Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Cumhuriyet Davası’nı izledi

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Cumhuriyet Davası’nı izledi

İSTANBUL-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Cumhuriyet Davası’nı izledi. Duruşmayı izleyen heyette TGC Başkanı Turgay Olcayto, Genel Sekreter Sibel Güneş ve Yönetim Kurulu üyesi Oğuz Güven yer aldı. TGC Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Olcayto, gazeteci davalarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye’de gazetecilerin üzerindeki  baskı sürüyor. Arada birkaç iyi haber dışında adliyelerden izlediğimiz davalarda hep buruk ayrılıyoruz. Bugün  de Cumhuriyet Gazetesi’nin duruşmasını izledik. İki açıdan üzüntü vericiydi. Birincisi savcının ve mahkeme heyetinin ısrarla dosyalara yeni ekler yapması dolayısıyla davanın uzaması konusuydu. İkinci ise mesleğimizin en kötü anlarını bize yaşatan arkadaşlarını ihbar konumuna gelen gazetecilerin varlığıydı. Bu hepsinden üzücü. Bu arkadaşları vicdanlarıyla baş başa bırakıyor ve kendileriyle hesaplaşmalarını diliyoruz. Dayanışmaya en çok muhtaç olduğumuz dönemde gazeteci toplumunda baş gösteren bu kargaşanın, hedef göstermenin, nefret söylemine dönüştüğünü gözlüyoruz.

Israrla yineliyoruz. Gazetecilik suç değildir. Evrensel gazetecilik ilkelerinde gazetecinin görevi eleştiri yapmaktır. Gazetecinin eleştirilerinin iktidar için de yararlı olduğunu düşünüyoruz. Cumhuriyet Davası nedeniyle tutuklu yargılanan  meslektaşlarımızın ve bütün tutuklu gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını bekliyoruz. Özgür Gündem Davası’nda bugün İnan Kızılkaya ve Kemal  Sancılı için tahliye kararı verilmesi günün ümit veren tek haberi oldu. En kısa sürede Türkiye’de ivme kaybeden basın özgürlüğünün hiç değilse eski konumuna oturtulması en büyük dileğimizdir.”