Basın Meslek Örgütleri #SansürYasasınaHayır demek için bir araya geliyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Yazarlar Sendikası, DİSK Basın İş, Basın Konseyi, PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yayıncılar Birliği İstanbul’da bir toplantı yaparak 4 Ekim 2022 Salı günü TBMM’ye gelmesi beklenen Sosyal Medya Yasa Tasarısı’nın geri çekilmesini isteyecek. Meslek Örgütleri iktidarın tek sesli bir toplum yaratmak, korku iklimini canlı tutmak, seçim öncesi sansürü ve oto sansürü ağırlaştırmak için uğraştığına dikkat çekiyor.

İSTANBUL- TBMM’ye 4 Ekim 2022 Salı günü gelmesi beklenen Sansür Yasası olarak değerlendirilen Sosyal Medya Yasa Tasarısı’yla ilgili olarak meslek örgütleri eleştirilerini ortaya koymak ve tasarının geri çekilmesini istemek için bir kez daha basın toplantısı düzenliyor.  İstanbul’da 3 Ekim 2022 Pazartesi günü saat 11.30’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenecek toplantıya gazetecilerin, yazarların ve yayıncıların temsilcisi meslek örgütleri katılacak.

Toplantıda yasa tasarısının basın meslek örgütlerinin görüşleri alınmadan hazırlandığına, seçim öncesi korku iklimini canlı tutmak, sansürü, oto sansürü ağırlaştırmak için tek sesli bir toplum yaratılmak istendiğine dikkat çekilecek. 

Toplantıya konuşmacı olarak Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri İlkay Akkaya, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Adnan Özyalçıner, DİSK Basın İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, PEN Yazarlar Derneği yönetimi adına Hasan Erkul ve Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk katılacak.

Konuşmacılar

Sibel Güneş            Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri

İlkay Akkaya          Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri

Adnan Özyalçıner   Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı

Faruk Eren              DİSK Basın İş Sendikası Genel Başkanı

Hasan Erkul            PEN Yazarlar Derneği yönetimi adına 

Kenan Kocatürk      Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı