HDP heyetinden TGC’ye ziyaret

 Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki heyet, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto'yu makamında ziyaret etti

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, İstanbul Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Milletvekili Sezai Temelli, HDP İstanbul Eşbaşkanı Ayşe Erdem’i kabul etti. Ziyarette; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir hazır bulundu.

BAŞKAN OLCAYTO: BASINA YÖNELİK DAVALARA MUTLAKA ÇÖZÜM BULUNMALI

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, şunları söyledi:“Basının üzerinde bulunduğu bu zor günlerde bu tür ziyaretlere ihtiyacımız var. Türkiye’de düşünceyi ifade özgürlüğü, insanların temel hak ve özgürlükleri kısıtlanıyor. Hukuk ne yazık ki tam anlamıyla işlemiyor. Demokrasinin bütün kurallarıyla işlediğini söyleyebilmek mümkün değil. Böyle bir ortamda elbette basın özgürlüğü de olmuyor. Hukukta bize öğretilen ilk şey, basın özgürlüğünün gazetecinin özgürlüğü olmadığı; basın özgürlüğünün halkın haber alma, doğru bilgilenme özgürlüğü olduğudur. Türkiye’de bu gerçekleşmiyor. Haber karartmalar var. Çok fazla yasaklamalar var. Ben gazeteci olduğum halde bugün Reyhanlı’da ne olduğunu bilemiyorum. Biz gazeteci olarak bilemiyorsak halk nereden bilecek? MİT tırları olayını, Roboski’de ne olduğunu kimin emir verdiğini, kimin o insanların ölümüne neden olduğunu hâlâ öğrenebilmiş değiliz. Yıllar geçiyor ve hep toplumumuzun bellek zayıflığına yüklenip unutulur diye bir kenara atılıyor. Faili meçhullerden birçok dosya tozlanmış raflarda bekliyor. Bu sıkıntılar içinde basına yönelik problemlerimizi siyasetten ayırmak zor oluyor. Bunları topluma anlatmakta güçlük çekiyoruz. Bugün Sedef Kabaş’ın duruşması vardı. Beraat etti. Tek aldığımız mutlu haber bu. Mahkemelere baktığımız zaman Sayın Erdoğan’ın ve ailesinin açtığı basına yönelik ‘hakaret davalarıyla’ karşılaşıyoruz. Hakaret konusunun mutlaka halledilmesi lazım. Umudumuzu hiç kaybetmiyoruz. Umuyoruz; 1 Kasım sonrası, Türkiye’de özgür basının, çağdaş demokrasinin yeşereceği yeni bir dönemin ilk adımı olur”

DEMİRTAŞ: BİZ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ, BÜTÜN ÖZGÜRLÜKLERİN ANASI OLARAK GÖRÜYORUZ

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ise şöyle konuştu: “Baskı altında olan, zor koşullara rağmen müthiş bir emekle mücadele veren basın emekçilerine buradan teşekkür etmek istiyorum. Ülkemizde son dönemlerde inanılmaz bir baskı ortamı var. Belki Türkiye bunu ilk defa yaşamıyor ama böylesini ilk defa yaşıyor. Bu kadar yaygın, bu kadar sinsi bir baskıyla birlikte aynı şekilde kaba kuvveti, fiziki kuvveti de kullanan iktidar anlayışını ilk defa görüyor. Biz basın özgürlüğünü, bütün özgürlüklerin anası olarak görüyoruz. İfade özgürlüğünü çok önemli bir unsur olarak görüyoruz. Sizler bu mesleğe ömür adamış insanlarsınız. Eminim, çok daha zorlu dönemler gördünüz, hepsi geride kaldı. Hepsi geçti, bitti. Darbeciler, sıkıyönetimler gördünüz. Sizler ayaktasınız, gazeteciler ayakta. Bugünler de geçecek. Özgürlüklerin, demokrasinin, ezilenlerin yanında yer alanlar bir bütün olarak ayakta kalacak. Gazetecilere, medya gruplarına, medya binalarına saldırılıyor, çok üzücü olaylar yaşanıyor. Gazeteciler evlerinin önünde dövdürülüyor, silah dayanıyor, polis eşliğinde gazete binaları saldırıya uğruyor. Gazeteciler yargılanıyor, işten atılıyor. Patron baskısı oluşturulmak için,isim verilerek işten attırılıyor. Çalışanların özlük haklarıyla ilgili sıkıntılar var. TGC ve TGS olarak elbette ki üyelerinizin haklarını korumak için üstün bir çaba gösteriyorsunuz ama bütün toplumun medya mensuplarıyla dayanışma içinde olması lazım.”