TGC’den Enis Berberoğlu’na ziyaret


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti  Başkanı Turgay Olcayto, 2 Mart 2018 Cuma günü  Maltepe Cezaevi’nde bulunan Enis Berberoğlu’nu ziyaret etti.

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yargılanan gazetecilerin duruşmalarını izlerken bir yandan da tutuklu gazetecilere moral destek vermeye devam ediyor. TGC, tutuklu gazetecileri de mesleki dayanışma çerçevesinde cezaevlerinde ziyaret ediyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto son olarak 2 Mart 2018 Cuma günü Maltepe Cezaevinde bulunan milletvekili ve gazeteci Enis Berberoğlu’nu ziyaret etti. Başkan Turgay Olcayto, “Haber yapmak, yazı yazmak, düşünceyi ifade etmek demokratik ülkelerde suç değildir. Bizde de suç olmamalıdır. Bütün gazeteci arkadaşlarımızın serbest bırakılmaları en büyük dileğimizdir” diye konuştu.

Cezaevi ziyareti sırasında Enis Berberoğlu'nu sağlıklı ve moralli görmekten duyduğu memnuniyeti belirten Turgay Olcayto, şöyle devam etti:

“Enis Berberoğlu’yla medyanın ve siyasetin günümüzdeki durumunu görüştük. Karşılıklı fikirlerimizi paylaştık. Enis Berberoğlu, özellikle bu zor günlerde gazetecilerin dayanışma içinde olmaları gerektiğine dikkat çekti. Ben de meslek örgütü olarak elimizden geldiğince gazeteciler arasında dayanışmayı sağlamaya özen gösterdiğimizi, cezaevindeki meslektaşlarımızı yalnız bırakmamak için de uğraş verdiğimizi kendisine anlattım.”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Adalet Bakanlığı'nın gazeteciler için cezaevi ziyaretine izin verdiği Ağustos 2017 tarihinden bu yana;  Ahmet Şık, Akın Atalay, Ali Bulaç, Enis Berberoğlu, Gökmen Ulu, İnan Kızılkaya, Kadri Gürsel, Mehmet Altan, Mahir Kanaat, Murat Sabuncu, Nazlı Ilıcak, Oğuz Güven, Oğuz Usluer ve Şahin Alpay’ı ziyaret etti. Bu gazetecilerden Gökmen Ulu, İnan Kızılkaya, Kadri Gürsel, Mahir Kanaat ve Oğuz Güven cezaevinden çıktılar.