TGC 23. Meslekte İz Bırakanlar Toplantısı Kadıköy Belediyesi ev sahipliğinde yapılacak

 

"Kadıköylü Gazeteciler Ahmet Rasim ve

  Osman Nihat Akın” anılacak

Toplantı 17 Mart 2018 Cumartesi günü Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi ve Kültür Merkezi’nde saat 14.00’de düzenlenecek. Toplantıya konuşmacı olarak Fahri Aral, Eray Canberk,  Yusuf Çotuksöken, Sabri Koz, Ahmet Özdemir ve Yusuf Yıldırım katılacak.

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Kadıköy Belediyesi ev sahipliğinde düzenleyeceği TGC 23. Meslekte İz Bırakanlar Toplantısı'nda Kadıköylü Gazeteciler Ahmet Rasim ve Osman Nihat Akın anılacak.

Toplantının moderatörlüğünü  TGC Kültür Sanat Komisyonu Başkanı Fahri Aral yapacak.

Konuşmacılar; Şair-Yazar Eray Canberk, Yazar-Araştırmacı Yusuf Çotuksöken, Yazar-Araştırmacı Sabri Koz, Gazeteci-Yazar Ahmet Özdemir, Yazar- Araştırmacı Yusuf Yıldırım olacak. Toplantıda Ahmet Rasim ve Osman Nihat Akın’ın gazeteciliğe ve kültür dünyasına katkıları tüm boyutuyla ele alınacak.

TGC 23. Meslekte İz Bırakanlar Toplantısı

"Kadıköylü Gazeteciler Ahmet Rasim-Osman Nihat Akın’ı anıyoruz”

Tarih        : 17 Mart 2018 Cumartesi

Saat          : 14.00

Yer           : Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi ve Kültür Merkezi

                   Caferağa Mahallesi Rıhtım Caddesi No:2/3 Eski Başkanlık Binası (Beşiktaş İskelesi  

                    Karşısı) Kadıköy- İstanbul

Program

14.00         Hoş geldiniz-Saygı duruşu

                   Açılış konuşması

14.05         Sibel Güneş / Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri

14.15         Toplantı

                   Moderatör: Fahri Aral (TGC Kültür Sanat Komisyonu Başkanı)

                   Eray Canberk (Şair-Yazar)

                   Yusuf Çotuksöken (Yazar-Araştırmacı)

                  Sabri Koz (Yazar- Araştırmacı)

                    Ahmet Özdemir ( Gazeteci-Yazar)

                    Yusuf Yıldırım (Yazar-Araştırmacı)

 17.00        Kapanış 

 

Tel      :       0216- 337 86 54-55

LCV     :       0212-513 83 00

AHMET RASİM KİMDİR?

Ahmet Rasim, 1865'te İstanbul'da doğdu. Öğrenimini 1883 yılında birincilikle bitirdiği Darüşşafaka’da tamamladı. Posta ve Telgraf Nezareti Fen Kalemi’nde bir süre çalıştı. Memuriyetini sürdürürken Ahmed Mithad Efendi’nin yayınladığı Tercüman-ı Hakikat gazetesinde yazılar yazmaya başladı.  2. Meşrutiyet'ten sonra Hüseyin Rahmi Gürpınar ile birlikte "Boşboğaz" isimli bir mizah dergisi çıkardı. Ceride-i Havadis, Tasvir-i Efkar, Yenigün, Akşam, Vakit, Cumhuriyet gibi gazetelerle birçok dergide çok sayıda makale, fıkra, gezi mektubu, anı türlerinde yazıları yayınlandı. Suriye, Sofya ve Romanya'da muhabir olarak bulundu.

Ahmet Rasim, 1927'de İstanbul milletvekili oldu. Bu görevi ölümüne kadar (1932) sürdürdü. Ustası Ahmed Mithad Efendi’nin edebi çizgisini izledi.

