TGC’den yargılanan 6 gazeteciye destek

MİT Kanunu’na  Muhalefet” iddiasıyla Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve haklarında 8 yıldan 17 yıla kadar hapis cezası istenen altı gazeteci  24 Haziran 2020 Çarşamba günü Çağlayan’daki İstanbul 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Oda TV Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Oda TV muhabiri Hülya Kılınç, Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser Libya’da ölen MİT görevlisinin cenaze töreniyle ilgili haber yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Tutuklu gazetecilere destek vermek için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, TGC Yönetim Kurulu Üyesi Semra Kardeşoğlu da Çağlayan Adliyesi’ndeydi. Bir açıklama yapan TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş  “Yıllardır toplumu susturmak için gazeteciden suçlu yaratılmaya çalışılıyor. Gazetecilik suç değildir. Halkın bilmesi istenmeyen her haberin terör ya da casusluk faaliyeti olarak gösterilmeye çalışılmasından artık vazgeçilmesini istiyoruz. Cezaevindeki tüm meslektaşlarımızın özgür bırakılmasını istiyoruz” dedi. 

Gazetecilere destek vermek için Çağlayan Adliyesi’ne gelen meslek örgütleri arasında Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu da vardı. CHP ve İYİ Parti milletvekilleriyle  çok sayıda gazeteci de Çağlayan Adliyesi’nde hazır bulundu. 

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş yaptığı açıklamada "Habere ve haberciye düşman olmayanların ülkesinde özgürlüğü görmek istiyoruz. Arkadaşlarımız tecrit altında. Bu kabul edilemez" diye konuştu. DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren ise konuşmasında “Tüm zorluklara rağmen gazetecilik yapmaya çalışan arkadaşlarımıza özgürlük demeye devam edeceğiz. Barolar ve basın susturulmaya çalışılıyor fakat nafile. Susmayacağız" dedi.