TGC'den Cumhuriyet'e ziyaret

 

TGC Başkanı Olcayto ve Genel Sekreter Güneş, Cumhuriyet Gazetesi'ne giderek özgürlüğüne kavuşan meslektaşlarını ziyaret etti. Ziyarette iddianamenin hukuk fakültelerinde ve iletişim fakültelerinde ders olarak okutulacak bir iddianame olduğu vurgulandı. Yedi gazetecinin özgür kalmasının toplumsal barış açısından da bir umut olduğuna işaret edildi.

İstanbul-Cumhuriyet Gazetesi Davası'nda yargılanan 11 gazeteciden yedisi, Güray Öz, Musa Kart, Bülent Utku, Hakan Kara, Önder Çelik, Kemal Güngör ve Turhan Günay özgürlüğüne kavuştu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Başkan Sibel Güneş Cumhuriyet Gazetesi'ni ziyaret etti. Cumhuriyet Vakfi Başkanı Orhan Erinç, Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay ve Okur Temsilcisi Güray Öz ile Bülent Utku'nun bulunduğu ziyarette en kısa sürede "Akın Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Kadri Gürsel'in de özgür kalması gerektiği vurgulandı.

TURGAY OLCAYTO: YEDİ MESLEKTAŞIMIZIN SERBEST KALMASI BİR UMUT IŞIĞI 
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, ziyaret sırasında "Bütün beklentimiz tüm arkadaşlarımızın serbest kalmasından yanaydı. İddianamenin çok yetersiz olduğunu, nesnel bir bilgiye ve belgeye dayanmadığını gördük.Yedisinin serbest kalması bir umut ışığı" dedi ve şöyle devam etti:
'Bu siyasi bir dava. Yargılananlar çok değerli gazeteciler. Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana çalışan gazetecilerin yanısıra dışardan gelen gazeteciler de var. Hepsi suçlanıyor. Böyle bir suç da yok ortada. Absürt bir iddianameydi. Duruşmalar başlar başlamaz zaten o iddianame yok oldu. İtiraz sonrası ya da ilk duruşmada serbest kalacaklar. Geride kalan 150'yi aşkın gazetecinin de serbest kalmasını istiyoruz. Gazetecilik suç değil. Halk adına görev yapan bir meslek. Siz gazeteciyi cezalandırırsanız halkı da cezalandırırsınız."