TURGAY OLCAYTO (BAŞKAN)

1937 yılında İstanbul’da doğdu. Hukuk Fakültesi mezunu. Mesleğe 1961’de Son Posta Gazetesi’nde başladı. Yeni İstanbul Gazetesi’nde çalıştı. TRT Haber Merkezi’ne girdi. Uzun yıllar bu kurumun çeşitli bölümlerinde görev yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde Balotaj ve Yönetim Kurulları’nda görev aldı. Genel Saymanlık ve Profesyonel Genel Sekreterlik görevini üstlendi. Evrensel Gazetesi'nde Köşe Yazarlığı yapıyor. 2017 İLAD Hıfzı Topuz Onur Ödülü'nün sahibi.Üç kitabı yayımlandı. Evli, iki çocuk sahibi.

VAHAP MUNYAR (BAŞKAN YARDIMCISI)

1958 yılında Malatya’da doğdu. İİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu Radyo-TV Bölümü mezunu. Mesleğe 1979’da ANKA Ajansı’nda başladı. UBA, Tercüman, Söz ve Milliyet gazetelerinde çalıştı. Hürriyet Gazetesi’nin ekonomi servisini yönetti, ekonomi yazarlığı yaptı. Halen Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni görevini sürdürüyor. Kurucu Başkanı olduğu TOBB Medya ve İletişim Meclisi’nde Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni temsil ediyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuğu var. SBK taşıyor.

DOĞAN ŞENTÜRK (BAŞKAN YARDIMCISI)

1968 yılında Ardahan da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkilerde yüksek lisans yaptı. Mesleğe 1987 de Sabah Gazetesi’nde başladı. Star TV, Kanal D, TGRT de Muhabir, Editör ve Yönetici olarak çalıştı. Meslekte 30 yılını dolduran Doğan Şentürk son 12 yıldır Fox Televizyonu’nun Haber ve Spor dan sorumlu, Genel Yayın Yönetmeni ve kıdemli başkan yardımcısı olarak çalışıyor. “Ortadoğu’da Arap Birliği Rüyası” adlı bir kitabı yayınlandı. Evli ve üç çocuk sahibi.

SİBEL GÜNEŞ (GENEL SEKRETER)

1964 yılında Tokat'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Mesleğe 1984 yılında başladı. Yankı Dergisi'nde, Günaydın Gazetesi'nde, Kadınca, Bando, Yarın dergilerinde, Yeni Yüzyıl Gazetesi'nde yönetici-editör olarak görev yaptı. NTV'de 10 yıl sağlık editörü olarak çalıştı. www.sagliktagundem.com  internet sitesi yayın yönetmeni. TGC Genel Saymanlığı ve HTV İç Yapımlar Direktörlüğü yaptı. SBK taşıyor.

 

NİYAZİ DALYANCI (GENEL SEKRETER YARDIMCISI)

1943 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Mesleğe 1965 yılında THA’da muhabir olarak başladı. Bu basın kuruluşunun Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü görevini üstlendi. 1982 yılında Beynelminel Basın Ajansı’nın (BBA) kurucu ortaklığını yaptı. 2007-2015 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde  Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 1979 yılında TV haberciliği dalında Sedat Simavi Ödülü’ne değer görüldü. TGC Onur Kurulu Üyeliği yaptı. İngilizce biliyor. SBK taşıyor.

HAKAN GÜLDAĞ (GENEL SEKRETER YARDIMCISI)

1961 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nun  ardından. Boğaziçi Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi’nde eğitim gördü. Mesleğe 1987 yılında Dünya Gazetesi'nde Dış Haberler Servisi’nde başladı. İlerleyen yıllarda aynı gazetenin Dış Haberler, Borsa Servisleri şefliğini yürrüttü ve yazı işlerinde görev yaptı. Cumhuriyet Gazetesi’nde Ekonomi İstihbarat Şefi olarak çalıştı. 1996’da Power Dergisi Genel Yayın Yönetmeni olan Güldağ tekrar Dünya Gazetesi’ne döndü. Globus Dergisini yayınladı. 2005’de Brüksel Merkezli  Avrupa Ekonomi Basını Federasyonu (EBP) İcra Kurulu Üyeliğine seçildi. 2008 yılında Dünya Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi ve 11 yıl bu görevini sürdürdü. TGC Meslek İlkelerini İzleme Komisyonu üyeliği yaptı. Halen Türkiye Medya ve İletişim Meclisi Başkanı.