Darüşşafaka'daki öğrencilik döneminde Zekaî Dede'den müzik dersleri aldı. Çoğunun güftesi kendisine ait 60 kadar şarkı besteledi. Bu şarkılardan 40 kadarı günümüze ulaştı.

Ahmet Rasim,  roman, öykü, anı, fıkra, sohbet, biyografi, mektup, tarih ve okul kitabı alanlarında kırkın üzerinde eser bıraktı. Hayatını kalemiyle kazandı. Fıkra türünün edebiyatımızdaki ilk önemli ustasıydı. Edebiyat ve siyasi tartışmalarından uzak,  kendi döneminin şehir yaşamını ayrıntılarıyla anlatmıştı. Hüseyin Rahmi’nin romanlarında yaptığını, Ahmet Rasim, fıkra ve anılarıyla başarmıştı. Yaşama iyimser bakmış, en acı olayları bile gülümseyerek mizahi bir üslupla anlatmıştı.

Eserlerinden bazıları (ilk yayın tarihleriyle): Gecelerim (1894), Resimli ve Haritalı Osmanlı Tarihi (4 cilt, 1910), Şehir Mektupları (4 cilt, 1910-1911), İki Hâtırat Üç Şahsiyet (1916), Eşkâl-i Zaman (1918), Cidd ü Mizah (1918), Fuhş-i Atik (1922), Muharrir Şair Edip (1924), Gülüp Ağladıklarım (1926), Falaka (1927), Muharrir Bu Ya (1927). Bu kitaplar daha sonraki yıllarda dilleri sadeleştirilerek, ayrıca çocukluk hatıraları da çocuk kitapları olarak  birçok kez basılmıştır. Ayrıca, gazete ve dergilerde kalan birçok yazısı da (anı, söyleşi) derlenerek kitaplaştırılmıştır. Muzaffer Gökman’ın  ayrıntılı Ahmet Rasim bibliyografyası İstanbul’u Yaşayan ve Yaşatan Adam Ahmet Rasim, I-II (Çelik Gülersoy Vakfı İstanbul Kütüphanesi Yayınları, 1989) adıyla yayımlanmıştır.    

OSMAN NİHAT AKIN KİMDİR?

Osman Nihat Akın, 1905 yılında Bakırköy’de dünyaya geldi. Bestekâr ve yazarlarımızdan Ahmet Rasim'in torunuydu. Dedesinin isteği üzerine önce iktisat, daha sonra da musiki eğitimi aldı. İlk bestesi “Ne müşkülmüş seni sevmek, sana yâr olmak” güfteli suzinak makamındaki şarkıydı.

Resmi görevi İstanbul Maliye dairesinde başladı. PTT ve TCDD’de de müfettişlik yaptı. İstanbul Yüksek Denizcilik Okulu ekonomi öğretmenliği son resmi görevi oldu.

Geniş ansiklopedik bilgiye sahipti. Her konuda yazılar, fıkralar, makaleler yazabiliyordu. Yazılarında "Neydede", "Hafid-i Rasim", "Delikli İğne" gibi takma adlar kullandı. Yalın ve akıcı dili vardı. Kendine özgü,  güzel hoş ince ve anlamlı espri ve buluşlarıyla basın dünyasında ün yapmıştı. İnandığı davaların arkasını bırakmaz, savunurdu.  Futbol oynamış, hakemlik yapmıştı. Spor yazılarını “Ofsayt” başlığı atında yazmıştı.

14 Ekim 1959 tarihinde akciğer kanserinden 54 yaşındayken vefat etti. Karacahmet Mezarlığı'na defnedildi. Geride,  “Yine bu yıl Ada sensiz,” “Körfezdeki dalgın suya bak”, “Geçti hayal içinde bunca yıl”,  “ Güzel bir göz beni attı bu derin sevdaya” “Girdim yârin bahçesine”, “Göze mi geldik”, “Ellere uzaktan bak, bana yakın gel” gibi bir birbirinden değerli, çok sevilen onlarca şarkı bırakmıştı.