GÖP Evrensel Gazetesi çalışanlarına destek verdi dayanışma çağrısı yaptı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, "Vali gazeteciyi vatandaş saymıyor, gazeteciler korunmuyor, saldırılar cezasız kalıyor" dedi. TGS Genel Başkanı Uğur Güç ise "Gazetecilere dava açılıyor, adalet rapor alıyor" dedi. 

İSTANBUL - Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu ve Arif Koşar,  İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılanmak üzere dün adliyedeydi. Duruşmayı izlemeye; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş,  TGC Onur Kurulu Üyesi Şükran Soner, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı ve GÖP  Dönem Sözcüsü Uğur Güç, TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş’un da aralarında bulunduğu çok sayıda gazeteci adliyedeydi. Ancak duruşma hakimin raporlu olması nedeniyle ertelendi.

BAŞKAN OLCAYTO: ÇAĞDAŞ DEMOKRASİLERDE BÖYLE BİR GÖRÜNTÜ YOK

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi:

“Gazetecilerin üzerindeki yük her gün biraz daha ağırlaşıyor. Tehditler giderek artıyor. En son üyemiz Ahmet Hakan’a yapılan bir saldırı söz konusu. Bunun altından elbette birlik olarak kalkacağız. Dayanışma haline olmamız gerekiyor. Türkiye’de İçişleri Bakanı’nın İstanbul’da büyük yetkilerle donatılmış Vali’nin, Emniyet Müdürü’nün gazetecileri adeta yurttaş olarak görmemesi, devletin bütün yurttaşları koruması gerekirken gazetecileri korumaktan adeta kaçınması, gazetecileri düşman ilan eden iktidarın temsilcilerine görüşüne sahip çıkması çok yanlış bir tutum. Çağdaş demokrasilerde böyle bir görüntü yok. Türkiye’de bu görüntü giderek artıyor. 1 Kasım seçimleri yaklaştıkça iktidar daha da hırçınlaşıyor. İşimiz daha zor ama bizi yıldıramayacaklar. İnadına bağımsız bağlantısız gazetecilik yapmaya devam edeceğiz.

YAPILAN ÖLÜM TEHDİTLERİNİN BU SONUCU GETİRECEĞİ BELLİYDİ

Önce Hürriyet'e yapılan saldırı, arkasından Ahmet Hakan'a yapılan ölüm tehditleri, bu sonucu getireceği belliydi. Nedir bu kadar nefret? Üstelik gazetecilere tehdidin kendini gazeteci sayanlardan gelmesi büsbütün canımızı acıtıyor. Muhalif gazetecileri hedef gösteriyorlar. Çok çirkin nefret söylemleriyle bunu yapıyorlar. Umarız bu dönemde geçecek. Bizim öldürülen gazeteciler galerimizde halkımıza ibret verecek 64 gazetecinin portresi var. Bunların hepsi sadece halkın haber alma kanallarını açık tutmak için çalışan gazetecilerdi. Ama hepsi yaşamlarını yitirdiler. Yenileri olmasın istiyoruz. Bütün isteğimiz bu."

UĞUR GÜÇ: ADALET RAPOR ALMIŞ DURUMDA

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, şöyle konuştu:

"Olaysız bir gün, saldırıya uğramadığımız bir an kalmadı. Dün gece Ahmet Hakan dört kişinin saldırısına uğradı. Bugünlerin geleceği dünden belliydi. Hedef göstermeler, şiddet içerikli söylemler maalesef ki gazetecileri hedef tahtasına oturttu. Gazeteciler adliye kapılarında, evlerinin önünde saldırıya uğruyorlar. Makul şüpheli durumuna düşüyorlar. Ajanslar basılıyor. Biz bu iklimi sevmiyoruz. Bu iklimin geçmesini istiyoruz. Demokratik bir ülke istiyoruz. Demokratik ülkenin tek güvencesi gazeteciler ve basın özgürlüğüdür. Gazetecilerin bir araya gelmesi gereken günlerden bir tanesi. Mahkemelerin üzerinde bizim burada olmamız gazetecilerin davalara destek çıkması baskı oluşturuyor. Bu kadar kolay dava açılamamalı. Bugün geldik gördük. Adalet rapor almış durumda. Bugünlerin sonlanmasını istiyoruz. Türkiye’de demokrasi ikliminin yerleşmesini istiyoruz.”

NASUHBEYOĞLU: GAZETECİLER YAZDIKLARINDAN DOLAYI YARGILANIYORLAR

Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu, şöyle konuştu:

 “Söylenecek çok şey var. Bugün Ali İsmail Korkmaz davasında avukatlarının yaptığı açıklamayı haberleştirdiğimiz için Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanıyorduk. Hakim gelmediği için duruşma ertelendi. Adliyeler gazetecilerin haber yaptığı yerler ama biz gazeteciler burada haber olmaya başladık. Bu ay içerisinde onlarca gazeteci burada cumhurbaşkanına hakaretten yargılanacak. Türkiye’de basının ne kadar özgür olduğu bu tabloda ortada. Gazeteciler yazdıklarından dolayı yargılanıyorlar. Hedef gösterilerek saldırıya uğruyorlar. Bizler bunun artık son bulmasını istiyoruz. Demokratik hiçbir ülkede böyle bir tablo göremezsiniz. Gazetecilere yapılan tüm saldırılara karşı dayanışma içerisinde olmamız gerekiyor.”

 TÜZEL: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HİÇBİR ZAMAN BU KADAR BASKI ALTINA ALINMAMIŞTI

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ise şu görüşleri dile getirdi:

 “Gazetecilere yönelik bütün saldırıları kınıyoruz. Önceki gün Hasan Cemal, Cumhurbaşkanı’na hakaretten yargılandı. Bugün Ahmet Hakan saldırıya uğradı. Önceki günlerde DİHA’nın Diyarbakır Bürosu basıldı, 32 gazeteci gözaltına alındı. Tamamen hukuksuz keyfi, idari bir uygulama. Ülkemizde basın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü halkın haber alma hakkı ayaklar altına alınıyor. Basın özgürlüğü haber alma özgürlüğü üzerine hiçbir özgürlük baskı altına kayıt altına alınmamıştı. Gazetelerin ve gazetecilerin bu şekilde yargılanmasını kabl etmeyeceğiz”