TGC Üyesi Nedret Selçuker anılıyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) üyesi, Sürekli Basın Kartı sahibi Nedret Selçuker, vefatının 7. yılında “Bize Hizmet Edenleri Unutmuyoruz” başlıklı toplantıyla anılacak. Toplantı 11 Ekim 2015 Pazar günü saat 17.00’de Kartal’daki Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde yapılacak.

İSTANBUL - 2008 yılında solunum yetmezliği nedeniyle yaşamını yitiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteci, spiker, radyo TV alanındaki ilk devlet sanatçısı Nedret Selçuker, anılıyor. Kartal Belediyesi’nce düzenlenen “Bize Hizmet Edenleri Unutmuyoruz” başlıklı toplantı, 11 Ekim 2015 Pazar günü saat 17.00’de Kartal’daki Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde yapılacak.

YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA HİZMETİ ÇOKTUR
Selçuker’in eşi Selma Selçuker, toplantıyla ilgili şunları söyledi:
“Nedret, iyi bir gazeteci, iyi bir televizyon yapımcısı, iyi bir diksiyon hocası, iyi bir şiir sunucusu, iyi bir vatandaştı. Yurt içinde ve yurt dışında hizmeti çoktur. Bu sadece benim fikrim değil, toplumun da fikri. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e düzenlediği toplantıdan dolayı teşekkür ederim.”

NEDRET SELÇUKER KİMDİR?
Nedret Selçuker, 1938 yılında Bursa'da doğdu. Üsküdar Paşakapısı Ortaokulu ve Cağaloğlu İstanbul Erkek Lisesi'ni bitiren Selçuker, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Gazetecilik, ardından İstanbul Radyosu'nda spikerlik yapan Selçuker, duru Türkçesi ve okuduğu şiirlerle dinleyicilerin beğenisini topladı. Necdet Selçuker, dönemin Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol'un önerisi üzerine öğretmenlere diksiyon dersi verdi. Yunus Emre şiirlerini de seslendiren Selçuker, ekranların ve mikrofonların "altın sesi" unvanıyla anılıyordu. Nedret Selçuker'e, Türk sanatına yaptığı değerli hizmet ve sanatçı kişiliği dolayısıyla, dönemin Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın teklifi ve dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in onayıyla "Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı" unvanı verildi. Selçuker, radyo TV alanında bu unvanı alan ilk isim oldu