TGC Ahmet Mithat Efendi ile ilgili açıklama yaptı

TGC Yönetim Kurulu'nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:
"Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi 1988 yılından bu yana hizmet veren ülkedeki ilk basın müzesidir. 30 bin kitabın bulunduğu müzeyi her yıl araştırma amacıyla 5 bin, ziyaret amacıyla da 15 bin kişi ücretsiz ziyaret etmektedir. Müzede basın tarihinin en önemli isimlerinin eşyaları sergilenmektedir.

TGC’den bayram öncesi tutuklu gazetecilere ziyaret

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri, Silivri Cezaevi’nde kalan altı tutuklu gazeteciyi ile görüşerek dayanışma ziyaretlerini sürdürdü. Ahmet Şık, Gökmen Ulu, İnan Kızılkaya, Kadri Gürsel, Murat Sabuncu ve Oğuz Usluer ziyarette “adil yargılanmak istediklerini, savunmalarının dikkate alınmasını istediler. Tek tip elbise giymeyeceklerini, cezaevlerinde tek tip elbise uygulamasının başlatılmasının ise Türkiye’yi demokrasiden uzaklaştıracağına” dikkat çektiler.

TGC’den Şahin Alpay ve Mehmet Altan’a ziyaret

TGC Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye’de 150 hükümlü ve tutuklu gazeteci olduğunu belirterek gazetecilerin tutuksuz yargılanması gerektiğine dikkat çekti. Başkan Olcayto, mesleki dayanışma kapsamında tutuklu gazetecileri ziyaret etmeyi sürdüreceklerin söyledi.

TGC’den tutuklu Cumhuriyet yazarlarına ziyaret

Silivri- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Silivri Cezaevinde tutuklu Cumhuriyet Gazetesi yönetici ve yazarları Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel ve Ahmet Şık’ı ziyaret etti.  Ziyarete Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş,  TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver ve TGC Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Güven katıldı. TGC heyeti tutuklu gazetecilerle ayrı ayrı görüştü. Ziyarette tutuklu gazeteciler 11 Eylül 2017 tarihinde Silivri Cezaevi’nde yapılacak duruşmaya dayanışma amacıyla meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri ve okurları katılmaya davet ettiler.

TGC'den Cumhuriyet'e ziyaret

TGC Başkanı Olcayto ve Genel Sekreter Güneş, Cumhuriyet Gazetesi'ne giderek özgürlüğüne kavuşan meslektaşlarını ziyaret etti. Ziyarette iddianamenin hukuk fakültelerinde ve iletişim fakültelerinde ders olarak okutulacak bir iddianame olduğu vurgulandı. Yedi gazetecinin özgür kalmasının toplumsal barış açısından da bir umut olduğuna işaret edildi.

TGC: Basın özgürlüğü demokrasinin ön koşuludur

TGC Yönetim Kurulu Cumhuriyet Gazetesi Davası'nda tutuklu bulunan gazetecilerden yalnızca yedisinin tahliye edilmesinin basın özgürlüğü açısından kabul edilemez olduğuna dikkat çekti. Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

TGC Cumhuriyet Davası'nı izliyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri Cumhuriyet Davası'nı izliyor. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen Cumhuriyet gazetesi davasının bir hafta sürmesi beklenen duruşmasının bugünkü oturumuna TGC Başkanı Turgay Olcayto, TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, TGC Genel Sekreter Yardımcısı Niyazi Dalyancı ile TGC Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Güven katıldı.