TGC’den Akın Atalay ve Ali Bulaç’a cezaevinde ziyaret


Akın Atalay ve Ali Bulaç ile Silivri Cezaevinde görüşen TGC Başkanı Turgay Olcayto cezaevinden ayrıldıktan sonra yaptığı açıklamada “Her iki meslektaşımı moralli bulmak, onlarla çeşitli konularda söyleşmek çok memnuniyet vericiydi” dedi.

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı Turgay Olcayto, 18 Nisan 2018 Çarşamba günü, Silivri Cezaevi’nde uzun süreden beri tutuklu bulunan Akın Atalay ve Ali Bulaç’ı ziyaret etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Akın Atalay’la görüşmesine değinirken, “Meslektaşımı moral ve sağlık açısından çok iyi gördüm. 24 Nisan’da başlayacak Cumhuriyet davasına hazırlanıyor. Gazeteciliğin günümüzdeki durumu üzerinde söyleşirken nesnel gazetecilik yapmaktan geri durmamak gerektiği görüşünde birleştik. Atalay ‘gazetecinin işi gerçeği kovalamak, gerçeği yazmak, kamuoyuyla gerçeği paylaşmaktır. Bizde Cumhuriyet olarak bunu yaptık’ dedi.”

Turgay Olcayto, Ali Bulaç’ın önceki yıllarda bir bypass ameliyatı geçirdiğini hatırlatarak tansiyon ve guatr gibi birkaç önemli rahatsızlığının cezaevinde de devam ettiğini belirtti ve ekledi:

“Şu anda adli tıp kurumu çeşitli hastanelerde Ali Bulaç’ın tedavisini yaptırırken bir yandan da bir sağlık raporu hazırlıyor. Ali Bulaç’ın sağlığı açısından sıkıntılarından biri de hastalığı dolayısıyla kullandığı ilaçların birçoğunun orijinal olmaması kendisine muadillerinin verilmesi. Bu konuda Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı’nın ilgisine rağmen henüz kullanması zorunlu olan orijinal ilaçlara kavuşabilmiş değil. Bunun dışında morali iyi ve halen bir felsefe kitabı üzerinde çalışmasını bitirmek üzere.”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto “Toplumun acilen bir iç barışa gereksinimi var, buna yardımcı olacak en önemli unsur cezaevindeki gazetecilerin, aydınların, avukatların, akademisyenlerin tahliye edilmeleridir. Buna kuvvetle ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum ve yeni bir döneme girilirken iktidarın toplumu sağlıklı bir yapıya dönüştürmek açısından elinden geleni yapacağına inanmak istiyorum” diye konuştu.