TGC: Türkiye medyası ağır ve sancılı bir dönemden geçiyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu,  24 Haziran 2018’de yapılacak seçim öncesinde basınımızın içinde bulunduğu durum ile ilgili TGC Meslek İlkelerini İzleme Komisyonu’nun hazırladığı açıklamayı kamuoyuyla paylaşmayı zorunlu görmüştür:

“Türkiye medyası ağır ve sancılı bir dönemden geçiyor. Buna karşın kamuoyunun da doğru ve gerçek habere ulaşmaya en çok ihtiyacı olduğu bir dönem.

Bu süreçte mesleğin kaybettiği dayanışma ve saygınlığını yeniden kazanması gerekirken bazı medya mensuplarının mesleğin etik kurallarına uymayan bir dil ve üslupla birbirleri aleyhine köşelerini kullanmasını dehşetle izliyoruz.

Türkiye'nin mevcut siyasi iktidarının ya da muhalefetinin ürettiği politikaları tartışabilirsiniz, eleştirebilirsiniz. Ancak bu politikaların tarafı olmak, bu politikaların savunuculuğuna soyunmak, benimsenmeyen görüş ve düşünceleri edebini yitirmiş saldırgan bir dil kullanarak kamuoyu ile paylaşmak, basın tarihine bir kara leke olarak geçecektir.  

Türkiye medyası nefret söylemlerinin etkilerini ve sonuçlarını göz ardı eden, toplumun çatışmalardan nasıl etkilendiğini sorgulamayan ve giderek çatışmanın yeniden üretilmesine hizmet eden bir güce mi dönüşüyor?

Bir gazeteci kimliğini taşıyorsanız bir olaya, duruma ya da taraflara eşit mesafede durmak, soru sorma kültürünü oluşturmak zorundasınız.  Basın özgürlüğünü, sorumlu ve yüksek kalitede gazeteciliği teşvik etmek için kullanmalısınız.  

Nefret ve düşmanlığı körükleyen, düşünce ve inancı ayrıştıran, farklılığı hedef gösteren habercilik anlayışıyla hareket edenleri kınadığımızı kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.”