TGC Yönetim Kurulu Abdi İpekçi’nin ölüm gününde açıklama yaptı: “İpekçi cinayetinin faili meçhul kalması demokrasi ayıbıdır"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Abdi İpekçi’nin ölüm yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajda şu görüşlere yer verildi:

“Türkiye de gazeteciliğin evrensel ilkelere uygun bir çalışma düzenine kavuşmasında önemli katkıları olan gazeteci Abdi İpekçi’yi hain bir saldırı sonucu öldürülüşünün 39. Yılında 1 Şubat 2018 Zincirlikuyu’daki mezarı başında törenle anacağız. Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin Başkan Yardımcılığı görevini de üstlenen Abdi İpekçi mesleğin usta kalemlerinden biri olmakla birlikte aynı zamanda iyi bir gazete yöneticisiydi. Milliyet Gazetesi onun yönetiminde pek çok başarılı habere imza atarken genç gazetecilerin yetişmesinde de önemli bir okul oldu. Abdi İpekçi iç ve dış politikada derin bilgisiyle ve uzlaşıcı tavırlarıyla taraflı-tarafsız herkesin sevgisini kazanmıştı. Abdi İpekçiyi öldüren kanlı ellerin ve hedef gösteren karanlık odakların hala faili meçhul olarak kalmasını yüreğimize sindiremiyoruz. İpekçi cinayetinin faili meçhul kalması demokrasi ayıbıdır. Önceki Başkan Yardımcımız Abdi İpekçiyi öldürülüşünün 39. yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz. Onun evrensel gazetecilik ilkelerini korumadaki titizliğini bugün çok arıyor ve özlemle anımsıyoruz. “