TGC:“Meclis gazetecilik üzerindeki olağanüstü hali kaldırmalı”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak son üç gün içinde üçü yabancı yedi gazetecinin gözaltına alındığını, Nokta Dergisi’ne baskın yapıldığını, cumhuriyet.com.tr’ye erişim engeli getirildiğine dikkat çekti.

Açıklamada “Türkiye’de gazetecilik üzerindeki olağanüstü hal ağırlaştırılarak devam ettirilmektedir. Meclis halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için gazetecilik üzerindeki olağanüstü hali kaldırmalı” denildi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü haberleri bilmek, habere ulaşmak; haber ve fikirleri eleştirmek, yorumlamak, haberleri serbestçe yayabilmek hakkından oluşur. Bu ilkelerin her olayda, her seferde aynı anda var olması zorunludur. Bir ilkenin idare tarafından engellenmesi o ülkede basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün zedelendiğinin ve hatta basın özgürlüğünün olmadığının açık kanıtıdır.

Türkiye yeni bir seçime giderken medya kuruluşları ve gazeteciler iktidar tarafından yine hedef seçilmektedir. Hukuk nesnel bir kriter olmadan keyfi biçimde medya ve gazeteciler üzerinde baskı yaratmak için kullanılmaktadır.

Çağdaş demokratik ülkelerde benzeri görülmeyen baskılarla son üç günde yedi gazetecinin gözaltına alınması bunun en somut örneğidir.

Mersin'in Akdeniz ilçesinde DİHA muhabirleri Erdoğan Alayumat, Berivan Altan, Ahmet Kanbal; Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinden Suriye'ye geçmek isteyen Belçikalı üç gazeteci Robin Rama Ekers, Jo Verstıchel, Nicolas Becker ile Nokta Dergisi’nin yazı işleri müdürü Murat Çapan gözaltına alınmışlardır. Meslektaşlarımız sonra serbest bırakılmışlardır.

Nokta Dergisi’nin 18. Sayısı yayınlanmadan savcılık kararıyla toplatılmış, Cumhuriyet gazetesinin internet sitesi ‘cumhuriyet.com.tr’ye ise mahkeme kararı olmadan Türk Telekom, TTNET, Uydunet ve PTT Cell tarafından erişim engellenmiştir. Bu uygulamalarla Türkiye'de gazetecilik üzerindeki olağanüstü hal ağırlaştırılarak devam ettirilmektedir.

Türkiye’de demokrasiyi dışlayan bu uygulamalara Meclis sessiz kalmamalı, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için gazetecilik üzerindeki olağanüstü hali kaldırmalıdır.”