TGC Basın Müzesi'nde iki etkinlik yapıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi Gazeteci Portreleri Galerisi’ne Türk Basını’nın usta isimlerinden Burhan Arpad’ın yağlı boya tablosu asıldı. Ayrıca Usta foto muhabiri İsmet Gümüşdere için bir resim ve fotoğraf sergisi açıldı.

İSTANBUL-Türkiye’nin en yaygın gazetecilik meslek örgütü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), basına hizmet veren ustaların portrelerini yaptırarak Basın Müzesi’nin içeriğini zenginleştirmeye devam ediyor. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin katkılarıyla ressam Ebülfez Ferecoğlu; usta gazeteci ve yazar Burhan Arpad’ın yağlı boya portresini yaptı. Portre, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Basın Müzesi’ndeki Gazeteci Portreleri Galerisi’ne 22 Ekim 2018 Pazartesi günü asıldı. Törene TGC Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş, Genel Sayman Ahmet Özdemir, Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı, Yönetim Kurulu üyesi Gülseren Ergezer Güver, Balotaj Kurulu Sekreteri Haşmet Yavuz, Balotaj Kurulu üyesi Muammer Tuncer, kıdemli gazeteciler Seraceddin Zıddıoğlu, Garbis Özatay, Hasan Hüseyin Dal, Hakan Çelik, Necati Mumay ve çok sayıda sanatsever katıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto “Burhan Arpad’ın tablosunu ressam Ebülfez Ferecoğlu kardeşimiz yaptı” diyerek şöyle devam etti:

“Burhan Arpad çok değerli bir gazeteci, usta bir çevirmendi. Behçet Necatigil gibi iyi bilmediği, benimsemediği yazarları çevirmezdi. Bu nedenle çevirdiği kitaplar Türkiye'de çok rahatlıkla okundu. Onun kitaplarıyla hepimiz Dünya kültüründen, Avrupa kültüründen haberdar olduk. Özellikle Dimitır Dimov’dan çevirdiği iki ciltlik kitap olan ‘Tütün’ Türkiye'de çok yankı uyandırdı. Ama asıl önemli yanı şehircilik konusundaki yazılarıydı. Mesela gazetelerin Bab-ı Ali’den taşınmasına ilk karşı çıkan yazardı. Pek çok şey yazdı o zaman. ‘Çok arayacaksınız burayı’ dedi. Sonuç da onun öngördüğü gibi oldu. Onun dışında Türkiye’deki özellikle tutkunu olduğu İstanbul Boğazı’ndan Beyoğlu’na kadar çarpık kentleşmeye en çok üzülen, en çok yazılarında dile getiren gazeteci oldu. Dolayısıyla İstanbul’un bu halini de gördükten sonra onu özlemle anıyoruz.”

Aynı gün Basın Müzesi Galeri katında usta foto muhabiri İsmet Gümüşdere için kızı Serpil Gümüşdere Altop’un yağlı boya tablolarının ve İsmet Gümüşdere’nin fotoğraflarının yer aldığı sergi açıldı. İsmet Gümüşdere’nin fotoğraflarından çeşitli görüntüleri yağlı boya çalışmalarında kullanan ressam Serpil Gümüşdere Altop’un sergisinin açılış konuşmasını TGC Başkanı Turgay Olcayto yaptı. “İsmet Gümüşdere çok değerli bir arkadaşımızdı. Spor fotoğrafları gazetelerde ilgiyle izlenirdi, çünkü titizlikle en iyi fotoğrafı çekmeye çalışırdı” diyen Turgay Olcayto, “İsmet Gümüşdere insanlarla kolay bağ kurabilen iyi bir fotoğrafçıydı. Cemiyetimize bir hayli katkısı oldu. Cemiyete geldiği zaman mutlaka bir fotoğrafımızı çekerdi. ‘İsmet bu kadar fotoğrafı ne yapacaksın?’ dediğimde ‘Olsun bir gün lazım olur’ derdi. İsmet’in ilginç yanı da yalnız spor foto muhabiri olmamasıydı. Aktüalite ile ilgilenirdi. Çok ilginç fotoğrafları vardır. Örneğin bir güvercin fotoğrafı vardı. Onu çoğaltıp herkese hediye etmiştir. Onu anarken çok mutlu oluyorum. Gülümsetiyor bizi. Her zaman o şen hali ile bize el sallıyor gibi geliyor.”

