"Babı Âli Nail abisini uğurladı”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın önceki Başkanlarından Basın Şeref Kartı sahibi son yolculuğuna uğurlandı
 
 
İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın önceki Başkanlarından Basın Şeref Kartı sahibi, Nail Güreli 26 Ekim 2016 çarşamba günü vefat etti.  84 yaşında tedavi gördüğü hastanede önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden usta gazeteci Nail Güreli için Levent Afet Yolal Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Basın Şeref Kartı sahibi Nail Güreli'nin camiye getirilen tabutuna Türk Bayrağı sarıldı. Taziyeleri Nail Güreli'nin oğlu Gür Güreli, gelini Figen ve torunu Gözde Güreli ile yeğeni ve aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu(TFF) Başkanvekili Hüsnü Güreli ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto kabul etti.
 
YÜZLERCE KİŞİ UĞURLADI
Törende: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, Genel Sekreter Sibel Güneş,  Genel Sayman Gülseren Ergezer Güver, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, Yönetim Kurulu Üyeleri Göksel Göksu, İhsan Yılmaz, TGC önceki Başkanı Orhan Erinç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul Milletvekilleri, Enis Berberoğlu, Barış Yarkadaş, Sezgin Tanrıkulu, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, TFF Başkanvekilleri Servet Yardımcı ile Ali Dürüst, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Selami Turgut Genç, TGC Meslek İlkelerini İzleme Komisyonu Başkanı Altan Öymen,  Orhan Ayhan, TGC Onur Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, TGC Onur Kurulu Sekreteri Ergin Konuksever, Nedim Şener, Turgut Fethi Erden ve Şükran Soner’in de aralarında olduğu çok sayıda isim cenazede hazır bulundu.

 

"KALEMİNDEN BAŞKA HİÇBİR GÜCÜ YOKTU"
Cenaze töreni öncesi bir açıklama yapan oğlu Gür Güreli, çok üzüntülü olduğunu belirterek, "Kaleminden başka hiçbir gücü yoktu. Sadece gazetecilik yaptı. Bunu da hiçbir çıkar için yapmadı, çıkar ilişkisine girmedi. Sadece gazetecilik yaptı bunu söyleyebilirim" diye konuştu.
BAŞKAN OLCAYTO: BASIN ÇALIŞANLARINA ÇOK BÜYÜK KATKILARI OLMUŞTUR"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ise "Türk basın camiasının başı sağolsun. Çok usta bir gazeteciydi. Ancak benim için de çok özel biriydi. Uzun yıllar beraber çalıştık. Benim hem kardeşim hem de yoldaşım sayılırdı. Kendisinin hem Cemiyet’e hem de basında çalışan arkadaşlara çok büyük katkıları olmuştur" ifadelerini kullandı.

ORHAN ERİNÇ: NAİL GÜRELİ BENİM 59 YILLIK USTAM

"Nail Güreli benim 59 yıllık ustam" diyen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Başkanı Orhan Erinç, "Hem gazeteciliğin kişisel onurunu hem de mesleğini koruma konusunda bugüne kadar ödün vermediğinin tanıklarından biriyim. Bundan sonra da kendisini saygı ve sevgi ile anmaya devam edeceğiz" dedi.  

 
AYDIN DOĞAN: ÇOK HAYSİYETLİ, MESLEĞİN KAİDELERİNE, MESLEK KURULUŞLARINA BAĞLI BİR ARKADAŞIMIZDI
Cenazeye katılan Aydın Doğan da Nail Güreli ile uzun yıllar beraber çalıştıklarını belirterek, "Milliyet Gazetesi’ni satın aldıktan sonra yanlış hatırlamıyorsam Hürriyet Gazetesi'nden transfer ettik. Muhabirlikten röportajcılığa, yazarlığa kadar mesleğin bütün dallarında bulundu. Çok haysiyetli, mesleğin kaidelerine bağlı, meslek kuruluşlarına bağlı, Cemiyet’e çok bağlı bir arkadaşımızdı. Nur içinde yatsın" diye konuştu.
SEDAT ERGİN: BASIN MESLEK İLKELERİ ONUNLA ÖZDEŞLEŞMİŞTİ

Nail Güreli'nin geride saygın bir miras bıraktığını kaydeden Sedat Ergin ise şunları söyledi:"Kendisi gazeteciliğin her alanında faaliyette bulundu. Her alanda çok başarılı çalışmalara imza attı. Basın meslek ilkeleri onunla özdeşleşmişti. Gazetecilik ve basın değerlerini her zaman yüceltmiş, genç kuşaklara bu değerleri yücelterek örnek olmuş biridir. Bu yönüyle onu her zaman geride bıraktığı saygın mirasıyla hatırlayacağız."

"ÇOK BÜYÜK BİR KAYIP"
Altan Öymen, Güreli'nin mesleğin güzide isimlerinden biri olduğunu söyledi. Öymen, "Mesleğin kendisine hizmet etti. Gazetecilerin haklarını koruyan mevzuatın yürürlüğe girmesi için yaptığı çalışmalarıyla aynı zamanda da gazeteciliğin mesleğe yakışır şekilde temsil edilmesi için Cemiyet ve Sendika başkanlıkları yaptı. Ölümü çok büyük bir kayıp" dedi.