AHMET ÖZDEMİR (GENEL SAYMAN)

1948 yılında Sivas (Şarkışla'da) doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Mesleğe 1969'da Hergün Gazetesi'nde düzeltmen olarak başladı. İstiklal, Hürses, Özgür, Orta Doğu gazetelerinde Yazı İşleri ve Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bir süre Basın İlan Kurumunda görev aldı.  TRT ile özel TV ve Radyo kanallarında “Metin Yazarlığı” yaptı. TGC Denetim, Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genel Saymanlık görevinde bulundu. Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyesi oldu. Denetim ve yönetim Kurulu’na seçildi.  Halen İstanbul Gazetesinde Köşe Yazarlığı yapıyor. Ayrıca Türk Folkloru, Halk Edebiyatı ve kültür ağırlıklı konulu 90 kitabı yayımlandı. Evli, iki çocuğu ve üç torunu var. SBK taşıyor.

İHSAN YILMAZ (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

1971 yılında Giresun’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. Mesleğe 1991’de Yeni Günaydın’da başladı. İnterstar TV’de muhabir, Milliyet’te muhabir ve istihbarat şefi, A Haber Şef Editörü. Habertürk TV Haber Müdürü olarak görev yaptı. Uzun süre Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Denetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. Halen TRT İstanbul Haber Müdürü. Evli ve bir çocuk sahibi. SBK taşıyor. 

 

 

  

GÖKSEL GÖKSU (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

1961 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği mezunu. Mesleğe, 1982 yılında Havas Yayınevi’nde başladı. Gözlem, Süreç yayınevleri ile Radikal gazetesinde çalıştı. “Rüstem Batum’la 360 Derece” adlı programda görev aldı. 1998 yılından bu yana CNN Türk'te çalışıyor. Halen İstanbul İstihbarat Şefi. Sedat Simavi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı Ödülleri ve Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri sahibi. İngilizce biliyor. İki çocuğu var.

 

PINAR AKTAŞ (YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

1976 yılında İstanbul'da doğdu. Kültür Koleji ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nden mezun oldu. Mesleğe 1996'da üniversite öğrencisiyken stajyer muhabir olarak Milliyet gazetesinde başladı. 10 yıllık muhabirlik döneminin ardından 2006 yılında Milliyet Gazetesi Haber Araştırma Müdür Yardımcısı oldu. Kasım 2012'den bu yana aynı gazetede Haber Araştırma Müdürlüğü görevini sürdürüyor. TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu'nun başkanlığını yaptı. Komisyonun hazırladığı "Kadın ve Medya-Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu"nun yazarlarından. Sarı Basın Kartı sahibi.

SEMRA KARDEŞOĞLU(YÖNETİM KURULU ÜYESİ)

1969 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Halkla İlişkiler Bölümü mezunu. Gazeteciliğe öğrenci olduğu 1988 yılında adım attı. Milliyet Gazetesinde muhabir, TRT'de program danışmanı, Akşam gazetesinde editör ve Yazı İşleri Müdürü, NTV Haber Merkezi'nde editör olarak görev yaptı. Son olarak Birgün gazetesinde Yayın Danışmanı olarak çalışıyor. TGC Gazetecilik Başarı Ödülü başta olmak üzere mesleki ödülleri bulunuyor. TGC Kadın Komisyonu üyesi. Yayımlanmış bir kitabı bulunuyor. Sürekli Basın Kartı taşıyor. Evli ve bir çocuk sahibi.