TGC: Semih Balcıoğlu'nu saygıyla anıyoruz 

Karikatür sanatının ustalarından Semih Balcıoğlu’nun ölümünün 12. yılında, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti anma mesajı yayınladı. 

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu karikatür dünyasının iz bırakan usta isimlerinden Semih Balcıoğlu’nun ölüm yıl dönümünde anma mesajı yayınladı. Yönetim Kurulu’nun yayınladığı mesajda  şu görüşlere yer verildi:

‘Önceki Onur Kurulu Başkanı, usta karikatürist Semih Balcıoğlu’nu ölümünün 12. yıl dönümünde saygıyla ve özlemle anıyoruz. Uluslararası alanda Türkiye’yi tanıtan, yerli ve yabancı kuruluşlardan pek çok ödüle sahip değerli sanatçımız, usta çizgileri ile günümüzde de  genç çizerlere örnek olmayı sürdürüyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Onur Kurulu Başkanlığını da yapan Semih Balcıoğlu, basın topluluğumuza yaptığı katkılarıyla da unutulmayacak.” 

SEMİH BALCIOĞLU KİMDİR? 

1928 yılında İstanbul’da doğan Balcıoğlu, Işık Lisesi’nin ardından Devlet Güzel Sanatlar Akademisi grafik bölümünden mezun oldu. İlk karikatürü 1943 yılında Akbaba Mizah Dergisinde yayınlanan Balcıoğlu, Karikatür, Amcabey, Akşam, Dünya, Hürriyet ve Tercüman gazetelerinde çalıştı. Balcıoğlu, meslek yaşamında yurt içi ve dışında 49 ödül kazandı. “Gümüş Güvercin (Skopje)”, “Altın Madalya (Pescara)”, “Altın Palmiye” ve “Gümüş Hurma (Bordighera)”, “İş Bankası Büyük Ödülü”, “Abdi İpekçi Barış ve Kardeşlik Ödülü”, “TÜYAP Onur Ödülü” bu ödüller arasında yer aldı. Gabrovo Mizah Evinin yaptığı oylama sonucu dünyanın 106 çizerinden biri olarak kabul edilen Balcıoğlu, Türkiye’de üç boyutlu karikatürü gerçekleştiren ilk sanatçı oldu. İki arkadaşıyla 1969 yılında Karikatürcüler Derneği’ni kuran Balcıoğlu, 1973-1979 yılları arasında da Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanlığı görevinde bulundu. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Kapadokya adlı karikatür albümü nedeniyle adı Ürgüp’te bir parka verildi..  Balcıoğlu, 1999 yılında “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’ne değer görüldü. 15 Ocak 2002 tarihinde Mimar Sinan Üniversitesince ‘Onursal Doktor’ unvanı verildi. Basın Şeref Kartı sahibi, TGC Onur Kurulu Başkanı olan Semih Balcıoğlu evli ve bir kız çocuğu babasıydı. Balcıoğlu 27 Ekim 2006 günü vefat etti.