GÖP: Akreditasyon Danıştay’ın görevi değildir

GÖP Dönem Sözcüsü ve TGC Başkanı Turgay Olcayto yaptığı açıklamada “İktidarın sistematik olarak uyguladığı akreditasyonun devletin hukuk kurumlarından biri olan Danıştay tarafından da benimsenmesi demokrasimizin geleceği açısından düşündürücüdür” diye konuştu.

Gazetecilere Özgürlük Platformu Danıştay’ın 147'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene Anadolu Ajansı ve TRT temsilcileri dışındaki gazetecilerin alınmaması ile ilgili olarak açıklama yaptı. GÖP Dönem Sözcüsü ve TGC Başkanı Turgay Olcayto’nun yaptığı açıklamada şu görüşler yer aldı:


“Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının gazetecilere akreditasyon uygulanmasıyla engellenmesi sürecine son olarak Danıştay da katılmıştır. Hukukun üstünlüğünün güvencesi sayılan Danıştay bu tutumuyla keyfi olarak halkın haber alma hakkını yok saymıştır. Basın özgürlüğünü ve düşünceyi ifade özgürlüğünü kendisine engel olarak gören iktidarın sistematik olarak uyguladığı akreditasyonun devletin hukuk kurumlarından biri olan Danıştay tarafından da benimsenmesi demokrasimizin geleceği açısından düşündürücüdür. Danıştay’ın her medya kuruluşuna eşit uzaklıkta olmasını ve gazeteciler arasında ayrım yapmamasını beklemek hakkımızdır. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü keyfi biçimde engelleyen bu tutumu protesto ediyor ve Gazetecilere Özgürlük Platformu olarak akreditasyon uygulamasından vazgeçilmesini istiyoruz.”