“DÜRÜSTLÜĞÜ ÖRNEK ALINIRDI”

Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi, “Hep Abdi İpekçi’nin Milliyet’inden söz ediliyor ya benim için de Nail Güreli’nin Türkiye Gazeteciler Cemiyeti vardı.  İnsan bazen kendisini yapayalnız hissedebiliyor. Nail Güreli, tek başına yeterdi.  En anlamlı sözlerle hepimizin yanındaydı.  Nail Güreli’yi herkese anlatabilmek lazım” dedi.

TGC Onursal Üyesi Turgay Atasü, şunları dile getirdi: “Çok büyük bir insandı. Dürüstlüğü herkese örnek olacak bir insandı. Kendi mesleğini temsil edebileceği her yerde bulunarak topluma hizmet etmeye çalıştı. Çok güzel bir yazardı.”

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Suat Gezgin ise “Türkiye’nin başı sağ olsun. Cemiyet’in eski başkanlarındandı. Muhabirliği seven bir kişiydi.  Yeri doldurulamayacak bir gazeteciydi” dedi.

 
GAZETECİLER İÇİN ÇALIŞTI

Gazeteci Turgut Fethi Erden, “Nail Güreli’yi kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Çok büyük bir gazeteciydi” dedi.

Gazeteci Şükran Soner ise, “Nail Güreli’nin sendika başkanı olduğu, benim de eğitim sekreterliği yaptığım 80’li yıllarda gazetecinin hakları, insan hakları, demokrasi için çok ciddi yol gösteren bir lokomotif oldu. Saygıyla anmak istiyorum.”

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon İstanbul İl Müdürü Necmettin Altuntaş ise “Nail Güreli ile defalarca karşılaştık. Hem saygılı hem de saygıyı hak eden,  usta  gazeteci olduğunu bildiğimiz için de karşılaştığımızda sohbet eder,  tecrübelerinden, nasihatlerinden yararlanmaya çalışırdım. Arayacağız onu.”

ONUN IŞIĞINI SEVENLERİ TAŞIYACAK

Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Selami Turgut Genç, “Kişisel özellikleriyle sevgisiyle, sevecenliğiyle önemli bir motifti. Sevenleri çok, onun ışığını sevenleri taşıyacak” diye konuştu.

 
KİMSENİN HAKKINI YEMEZDİ

Gazeteci Orhan Ayhan, “Kimsenin hakkını yemeyen, arkadaşlarına liderlik eden, kalem sahibi bir ağabeyimdi. Kendisini çok severim. Son derece üzgünüm” dedi.

 TGC Onur Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, “Nail, son derece dürüst, mesleğini bütün unsurlarıyla temsil eden, okuyan yazan, güvenilir bir  dosttu. Son derece üzgünüz” dedi.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, “Nail Bey, çok önemli ve değerli bir insandı. Arkasından çok sevgi ve saygı bırakmış değerli bir isimdi” dedi.

 

NAİL GÜRELİ KİMDİR?
1932 yılında İstanbul’da doğdu. Mesleğe 1952’de Hizmet Gazetesi’nde stajyer olarak başladı. Son Posta, Son Telgraf, Tan, Akşam (iki kez), Vatan, İkdam, Milliyet (üç kez), Hürriyet Haber Ajansı, Hürriyet ve Güneş gazetelerinde muhabir, istihbarat ve çeşitli servislerin şefi, Haber Müdürü, Halkla İlişkiler Müdürü, Yazı İşler Müdürü, Genel Yayın Yönetmeni olarak mesleğin hemen her dalında çalıştı. Meslek yarışmalarında 12 ödül kazandı, TDK’nin röportaj ödülü aldı. Ayrıca, aralarında Orhan Apaydın Vakfı Demokrasi ve Barış Ödülü, Sertel Gazetecilik Vakfı Demokrasi Ödülü de olmak üzere, çeşitli kuruluşların ödüllerine değer görüldü. Yayımlanmış 17 kitabı arasında Basınla ilgili “Şu Bizim Medya” ve “Dünden Bugüne Babıâli” yer alıyor. 20 yılı aşkın süre, TGS’nin çeşitli kademelerinde görev yaptı; 1982’de TGS Genel Başkanlığından ayrılarak Sosyal Demokrat Parti’nin (SODEP) kurucuları arasına katıldı ve askeri yönetimce veto edildi. Üç dönem (altı yıl) TGC Yönetim Kurulu üyeliği yaptıktan sonra 1994 Mart’ında Başkanlığa seçildi; 2 Nisan 2001’de yenileşme ve katılımcılık gerekçesiyle genel başkanlıktan ve yönetimden istifa etti. Başkanlığı döneminde TGC’nin günlük yayın organı “Bizim Gazete” yayımlandı, Cemiyetin kurucusu Sedat Simavi adına konulan ve Hürriyet Gazetesi tarafından sürdürülen Sedat Simavi Ödülleri Cemiyet bünyesine alındı; çeşitli illerdeki 50’yi aşkın gazeteciler cemiyetinin işbirliği ve dayanışmasını sağlamak üzere Gazeteciler Cemiyetleri Başkan Konseyi oluşturuldu. TGC bünyesinde Basın Senatosu kuruldu. Türkiye Gazeteciler Hak ve Sorumluluk Bildirgesi yayımladı. Konrad Adeanauer Stiftung ile yerel basın meslek içi seminerlerini ve yerel basın ödüllerini kapsayan “Medya Projesi” imzalandı. Toplu anma amacıyla 6 Nisan “Öldürülen Gazeteciler Günü” ilan edildi: yedi meslek örgütünün işbirliği ve dayanışma platformu meydana getirildi. Basın Şeref Kartı taşıyan Güreli bir çocuk babasıydı.