 

BURHAN ARPAD KİMDİR? 1910 yılında Mudanya'da dünyaya gelen Burhan Arpad, Rehber-i Tahsil Numune Mektebi ve Orta Ticaret Mektebinden mezun olduktan sonra 1936 yılında Vakit Gazetesinde gazetecilik mesleğine başladı. Daha sonra sırasıyla Uyanış Dergisinde, Kurun Dergisinde, İleri, İstiklal, Tan, Cumhuriyet, Memleket, Hürriyet, Vatan ve Cumhuriyet Gazetelerinde muhabir, istihbarat şefi, yazar olarak mesleğini sürdürdü. Burhan Arpad, haber ve fıkra dallarında 4 kez ödül kazandı. "Şehir", "Taşı Toprağı", "Yeditepe Olayları", "Alnımdaki Bıçak Yarası", "Hesaplaşma", "Yokedilen İstanbul", "Gezi Günlüğü" ve "Direklerarası" isimli kitapları yayımlandı. Ayrıca 30’u aşkın çevirisi bulunuyor.  Burhan Arpad, Bulgaristan Cumhuriyeti Kyryl Kardeşler Kültür Nişanı, Federal Almanya Cumhuriyeti (Altın) Birinci Derece Liyakat Madalyası ve Avusturya Cumhuriyeti Bilim ve Sanat İçin Birinci Derece Onur (Altın) Madalyası aldı. 3 Aralık 1994 tarihinde vefat etti.

İSMET GÜMÜŞDERE KİMDİR? 1925 yılında İstanbul’da doğdu. Gazeteciliğe 1945 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde foto muhabiri olarak başladı. Son Telgraf, Tercüman, İstanbul Ekspres ve Hürriyet Gazeteleri ile Öz Fenerbahçe Dergisi’nde çalıştı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da “Objektif Asla Yalan Söylemez” ismi altında spor ve doğa fotoğraflarından oluşan sergiler açtı. “Ağların Ardında” ismi ile bir kitap yayınladı. Son çalışması “Objektif Yalan Söylemez” 1999 yılında yayınlandı. Mesleğini doğa ve insan konularında fotoğraflar çekip sergi düzenleyerek sürdüren Gümüşdere evli üç çocuk ve üç torun sahibiydi. 2003 yılında vefat etti.

TGC BASIN MÜZESİ'NİN FAALİYETLERİ

Bünyesinde bulundurduğu eserlerle “Türk basın tarihinin hafızası” olarak nitelendirilen TGC Basın Müzesi,  sadece vefat eden gazetecilerin değil, hayatta olan gazetecilerin de eserlerini, hobilerini, kişisel eşyalarını, hobilerini sergiliyor.  Şu anda 70’e yakın gazetecinin yağlı boya portresi Müze’de sergileniyor. TGC Basın Müzesi, hem basın teknolojisi hem de bu teknoloji ile üretilen gazeteler ve kitaplarla basın tarihimize ışık tutuyor. Müzede 35 bine yakın kitap bulunuyor. Her yıl 5 bin araştırmacı müzeden yararlanıyor. Basın Müzesi, 1865 yılında dönemin Maarif Nazırı Safvet Paşa tarafından İtalyan Mimar G. Fosetti’ye Neo Klasik tarzda yaptırıldı. Maarif-i Umumiye Nezareti (Milli Eğitim Bakanlığı) ve İstanbul Darülfünunu hizmetlerinde kullanılan bina II. Abdülhamit döneminde Sansür Heyeti tarafından kullanıldı. 1908 yılında Şehrülemaneti’ne (İstanbul Belediyesi) devredildi. Tarihi bina, Nezih Demirkent’in başkanlığındaki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu ile İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl arasında yapılan anlaşmayla 1983 yılında Cemiyet’e tahsis edildi. 1984 -1988 yılları arasında restore edilen bina 9 Mayıs 1988 tarihinde hizmete açıldı.