TGC Sedef Kabaş’ın duruşmasını izledi  

Kabaş, beraat etti. Beraat eden Sedef Kabaş "Gazetecinin görevi unutturmamaktır" dedi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, “Sedef Kabaş’ın beraat etmesi, halkın haber alma hakkı açısından, eleştiri hakkının korunması açısından önemli bir karar" diye konuştu.
 
İSTANBUL – Gazeteci Sedef Kabaş’ın sosyal paylaşım sitesi Twitter’da yazdığı mesaj nedeniyle yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Sedef Kabaş’ın beraatine karar verdi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmayı; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği'ne getirilen Abdülhamit Bilici, gazeteciler Zafer Arapkirli, Ceyda Karan, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.
 
"ZATEN HERKESİN BİLDİĞİ BİR GERÇEĞE DAİR BİR CÜMLEDEN İBARET YORUM YAZDIM"
Sedef Kabaş 9 sayfalık savunma metnini mahkemede okudu. Kabaş, neden tweet attığını anlattı.  Kabaş, "Ben de o günkü gazete haberlerinden birini tweetime eklenti yapıp, düşüncemi paylaştım. Yeni bir bilgiyi ifşa etmedim. Zaten herkesin bildiği bir gerçeğe dair, bir cümleden ibaret yorum yazdım" dedi. Kabaş, "Amacım Hadi Salihoğlu'nu hedef göstermek değil, şahsen kendisini tanımıyorum. Kim olduğu ile de ilgilenmiyorum. Beni ilgilendiren verdiği karar, eleştirim de kararına yöneliktir" diye konuştu. Mahkeme heyeti, "Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme" ve "Tehdit" suçlarının unsurları itibariyle oluşmadığını belirterek, Sedef Kabaş'ın beraatine karar verdi.
 
GÜNEŞ: GAZETECİLER GÖREVLERİNİ BAĞIMSIZ VE BAĞLANTISIZ YAPMAYA DEVAM EDECEKLER
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, şunları söyledi:
“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak 2010 yılından bu yana özellikle bütün gazeteci duruşmalarını ve davalarını izliyoruz. Gazetecilik mesleğinin terörizmle, gazetecilerin teröristlikle bağdaştırıldığı bir ülkede yaşıyor olmanın rahatsızlığı içindeyiz. Sedef Kabaş’ın beraat etmesi bu anlamda çok anlamlı. Halkın haber alma hakkı açısından anlamlı bir karar. İktidarın da eleştiriye tahammül etmesi gerektiğinin de simgesi olacak kararlardan biri. Hem iktidarın, hem iktidarın bürokratlar için de örnek bir karar olduğunu düşünüyoruz. Geriye dönüp baktığımızda bu dönemi de basın tarihi açısından bir utanç dönemi olarak hatırlayacağız. Gazeteciler görevlerini bağımsız ve bağlantısız yapmaya devam edecekler. Seçimden sonra Türkiye'ye tahammül becerisi gelişmiş bir iktidar diliyoruz."
 
"BUGÜNKÜ KARAR BİZE GÖSTERİYOR Kİ TÜRKİYE'DE HALA ADALET VAR"
Sedef Kabaş, duruşma sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: