Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: Niyazi Ahmet Banoğlu’nu sevgi ve saygıyla anıyoruz. 

İSTANBUL – Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayınladığı mesajda 1992 yılında hayatını kaybeden Tarihçi, Yazar, Basın Şeref Kartı sahibi, Gazeteci Niyazi Ahmet Banoğlu’nu aramızdan ayrılışının 26. yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz denildi.

NİYAZİ AHMET BANOĞLU KİMDİR?                  
1913’te Batum’da doğdu, 1924’te İstanbul’a geldi. Çok genç yaşta gazeteciliğe başladı, ilk yazısı liseyi okuduğu Kastamonu'da AÇIKSÖZ gazetesinde,”Kitaplarım” adıyla yayınlandı. Politika, İnkılap, gazetesinde muhabirlik Halk Dostu gazetesinde yazı işleri müdürlüğü Yunus Nadi’nin Yenigün, gazetesinden sonra Vakit gazetesinde muhabirlik ve istihbarat şefliği ve 1940 yılına kadar da yazı işleri müdürlüğü  yaptı, İncili Çavuş adlı bir gazete çıkardı. Atatürk döneminde, Asım Us’un çıkardığı Kurun gazetesinde de bir süre yazı işleri müdürü olarak çalışan Banoğlu,1950 yılında, Tarih Dünyası adlı dergiyi çıkardı. Daha sonra bu dergi 1957’de Tarih ve Coğrafya Dergisi adıyla yayınına devam etti.
Tarihi araştırmaları ile tanınan Banoğlu, 27’si Atatürk olmak üzere yüzün üzerinde eser verdi. Kitapları arasında, üç ciltlik Nükte ve Fıkraları ile Atatürk, Atatürk Başmuharrir, Atatürk’ün Kulübesi, Doğumundan Ölümüne kadar Atatürk. May Yayınlarından çıkan Kemal Zeki  Gençosman’la birlikte hazırladıkları, dokuz ciltlik Atatürk Ansiklopedisi, Büyük İstanbul Derneği yayını olarak 1973 de yayınlanan iki ciltlik Atatürk’ün İstanbul’daki Hayatı, Tarih ve Efsaneleriyle İstanbul Semtleri, Tarihte Girit ve Osmanlılar Dönemi,  Ermenin Ermeni’ye Zulmü, Türk Basınında Çanakkale Günleri, Basının Ak ve Kara Günleri ve İstanbul yangınlarını içeren İstanbul Cehennemi; Fatih, Yavuz, Alp Arslan, Eyüp Sultan Tiryaki Hasan Paşa gibi çok sayıda Türk büyüklerinin biyografik anlatımı, Şahin Reis, Zindancı Kaptan  gibi tarihi romanları verdiği eserler arasındadır. Bu arada Gizli Kuvvet ve Cem ile Jaymes’in Anadolu  Maceraları  adlı iki çocuk kitabı da vardır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan ve 1992 yılında vefat eden Banoğlu, mesleğinin  son yıllarını Tercüman Gazetesinde yazılarıyla sürdürdü ve gazetenin arşivini hazırladı.