TGC Basın Müzesi’ne Aydın Doğan Lisesi'nden ziyaret

TGC Basın Müzesi’ni Bahçelievler Aydın Doğan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Gazetecilik bölümü öğrencileri ziyaret ederek, müze gazetecilik ve basın tarihi hakkında bilgi aldı.

İstanbul- Türk Basının belleği olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’ne öğrencilerin ilgisi artarak sürüyor. Son olarak Basın Müzesi'ni Bahçelievler Aydın Doğan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ziyaret etti. Lisenin Gazetecilik bölümü 11. sınıf öğrencileri  öğretmenleri Ayten Şenkul ile birlikte 19 Aralık 2022 Pazartesi günü Müzeyi gezerek bilgi aldılar. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı Turgay Olcayto ve Genel Sekreteri Sibel Güneş 30 öğrenciye Cemiyet, Basın Müzesi, gazetecilik ve basın tarihi hakkında bilgi verdi. Basın Müzesi Müdürü Saadet Altay da Müzede yer alan tablolar, anı eşyaları, dokümanlar ve matbaa makineleri hakkında öğrencileri aydınlattı. Ziyaret toplu fotoğraf çektirilmesiyle son buldu.

TGC BASIN MÜZESİ'NİN FAALİYETLERİ

Dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan TGC Basın Müzesi 9 Mayıs 1988 yılında hizmete açıldı. Müzenin harap haldeki binası Nezih Demirkent başkanlığındaki TGC Yönetim Kurulu ile İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl arasında yapılan anlaşmayla 1983’de Cemiyet’e tahsis edildi.  Bina TGC tarafından 1984 -1988 yılları arasında bağışlarla restore edildi. Müze sadece vefat eden gazetecilerin değil, hayatta olan gazetecilerin de eserlerini, kişisel eşyalarını sergiliyor. Şu anda 76  gazetecinin yağlı boya portresi Müze’de yer alıyor. Öldürülen Gazeteciler Galerisi’nde ise her siyasi görüşten 67 gazetecinin resmi ve fotoğrafı bulunuyor. Müze hem basın teknolojisi, hem de bu teknoloji ile üretilen gazetelerle, kitaplarla basın tarihimize ışık tutuyor. Müzenin gazetecilik ve iletişim alanında uzman bir kütüphanesi bulunuyor. Her yıl 5 bin araştırmacı kütüphaneden yararlanıyor. Müzede 35 bine yakın kitap gazetecilerin, öğrencilerin ve İstanbulluların ilgisine sunuluyor. TGC tarafından Müze'de düzenli olarak toplantılar yapılıyor.