TGC ve TGS 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı’nda çıkan olaylarla ilgili bir açıklama yaptı:

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ortak bir açıklama yaparak 1 Mayıs’ta basın özgürlüğüne yine zarar verildiğini gazetecilerin görevlerini yapmalarının engellendiğini duyurdu

TGC ve TGS’nin ortak açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görevlerini yapan gazeteciler, ne yazık ki, 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı izlerken yine hedef seçildi. Sarı basın kartı taşımayan, kurum tanıtım kartını gösteren gazetecilere Taksim’e giriş izni verilmedi. TGC ve TGS’nin, basın kartlarının yanısıra medya kurum tanıtım kartlarının da tanınması konusundaki İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yaptığı başvurulara yanıt verilmedi. Gazetecilerin kamu yararı adına görev yaptığını görmek istemeyen emniyet güçleri, meslektaşlarımızın Taksim’e girmesine engel olmaya çalıştı. 1 Mayıs’ta sahada görev yapan meslektaşlarımız yine plastik mermiyle yaralandı, sözlü tacize uğradı, darp edildi.

Yaralanan meslektaşlarımızla ilgili bilgiler şöyle:

10.15 Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin önünde foto muhabir Erhan Demirtaş polis tarafından kulağından plastik mermi ile yaralandı.

11.01 Atılım Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Genç Okmeydanı'nda gözaltına alındı.

13.14 Okmeydanı’ndaki polis müdahalesi sırasında ETHA muhabiri Ece Şimşek, sırtından plastik mermi ile yaralandı.

13.30 Habertürk muhabiri Gökay Uslanmaz, Şişli’de polisin attığı plastik mermi nedeniyle yüzünden yaralandı.

14.15: Yazar Emrah Serbes Beşiktaş’ta elinden, yüzünden ve başından plastik mermi ile vuruldu.

14.30 Beşiktaş’ta İleri Haber muhabiri Süha Küçük basın kartını göstermesine rağmen polis tarafından darp edildi.

1 Mayıs’ta yaşanan olayların izlenmesini engellemek için gazetecilere saldıran ilkel anlayışı kınıyor, bu tutumdan artık vazgeçilmesini istiyoruz. Meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, gazetecileri hedef seçen güvenlik güçleri hakkında işlem yapılması için İstanbul Valiliği’ni ve Emniyet Müdürlüğü’nü göreve çağırıyoruz."