TGC BAŞKANI OLCAYTO: SAMİ KOHEN ÇOK SEVDİĞİMİZ BİR GAZETECİYDİ

İstanbul-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi, Milliyet Gazetesi Yazarı, Basın Şeref Kartı ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü Sahibi Sami Kohen için 21 Ekim 2021 Perşembe günü saat 13.30’da Neva Şalom Sinagogu’nda tören düzenlendi.

18 Ekim 2021 Pazartesi günü vefat eden usta gazeteci Sami Kohen için düzenlenen törende Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto bir konuşma yaptı. Başkan Olcayto yaptığı konuşmada “Biz gazetecilerin sevdiği saydığı bir yazardı. O nedenle ülkemizde saygı gördü. Uluslararası alandan gazetecilere kadar birçok insanın sempatisini topladı. Onu kaybetmenin acısını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak yüreğimizde yaşıyoruz. Hem cemaatine, hem de uzun yıllar çalıştığı gazetesine bağlı bir ustamızdı. Cemiyeti'ne de çok bağlılık gösterir, çağırdığımız her toplantıya da mutlaka gelir, Cemiyete yardımcı olmaya çalışırdı. Onu saygı ile anıyorum, ailesine, yakınlarına sevdiklerine, cemaatine saygılarımı sunuyorum” dedi.

Törenin ardından Sami Kohen’in cenazesi Ulus Musevi Mezarlığı’nda defnedilecek.

SAMİ KOHEN KİMDİR?

1928 yılında İstanbul'da doğdu. Gazeteci Albert Kohen'in oğlu olan Sami Kohen 1939-1949 yılları arasında Ladino ve Fransızca dillerinde çıkarttığı "La Boz de Türkiye" (Türkiye'nin Sesi) gazetesini babasının vefatından sonra Türkçe olarak önce "Türkiye'nin Sesi" ve sonra "Haftanın Sesi" adları altında yayınladı. Tan, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gazetelerinde çalıştı. 1954 yılında Milliyet gazetesine katıldı. Milliyet Gazetesi'ndeki köşe yazarlığının yanı sıra ABD'de yayınlanan "Christian Science Monitor" ve New York Times gazetelerinde de makaleler yazdı. 1954 yılından bu yana aralıksız olarak Milliyet Gazetesinde yazarlık yaptı. Anılarını 2007 yılında Sami Kohen Dünyanın Yazısı adı altında bir kitap olarak yayınladı.