TURGAY OLCAYTO (BAŞKAN)

1937 yılında İstanbul’da doğdu. Hukuk Fakültesi mezunu. Mesleğe 1961’de Son Posta Gazetesi’nde başladı. Yeni İstanbul Gazetesi’nde çalıştı. TRT Haber Merkezi’ne girdi. Uzun yıllar bu kurumun çeşitli bölümlerinde görev yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde Balotaj ve Yönetim Kurulları’nda görev aldı. Genel Saymanlık ve Profesyonel Genel Sekreterlik görevini üstlendi. Evrensel Gazetesi'nde Köşe Yazarlığı yapıyor. 2017 İLAD Hıfzı Topuz Onur Ödülü'nün sahibi.Üç kitabı yayımlandı. Evli, iki çocuk sahibi.

VAHAP MUNYAR (BAŞKAN VEKİLİ)

1958 yılında Malatya’da doğdu. İİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu Radyo-TV Bölümü mezunu. Mesleğe 1979’da ANKA Ajansı’nda başladı. UBA, Tercüman, Söz ve Milliyet gazetelerinde çalıştı. Hürriyet Gazetesi’nin ekonomi servisini yönetti, ekonomi yazarlığı yaptı. Halen Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni görevini sürdürüyor. Kurucu Başkanı olduğu TOBB Medya ve İletişim Meclisi’nde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni temsil ediyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuğu var. SBK taşıyor.

RECEP YAŞAR (BAŞKAN YARDIMCISI)

1962 yılında Hakkari (Yüksekova’da) doğdu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Anabilim dalında yüksek lisans ve doktora yaptı. Mesleğe 1985 yılında UBA’da başladı. TRT’ye muhabir olarak girdi. TRT İstanbul Haber Müdürlüğü ve Yayın Denetleme Kurulu üyeliği yaptı. Halen TRT Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı’nda araştırmacı olarak görev yaptı. İstanbul, Galatasaray ve İstanbul Aydın üniversitelerinin İletişim Fakültelerinde ders verdi. Evli ve iki çocuğu var. SBK taşıyor.

SİBEL GÜNEŞ (GENEL SEKRETER)

1964 yılında Tokat'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Mesleğe 1984 yılında başladı. Yankı Dergisi'nde, Günaydın Gazetesi'nde, Kadınca, Bando, Yarın dergilerinde, Yeni Yüzyıl Gazetesi'nde yönetici-editör olarak görev yaptı. NTV'de 10 yıl sağlık editörü olarak çalıştı. www.sagliktagundem.com  internet sitesi yayın yönetmeni. TGC Genel Saymanlığı ve HTV İç Yapımlar Direktörlüğü yaptı. SBK taşıyor.

 

GÜLSEREN GÜVER (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

1961 yılında Sivas (Gemerek'te) doğdu. Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu mezunu. Mesleğe 1981 yılında Milliyet Gazetesi'nde muhabir olarak başladı. Akşam ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde çalıştı. NTV'de eğitim programlarının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi; eğitim editörlüğü yaptı. 2002-2004 arası TGC Balotaj Kurulu üyeliğinde bulundu. Genel Saymanlık yaptı. 2004'de TGC Yönetim Kurulu'na girdi. Evli ve bir çocuğu var. SBK taşıyor.

 

AHMET ÖZDEMİR (GENEL SAYMAN)

 

1948 yılında Sivas (Şarkışla'da) doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Mesleğe 1969'da Hergün Gazetesi'nde düzeltmen olarak başladı. İstiklal, Hürses, Özgür, Orta Doğu gazetelerinde Yazı İşleri ve Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bir süre Basın İlan Kurumunda görev aldı.  TRT ile özel TV ve Radyo kanallarında “Metin Yazarlığı” yaptı. TGC Denetim, Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genel Saymanlık görevinde bulundu. Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi oldu. Denetim ve yönetim Kurulu’na seçildi.  Halen İstanbul Gazetesinde Köşe Yazarlığı yapıyor. Ayrıca Türk Folkloru, Halk Edebiyatı ve kültür ağırlıklı konulu 90 kitabı yayımlandı. Evli, iki çocuğu ve üç torunu var. SBK taşıyor.

NİYAZİ DALYANCI (GENEL SEKRETER YARDIMCISI)

1943 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Mesleğe 1965 yılında THA’da muhabir olarak başladı. Bu basın kuruluşunun Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlendi. 1982 yılında Beynelminel Basın Ajansı’nın (BBA) kurucu ortaklığını yaptı. 2007-2015 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde  Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 1979 yılında TV haberciliği dalında Sedat Simavi Ödülü’ne değer görüldü. TGC Onur Kurulu Üyeliği yaptı. İngilizce biliyor. SBK taşıyor.

İHSAN YILMAZ (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

1971 yılında Giresun’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Mesleğe 1991’de Yeni Günaydın’da başladı. İnterstar TV’de muhabir, Milliyet’te muhabir ve istihbarat şefi, A Haber Şef Editörü. Habertürk TV Haber Müdürü olarak görev yaptı. Uzun süre Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Denetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Halen TRT İstanbul Haber Müdürü. Evli ve bir çocuk sahibi. SBK taşıyor. 

 

 

  

OĞUZ GÜVEN (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

İzmir doğumlu. M.Ü Basın Yayın mezunu. Gazeteciliğe 1985 yılında Günaydın Gazetesi'nde muhabir olarak başladı. Kanal D Haber Müdürü olarak televizyona geçiş yaptı. TV8, Kanal 6, CNNTürk, Star TV'de haber yöneticiliği görevlerinde bulundu. Yeni Yüzyıl ve Radikal gazetelerinde çalıştı. Hürriyet internet sitesi haber koordinatörlüğü yaptı. Sözcü Gazetesi'nin internet sitesini kurdu. Halen cumhuriyet.com.tr genel yayın yönetmeni. SBK taşıyor.   

GÖKSEL GÖKSU (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

1961 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği mezunu. Mesleğe, 1982 yılında Havas Yayınevi’nde başladı. Gözlem, Süreç yayınevleri ile Radikal gazetesinde çalıştı. “Rüstem Batum’la 360 Derece” adlı programda görev aldı. 1998 yılından bu yana CNN Türk'te çalışıyor. Halen İstanbul İstihbarat Şefi. Sedat Simavi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı Ödülleri ve Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri sahibi. İngilizce biliyor. İki çocuğu var.

 

CELAL TOPRAK (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

1959 yılında Ordu’da (Perşembe) doğdu. AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu mezunu. Mesleğe 1987 yılında Bulvar’da muhabir olarak başladı. Tercüman ve Son Havadis, Bugün’de çalıştı. TGC’de Genel Sekreterlik yaptı. Cem Medya ve Artıbir TV Medya Grup Başkanlığı, Gözlem Gazetesi İstanbul Temsilciği yaptı. Halen TGRT Ekonomi Haber Müdürü. Evli ve bir çocuğu var. SBK taşıyor.