten tek sesliliğe doğru gidiliyor.
 
GAZETECİ HALKA KARŞI SORUMLUDUR
Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesine göre;  gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanır. Bu amaçla her türlü sansür ve oto sansürle mücadele etmeli, halkı da bu yönde bilgilendirmelidir. Gazetecinin halka karşı sorumluluğu, başta işverenine ve kamu otoritelerine karşı olmak üzere, öteki tüm sorumluluklardan önce gelir. Bilgi ve haber ile özgür düşünce, herhangi bir ticari mal ve hizmetten farklı olarak toplumsal bir nitelik taşır. Gazeteci, ilettiği haber ve bilginin sorumluluğunu üstlenir ve paylaşır. Gazetecinin özgürlüğünün içeriğini ve sınırlarını, öncelikle sorumlulukları ile meslek ilkeleri belirler.”