TGC-TGS-ÇGD-DİSK Basın-İş düzenledi:  “Gazetecilik için birlik ve omuz omuza olma zamanı”

Gazetecilerin içinde bulunduğu baskı ve güç koşulların ele alındığı "Özgür Basın Özgür Toplum İçin Dayanışma Toplantısı"nın üçüncüsü Taksim’de bulunan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk – İş) Birinci Bölge Temsilciliği Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıda Türkiye Gazeteciler Sendikası GÖP Dönem Sözcülüğü’nü Uluslararası Basın Enstitüsü’ne devretti.

İSTANBUL -Gazetecilik meslek örgütleri, tüm medya kuruluşlarının yöneticilerini bir araya getirmeye devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) ve DİSK Basın-İş, gazeteciliğin içinde bulunduğu baskı ve güç koşulları ele alan "Özgür Basın Özgür Toplum İçin Dayanışma Toplantısı"nın üçüncüsü Taksim’de bulunan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk – İş) Birinci Bölge Temsilciliği Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıda; halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yaparken gazetecilerin yaşadığı sorunlar ele alınarak, çözüm önerileri geliştirildi.

GAZETECİLER BİRARAYA GELDİ

Toplantıya; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter  Sibel Güneş, Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç,  Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, TGS Genel Sekreteri Mustafa Kuleli’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci katıldı.

  OLCAYTO: BASIN SEKTÖRÜ ADINA İŞSİZLİK HER GÜN YENİ BİR BOYUTA ULAŞTI

 TGC Başkanı Turgay Olcayto, yaptığı açılış konuşmasında şunları dile getirdi:

 “1 Kasım Türkiye Genel Seçimleri’ne birkaç gün kala Bugün Gazetesi, Bugün TV’nin de içinde bulunduğu İpek Medya Grubu’na kayyum atandı. Rivayete göre, kayyumlar bile üç beş saat öncesine kadar ‘kayyum’ olarak atandıklarını bilmiyorlarmış. Kayyum atanmasından sonra meslektaşlarımızı ziyaret eden gruplar arasında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası da vardı. Arkasından gazeteciler işten çıkarıldılar. Bir sonraki gün ise işten çıkartılan gazeteci sayısı 80’e ulaştı. Basın sektörü adına işsizlik her gün yeni bir boyuta ulaştı. Bugün dayanışma zamanı. Başka bir gazetenin de başına böyle şeyler gelebilir.  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak her zaman meslektaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Birlikteliğimizi korumaya devam edeceğiz. Güç bir dönem bizi bekliyor.”

AHMET ABAKAY: MUHALİF YAZIP ÇİZENLERE 800 DAVA AÇILDI

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, şunları dile getirdi:

“Türkiye de, seçimden başarılı çıkan bir iktidar var. Barışa ve insan haklarına saygılı bir sürecin işlemesi gerekirken, tam tersine daha da sertleşti. Gazete bürolarına baskınlara devam edildi. Ciddi ciddi gazetecilerin üzerine gelmeye devam ediyorlar. Gazeteler basılıyor ancak eli sopalılar serbest kalıyor. Muhalif yazana çizene 800 dolayında dava var. İktidar Cumhuriyet tarihi boyunca görülmemiş rekoru elinde bulunduruyor. Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü Afrika ülkeleriyle beraber anılıyor. Dayanışmanın ve omuz omuza olmamız gereken bir süreçteyiz. Saray gazetecilerini tarihin yargısına bırakıyorum. Tarih onların hükmünü verecektir. Başı dik gezemeyecek olan insanlardır. El ele vermek, safları sıklaştırmak zamanıdır.”

 UĞUR GÜÇ: GAZETECİLİK DÜNYADA DA GERİLİYOR

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, şunları dile getirdi:

”Gazetecilik sadece Türkiye sınırlarında değil, dünyada da geriliyor. Türkiye’de yaşadığımız durum, kimin başına ne zaman ne geleceği belli değil. Biz meslek örgütleri olarak hep birlikte durmak zorundayız. Sendikal mücadeleyi sürdürmemiz gerekiyor. Toplu sözleşme olduğu zaman gazetecileri çıkaramazlar. Sendika onların karşısında duracak, çalışanların hep yanında olacak bir örgüt.”

GÖKHAN KÜÇÜK: ÖZGÜRLÜKLERE KORKU İLE YAKLAŞAN BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ

 TGC Hukuk Danışmanı Gökhan Küçük, şunları dile getirdi:

 “Özgürlüklere korku ile yaklaşan bir ülkede yaşıyoruz.  Türkiye’de yaşayan bireyler kendini hukuk güvencesi altında hissetmiyor. Adalete güven sarsılmış durumda. Basın özgürlüğü de bunun başka bir uzantısıdır. 2 yıllık resmi gazetelere bakıldığı zaman Türkiye’nin nereden nereye geldiği rahatlıkla görülebilir."

 TGS GÖP SÖZCÜLÜĞÜNÜ DEVRETTİ

Toplantıda Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, 2 aydır üstlendiği Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun (GÖP) Dönem Sözcülüğünü Uluslararası Basın Enstitüsü’ne devretti. GÖP kurulduğu günden bu yana birçok yürüyüş, toplantıyla beraber iki uluslararası katılımlı Gazetecilere Özgürlük Kongresi düzenledi. Yaptığı açıklamalarla halkın haber alma hakkı ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik tehditleri, engellemeleri kamuoyu ile paylaştı. Son 10 yılda cezaevine giren 300’e yakın gazetecinin duruşmalarını izledi, cezaevi ziyaretleri yaptı. Türkiye’deki basın özgürlüğü, düşünceyi ifade özgürlüğü ve tutuklu gazeteciler sorununu Dünya gündemine taşıdı. Gazetecilere Özgürlük Platformu’nda meslek örgütleri iki ayda bir dönem sözcülüğünü üstlenerek faaliyetlerin ortak olarak yürütülmesini sağlıyorlar.