TGC Sözcü Davası'nı izledi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gazeteci davalarını izlemeyi sürdürüyor.
TGC son olarak Çağlayan'daki adliyede 28 Ekim 2019 Pazartesi günü saat 10.00’da 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Sözcü davasını izledi. TGC adına duruşmayı takip eden Genel Sekreter Sibel Güneş "Bu davada da gazetecilik yargılanıyor. Gazetecilik mesleği suç değildir. Sözcü davasında yargılanan se
kiz meslektaşımızın beraat etmeleri en büyük dileğimiz. Bu ülkede demokrasinin yeşermesi için gazetecilerin görevlerini yapmalarının engellenmesinden artık vazgeçilmeli" diye konuştu.

Sözcü avukatlarının beraat ve yeniden mülataa talebini değerlendiren mahkeme heyeti, dosyayı yeniden mütalaa vermesi için savcıya gönderdi. Dava ‪27 Aralık 2019 Cuma‬ günü ‪saat 10.00‬'a ertelendi. Duruşmaya Sözcü Başyazarı ve TGC Onur Kurulu Üyesi Rahmi Turan, Sözcü çalışanları ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu da katıldı.

Sözcü Gazetesi'nin yönetici ve yazarlarına FETÖ örgütüne bilerek ve isteyerek yardım suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Önce gazetenin sahibi Burak Akbay, İzmir muhabiri Gökmen Ulu, muhasebe elemanı Yonca Yücekaleli, internet sitesi eski sorumlu müdürü Mediha Olgun hakkında “Örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birikte bilerek ve isteyerek yardım” suçlamasıyla dava açılmıştı. Hazırlanan ikinci bir iddianameyle de Sözcü Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, yazarları Emin Çölaşan, Necati Doğru, gazetenin İnternet Sitesi Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin ve Koordinatörü Yücel Arı hakkında da aynı suçlamadan dava açıldı.