TGC Basın Müzesi Gazeteci Kitapları Sergisi açtı

Kütüphane Haftası nedeniyle açılan sergide Sedat Simavi’den, Nail Güreli’ye, Orhan Erinç’ten Turgay Olcayto’ya, Uğur Mumcu’dan, Altan Öymen’e kadar çok sayıda gazetecinin kitapları yer alıyor.

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, Kütüphane Haftası nedeniyle gazeteci kitaplarından oluşan bir sergiye imza atıyor. Sergi 25 Mart 2024 Pazartesi günü ziyaretçilere açıldı. Sergi 5 Nisan 2024 Cuma gününe kadar görülebilir.

Sergide; TGC kurucu üyeleri, başkanları, genel sekreterlerinin yanı sıra usta gazetecilerin kaleme aldığı, aralarında çeviri, karikatür, derleme, roman ve araştırmaların da bulunduğu eserler de sunuldu.

Müzenin giriş katındaki sergiyi gezenler; mesleğin unutulmaz isimlerinin kitaplarını da görmüş olacak. Sergide 43 gazetecinin 99 kitabıyla TGC’nin 12 karikatüristle ortak yayını olan Çizgiyle Basın kitabı da yer alıyor. Sergide  kitapları yer alan bazı gazetecilerin isimleri ise şöyle:

Sedat Simavi, Burhan Felek, Cevat Fehmi Başkut, Nezih Demirkent, Necmi Tanyolaç, Nail Güreli, Orhan Erinç, Turgay Olcayto, Niyazi Dalyancı, Vasfiye Özkoçak, Bedii Faik Akın, Recep Bilginer, Cemil Cahit Cem, Abdi İpekçi, Leyla Emeç Tavşanoğlu, Zeynep Atikkan, Hasan Pulur, Ahmet Özdemir, Reşid Halid Gönç, Münir Süleyman Çapanoğlu, Tarık Buğra, Çetin Altan, Yılmaz Çetiner, Yılmaz Öztürk, Zeynep Oral, Zeynep Göğüş, Ercümend Ekrem Talu, Peyami Safa, Ayça Atikoğlu, Nizamettin Nazif, Ömer Sami Coşar, Orhan Kemal, Sabiha Sertel, Haldun Taner, İlhan Selçuk, Yaşar Kemal, Hıfzı Topuz, Turgut Fethi, Orhan Duru, Refik Durbaş, Selma Selçuker, Orhan Koloğlu, Altan Öymen, Uğur Mumcu, Ahmet Oktay, Gülsüm Cengiz, Ayşe Asker ve Nesrin Dalkıran.