TGC Basın Müzesi’ne Alaattin Nilüfer Kadayıfçıoğlu Lisesi'nden ziyaret

Alaattin Nilüfer Kadayıfçıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencileri TGC Basın Müzesi'ni ziyaret ederek, müze, gazetecilik ve basın tarihi hakkında bilgi aldı.

İstanbul- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi üniversite ve lise öğrencileri tarafından düzenli olarak ziyaret ediliyor.  Basın Müzesi son olarak Alaattin Nilüfer Kadayıfçıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencilerini konuk etti. Lisenin Halkla İlişkiler Bölümü öğrencileri öğretmenleri Seda Ardınç Çiller, Hülya Akgül ve Tuğçe Temeltaş Saygı ile birlikte 16 Ocak 2023 Pazartesi günü Müzeyi gezerek bilgi aldılar. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  Basın Müzesi Müdürü Saadet Altay ziyaretçilere Cemiyet, Basın Müzesi, gazetecilik ve basın tarihi hakkında bilgi verdi.  Müzede yer alan tablolar, anı eşyaları, dokümanlar ve matbaa makineleri hakkında öğrencilerin sorularını yanıtladı. Ziyaret toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

TGC BASIN MÜZESİ'NİN FAALİYETLERİ

Dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan TGC Basın Müzesi 9 Mayıs 1988 yılında hizmete açıldı. Müzenin harap haldeki binası Nezih Demirkent başkanlığındaki TGC Yönetim Kurulu ile İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl arasında yapılan anlaşmayla 1983’de Cemiyet’e tahsis edildi.  Bina TGC tarafından 1984 -1988 yılları arasında bağışlarla restore edildi. Müze sadece vefat eden gazetecilerin değil, hayatta olan gazetecilerin de eserlerini, kişisel eşyalarını sergiliyor. Şu anda 76  gazetecinin yağlı boya portresi Müze’de yer alıyor. Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde ise her siyasi görüşten 67 gazetecinin resmi ve fotoğrafı bulunuyor. Müze hem basın teknolojisi, hem de bu teknoloji ile üretilen gazetelerle, kitaplarla basın tarihimize ışık tutuyor. Müzenin gazetecilik ve iletişim alanında uzman bir kütüphanesi bulunuyor. Her yıl 5 bin araştırmacı kütüphaneden yararlanıyor. Müzede 35 bine yakın kitap gazetecilerin, öğrencilerin ve İstanbulluların ilgisine sunuluyor. TGC tarafından Müze'de düzenli olarak toplantılar yapılıyor.