TGC Basın Müzesi'ne Gaziosmanpaşa Behçet Canbaz Anadolu Lisesi öğrencilerinden ziyaret

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ne büyük ilgi gösteren öğrenciler düzenli olarak ziyaretlerine devam ediyor.

Basın Müzesi son olarak #Behçet Canbaz Anadolu Lisesi Yayın ve İletişim Kulübü öğrencilerini konuk etti. Kulübün 6 öğrencisi, öğretmenleri Öznur Boztaş ve Ekrem Okur ile birlikte 12 Mart 2024 Salı günü Müzeyi gezdi. Ziyaret sırasında öğrencilere Basın Müzesi, gazetecilik ve basın tarihi hakkında bilgi verildi. Ziyaret toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

TGC BASIN MÜZESİ'NİN FAALİYETLERİ

Dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan TGC Basın Müzesi 9 Mayıs 1988’de hizmete açıldı. Müzenin harap haldeki binası Nezih Demirkent başkanlığındaki TGC Yönetim Kurulu ile İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl arasında yapılan anlaşmayla 1983’de Cemiyet’e tahsis edildi.  Bina TGC tarafından 1984-1988 yılları arasında sağlanan bağışlarla restore edildi. Müze sadece vefat eden gazetecilerin değil, hayatta olan gazetecilerin de eserlerini, kişisel eşyalarını sergiliyor. Şu anda 76 gazetecinin yağlı boya portresi Müze’de yer alıyor. Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde ise her siyasi görüşten 67 gazetecinin resmi ve fotoğrafı bulunuyor. Müze hem basın teknolojisi, hem de bu teknoloji ile üretilen gazetelerle, kitaplarla basın tarihimize ışık tutuyor. Müzenin gazetecilik ve iletişim alanında uzman bir kütüphanesi bulunuyor. Her yıl 5 bin araştırmacı 35 bin kitap bulunan kütüphaneden yararlanıyor. TGC tarafından Müze'de düzenli olarak Meslekte İz Bırakanlar toplantıları yapılıyor.